Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bağırsak Florası Bozukluğu Nedir?

0 690

Bağırsak Florası Bozukluğu Nedir?Bağırsak florası,

genel olarak,sindirim sisteminde yaşayan ve konak organizmanın sindirimiyle ilgili faydalı işlevleri olan mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalar sürekli çalışma halinde olan karaciğerin yükünü azaltır, zararlı bakterilerin çoğalarak vücutta yayılmasını önler ve bazı hastalıklara karşı vücudun bağışıklık sistemini geliştirirler.Bağırsak florasında 500 çeşit bakteri bulunmaktadır ve ve bunların sayısı 1 ile10 katrilyon arasında değişmektedir. Bakteriler yoğun olarak kalın bağırsakta bulunmaktadır. Bu durum kalın bağırsağı en aktif organ durumuna getirir. Sağlıklı bir insanda bağırsak florasındaki bakterilerin % 98’i faydalıdır. Bazı bağırsak mikroorganizmaları çeşitli hastalıklara da neden olabilir. Bu bakteriler yediğimiz yiyeceklerdeki proteinleri aminoasitlere, yağları yağ asitlerine, karbonhidratları disakkaritlere çevirirler. Bağırsaklar vücutta en çok çalışan ve dışarıdan etki gören organlarımız olarak, kendilerini koruyamayacak duruma gelebilir. Bu durum bağırsak floramızda bozukluklar meydana gelmesine sebep olabilir.

Bağırsak Florası Nasıl Bozulur?

– En önemli etmenlerden biri antibiyotik kullanımıdır. Antibiyotikler vücutta ve bağırsak florasındaki yararlı bakterilerin ölümüne yol açarlar. Antibiyotik kullanımındaki artış ise bağırsak florasında ve bağışıklık sisteminde ciddi hasarlar oluşmasına sebep olur. Böylece kronik hastalıklara yakalanma riski artmış olur. Hemen hemen her insan, antibiyotik kullanmanın bağırsak florasına verdiği zararı, antibiyotik kullanımı sonrasında ishal olduklarında anlayabilir. Bu nedenle ülkemizde, antibiyotik kullanımını azaltmak adına; gerek doktorların antibiyotik yazmayı azaltması gerekse eczanelerden reçetesiz antibiyotik alımının engellenmesi yolu ile çeşitli önlemler alınmaktadır.
– Sadece antibiyotikler değil, diğer ilaçların kullanımı da bağırsak florasını bozmaktadır. Özellikle ağrı kesicilerin ve analjezik ilaçların uzun süre kullanılması, hemolitik çeşitteki bakterilerin üremesine ve gelişmesine sebep olur.
– Bağırsak florasını bozan belli başlı ilaçlar, deksametazon, prednizolon, steroid ve hidrokortizon’dur.
– Ayrıca strese karşı kullanılan antidepresanlar, mide ekşimesi için kullanılan ilaçlar, uyku ilaçları, bağırsak florasının bozulmasına sebep olabilir.
– Bağırsak florasındaki bozukluk doğuştan da olabilir, bebek bu özelliğini anneden aldığı için. Annenin bağırsak florasının bozuk olması bebeğin de bu problemi yaşamasına neden olabilir. Bu bebekler ileri zamanlarda egzama, astım gibi alerjik hastalıklar ile bilişsel bozukluklara genetik olarak yatkın halde dünyaya gelebilirler.
Bağırsak Florası Bozukluğu Nedir?– Yediğimiz yiyecekler bağırsak florasını direk olarak etkiler. Şekerli ve karbonhidrat yüklü gıdalar zararlı bakterilerin üremesine sebep olur. İşlenmiş gıdaların flora üzerinde, ağır zararlara yol açtığı bilinmektedir.
– Tahıllarla alınan lifler bağırsak florasında ciddi harabiyete sebep olurlar. Bu tür beslenme kolon kanserine sebep olabilmektedir.
– Annelerimizin lezzetine doyum olmayan hamur işlerinin fazla tüketimi, makarna, kek, bisküvi ve beyaz ekmek parazitlerin oluşumuna sebep olacağından; bu besinlerin mümkün olduğunca az tüketilmesi konusunda kendi önlemlerinizi almanız bağırsak floranız için faydalı olacaktır.
– Uzun süreli açlıklar, aşırı ve öğünsüz yemek yeme alışkanlığı hem bağırsak floranızı hem de tüm sağlığınızı tehdit eder. Bunu önlemek için probiyotik kullanmanız faydalı olacaktır.
– Bzı hastalıklar da bağırsak florasında bozulmalara yol açmaktadır. Özellikle, diyabet, obezite, endokrin hastalıkları ve otoimmun bozukluklar bağırsak florasına ciddi zararlar verir.
– Hemen hemen herkesin stresli bir yaşama sahip olduğu günümüzde, kısa ya da uzun süreli yaşanan stres, tüm organlara olduğu gibi bağırsak florasına da ciddi hasarlar verdiği bilinmektedir.
– Aşırı alkol tüketimi, mevsimsel faktörler, beden yorgunluğu, radyasyona maruz kalınması bağırsak içerisindeki faydalı bakterilere zarar vermektedir.

Bağırsak Florası Bozukluğu Nedir?Sağlıklı Bir Bağırsak Florasına Sahip Olmak İstiyorsanız:

-Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm durumlara dikkat etmelisiniz.
– Bağırsak floranızın tekrar düzenlenerek, sağlıklı bir yaşama sahip olmanız mümkün. Bunun için en başta beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Probiyotik içeren katkıların alınması bağırsak florasını düzenlemek için kaçınılmazdır.
– 35 yaşına gelmiş her insan, yolda bir kez gaita testi yaptırarak bağırsak florasındaki durumu bilmeli, ona göre önlemler almalıdır.
– Bağırsak florasını düzenleyen ve onu zararlı toksinlerden arındıran en uygun tedavi yöntemi kolon hidroterapi yöntemidir.

Kaynakça:
www.bagirsak.gen.tr

Yazar:Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku