Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karşılaştırmalı Eğitimin Amacı Ve Kapsamı

0 696

Karşılaştırmalı Eğitimin Amacı Ve KapsamıBir toplumu ayakta tutan ve toplumun ilerlemesini sağlayan kurumların başında eğitim kurumları gelmektedir. Her toplumun sosyo-ekonomik ve diğer özelliklerine göre eğitim sistemi değişmektedir. Ülkeler eğitim sistemlerini yetiştirmeyi amaçladıkları birey profiline uygun belirlemektedir.Eğitim sistemi içinde bulunduğu toplum değerlerine hizmet etmekte ve o toplumun değerlerine uygun birey yetiştirmeyi amaç etmektedir. Bu nedenle her toplumun her ülkenin kendine has eğitim sistemi ve eğitim programları bulunmaktadır. Ülkeler arasındaki bu eğitim farklılıklarını göstermek ve eğitim sistemini değiştirmek isteyen ülkeler alternatif eğitim sistemi sunmak adına karşılaştırmalı eğitim ortaya çıkmıştır.

Son zamanlarda eğitime verilen önemin artması ile birlikte karşılaştırmalı eğitim de önem kazanmıştır. Ülkeler eğitim sistemlerini geliştirmek ve eğitim sisteminden daha fazla verim almak adına diğer ülkelerin uyguladıkları eğitim sistemini araştırmaya ve karşılaştırma yapmaya başlamıştır.
Karşılaştırmalı eğitim yaparken ele alınan eğitimi içinde bulunduğu toplumun özelliklerine göre değerlendirilmesi gerekmektedir. Ülkenin sahip olduğu sosyo-ekonomik, kültürel, dini inançlar ve gelenekleri göz önüne alınarak değerlendirilirse daha sağlıklı bilgiler elde edilir.

Karşılaştırmalı Eğitimin Amacı Ve KapsamıKarşılaştırmalı eğitimde bir ya da birden fazla ülke ele alınabilir. Ele alınan ülkelerin uyguladıkları eğitim sistemleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar araştırılır ve belli kriterler çerçevesinde ortaya konulur. Karşılaştırmalı eğitim ile birlikte başka bir ülkede uygulanmakta olan eğitim sistemi hakkında bilgi elde edilir. Karşılaştırmalı eğitimde ilköğretim ve ortaöğretim kademeleri ele alınmaktadır. Bir ülke karşılaştırmalı eğitim ile birlikte var olan problemlerin farkına varır ve eğitim sistemini geliştirmek için alternatif çözüm yolları bulabilir. Kısaca karşılaştırmalı eğitim farklı eğitim sistemleri araştırılarak eğitim sorunlarına çözümler üretilmesini sağlayan bir alandır. Karşılaştırmalı eğitim kapsamında bir ülkenin eğitim sistemi incelenirken sadece uygulanan eğitim sistemi incelenmez. Uygulanan programların yanı sıra eğitime etki eden durumların da incelenmesi gerekir. Böylece eğitime etki eden ve eğitimi olumsuz yönde etkileyen faktörlerde öğrenilmiş olur.

Yazar:Nagihan Öztürk

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.