Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kas Dengesizlikleri Nasıl Onarılır?

0 606

Kas dengesizlikleri ağrının yaygın bir nedenidir ve ilerlemekte olan bir durumdur. Ancak yine de çoğu zaman göz ardı edilen bir durum olmanın dışına çıkamamaktadır. Bacaklarda kas dengesizliği ile çalışmaya devam etmek semptomların kötüleşmesine ve sonunda yaralanmaya neden olabilir. Neyse ki, kas dengesizliklerini bulmak ve düzeltmek nispeten kolay Kas Dengesizlikleri Nasıl Onarılır?bir süreçtir. Muhtemelen antrenörlerin ve diğer zinde olmak için çaba sarf eden kişilerin vücudunun her iki yanının dengeli olmasının önemi hakkında konuştuklarına şahit olmuşsunuzdur. Çoğu durumda, bu kişiler sadece görünüşlerini düşünmektedirler. Sonuçta, bir kol diğerinden çok daha büyük olduğunda oldukça kötü bir görüntüye sahip olabilirken, bir dizi uyumsuz pektoral kötü görünür. Bununla birlikte, bu sorunun köküne inmek gerekir ve nedeninin bilinmesi şarttır. Bu yazıda kas dengesizliklerinin, neden bir sorun olduğu ve bunları nasıl düzeltebileceği hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Bacaklarda Kas Dengesizliklerinin Nedeni Nedir?

Herhangi bir kişinin vücudun bir tarafının diğerinden daha güçlü olması oldukça yaygındır. Bununla birlikte, devam eden koşma ve aktivite ile baskın olmayan taraftaki bu zayıflıklar sonunda daha belirgin hale gelebilir. Bunun yanında kas dengesizlikleri fark edildiğinden biraz daha yaygındır. Çoğu insan doğal olarak vücudun baskın bir tarafına sahiptir. Devam eden kullanım ve tercihle, bu taraf güçlenmeye devam ederken, diğeri gittikçe daha az aktif hale gelir. Çoğu koşucu, bazı kasların koşu sırasında tamamen hareketsiz kaldığını keşfettiklerinde şaşırır. Bu hareketsizlik, antrenmana devam etmek için diğer kasların aşırı dengelenmesine neden olarak daha büyük bir kas dengesizliği yaratır.

Kas Dengesizlikleri Neden Sorundur?

Kas dengesizliklerinden kaçınmanın en temel nedeni, dengesiz bir vücudun aşırı kullanım yaralanmalarına daha yatkın olmasıdır. İnsan vücudu, birleşik bir birim olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bir taraf diğerinden daha fazla iş yaparken, o tarafa çok daha fazla yük bindirir. Zamanla, bu eklemlerin ve kemiklerin parçalanmasına neden olur. Diyelim ki bir kişinin sağ kolu solundan daha güçlü olsun. Mesela çalışma tezgahın pres ile ilgili bir iş yaparken sağ kolu sol kolundan daha fazla çalışır. Bu muhtemelen kişinin bilinçli olarak bir çaba sarf etmeden yaptığı bir durumdur. Bu, sağ kol ve o kolla bağlantılı her uzva her daha fazla yük uyguladığı anlamına gelmektedir.
Bu konuda yapılan bazı hakemli çalışmalara göz atıldığında kas dengesizlikleri konusunda bazı bilgilere ulaşmak mümkündür. Yapılan çeşitli çalışmalar sonucunda bunların çoğu kas dengesizliklerinin yaralanma riskini arttırdığı sonucuna varmıştır. Bu çalışma, kadın atletlerde diz yaralanmaları olup olmadığını araştırılmış ve kas dengesizliği olanların daha yüksek yaralanma oranına sahip olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada 15 atlama basketbolcunun hareket paternleri ve stres yükleri analiz edilmiştir. Kasları dengesiz olanların uzuvlarında streste önemli bir artış bulmuşlardır. Bu çalışma, kas dengesizliklerinin omuz sıkışma olasılığına katkıda bulunduğu teorisini desteklemektedir.
Yapılan başka bir muhalif çalışma, argümanının çoğunu bilinmeyene dayandırıyor gibi görünüyor. Bu fikrin herhangi bir bölümünü eleştirmektense, bu fikrin belirli yönlerinin henüz tam olarak anlaşılmadığından etmektedir. Örneğin, kas dengesizliklerinin ölçülmesinin ve tespitinin zor olduğu doğrudur. Ancak, dengesizliklerin yaralanmaya yol açtığı fikri kanıtlanmıştır.

Kas Dengesizliğini Düzeltme İpuçları

Kas Dengesizlikleri Nasıl Onarılır?Kas dengesizliklerini düzeltme ve hem iyi bir görünüm hem de sağlıklı bir vücut elde etmeye hatta korumaya yardımcı olabilir. Bunun için yardımcı olabilecek dört özel ipucu vardır ve bu adımların her biri bir öncekine dayanmaktadır. Bu yüzden, bu yüzden bunların sırasıyla takip edilmesi önemli bir durumdur. İşte dört temel adım:

Birinci Adım: Bazı Tek Taraflı Egzersizleri Denemek

Yukarıda bahsedilen bench press örneğinde, çoğu insan daha güçlü olduğunu düşündüğü kollunu daha zayıf olduğu düşündüğü koluna göre daha fazla kullanır. Bu sadece dengesizliği kötüleştirecek bir durumdur. Bunun yerine, bir süre çift taraflı egzersizlerden vazgeçmelidir. Bunlar şınav, pull-up, squat, bacak presleri gibi neredeyse tüm halter çalışmalarını içermektedir. Bu egzersizleri yapmak yerine, dambılleri veya kettlebell’leri alınmalı ve birer birer çalışılmalıdır. Bu yöntem, güçlü olan tarafın orantısız miktarda iş yapmasını önleyecektir. Dambıllardan rahatsız değilse bir direnç bandı da kullanabilir. Yani ilk kural anlatıldığı gibi sadece tek taraflı egzersizler yapma şeklindedir.

İkinci Adım: Zayıf Tarafla Başlamak

Çoğu kişi antremana iyi motive olmak için bir antrenmandan birkaç dakika önce zihninin dağıtacak aktiviteler yapar. Bu, iyi müzik dinleme veya belki de sadece hedeflerini düşünmeyi içerebilir. Her iki durumda da, ilk seti muhtemelen en iyi setiniz olur. Bu noktada sadece tek taraflı egzersizler yapılmalıdır, bu yüzden daha güçlü tarafla başlamak için meraklı olunmamalıdır. Çünkü anteramnın ilk başladığı zaman en güçlü dönem olduğu için zayıf tarafla başlanıldığı zaman o tarafın güçlenmesinde daha etkili olunur.

Üçüncü Adım: Daha Güçlü Tarafı Beklemeye Zorlama

Misal olarak her iki tarafda iki koşucu olarak düşünülmelidir. Onlar iki kişilik bir ekip, bu yüzden birbirine bağlı kalmak zorundalardır. Kas dengesizliği olduğunda, bu koşuculardan birinin diğerini geçtiği anlamına gelir. Bu nedenle, daha hızlı kişiyi yavaşlamaya ve daha yavaş kişiyi beklemeye zorlamak gerekir. Pratik anlamda bu, temsilcileri eşitlemek anlamına gelmektedir Güçlü tarafın zayıf tarafa göre daha fazla tekrar yapmasına asla izin verilmemelidir. Bu sadece dengesizliği daha kötüleştirecektir aradaki farkın daha da açılmasına sebep olacaktır. Zayıf tarafın sadece on tekrar yapabilirse, güçlü tarafın sadece on tekrar yapması gerektiği anlamına gelmektedir. Bu, güçlü tarafın büyümesini yavaşlatmaya zorlar ve zayıf tarafın yetişmesini sağlar.

Dördüncü Adım: Normal Rutine Dönmek

Kas Dengesizlikleri Nasıl Onarılır?Kas dengesizliğini düzeltene kadar yukarıdaki üç adımı izlenmelidir. Sorunun çözüleceğine inandıktan sonra normal rutininize geri dönülebilir. Bu noktada, asıl endişe, bu işlemi tekrarlamak zorunda kalmamaktır. Bu noktadan itibaren, vücudun her iki tarafını da eşit şekilde eğitildiğinden emin olmak gerekir. Çift taraflı egzersizler yapmaya tekrar başladığında, her iki tarafı da eşit olarak kullanmaya özen gösterilmelidir. İyi denge dengesiz kas kullanımını önlemeye yardımcı olduğu için bazı denge egzersizleri yapmaya bile başlanabilir. Bir bacağın üzerinde durmak kadar basit bir şey bile biraz iyileşme sağlayacak kadar etkili bir çalışma olabilir.
Sonuç itibari ile bazı kişiler kas dengesizliklerini büyük bir problem olarak görürken, bazıları bunu büyük bir sorun olarak görmezler. Gerçek, kişiye göre değişmektedir. Az miktarda kas dengesizliğinin bir soruna neden olması muhtemel değildir, ancak kök sorununu düzeltmek için harekete geçilmediği sürece daha da kötüleşecektir

Kaynakça:
https://runninforsweets.com/exercises-to-find-and-fix-muscle-imbalances/
https://www.mensjournal.com/health-fitness/4-ways-correct-muscle-imbalances/
https://cellucor.com/blogs/training/fix-strength-muscle-imbalance

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.