Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kazıklı Voyvoda Kimdir?

0 192

Vlad Dracula, Vlad Tepeş, en yaygın şekilde bilinen diğer adıyla Kazıklı Voyvoda. Tarihte düşmanlarını kazıklara geçirerek vahşi bir şekilde onlara işkence yaparak öldürmesiyle bilinir. Daha sonra öldürdüğü düşmanlarının kanını içerek kendisine Dracula unvanının verilmesine sebep olmuştur. Öyle ki tarihte Vlad Tepeşten esinlenerek yüzlerce vampir kitapları ve efsaneleri üretilmiştir.

Kazıklı Voyvoda Kimdir?
  1. yüzyılda Vlad Tepeşin babası Osmanlı devletine yenilince iki oğlunu da Osmanlıya esir olarak verdi. Bir rivayete göre burada II. Mehmet ile aynı Enderun’da eğitim görmüş ve kan kardeşi olmuşlardır. Daha sonralarda Vlad Tepeşin askeri dehası kısa sürede fark edildi ve Osmanlı Devletinin Eflak’taki birliklerinin başına geçti. Birlikleri stratejik bir şekilde ilerleterek II. Vladislav ( kuzeni ) Eflak’tan sınır dışı etti. Böylelikle Vlad için tüm kapılar açılmış oldu. Emrine daha fazla asker verildi. Daha sonra Tepeş Osmanlı ve Rum karışımı birlikleri ile Macaristan‘a giriş yaptı. Burada Macar hükümdarı ile anlaşma yapan Tepeş, Eflak’ı tamamen kendi kontrolü altına aldı. Zamanla Osmanlı Devletine vergi vermeyi reddetti. Eflak’taki gençlerin Osmanlı yeniçeri birliklerine gitmelerini engelledi. II. Mehmet ne kadar Tepeşin bu dengesiz tavırlarını bir süre göz ardı etse de artık durdurulması gerektiğini anladı. Yeni bir sefer düzenleyerek Vlad Tepeşi görevden alarak kardeşi Raduyu göreve getirme kararı aldı. Bu sırada Tepeş 23.884 Türk olmak üzere Bulgar vatandaşlarını da öldürdü. 20.000 esiri kazıklara geçirerek işkence ederek öldürdü.[19060_empalement.jpg] Farklı görüşlere göre elçi olarak Tepeş’e gönderilen Epir Beyi Hamza Paşa ve yanında gelenleri de kazığa geçirerek öldürmüştür. Bu olaylardan sonra II. Mehmet Eflak’a sefer düzenledi. Veli Mahmud Paşa’nın günlüğüne göre Eflak’a ulaşan Osmanlı ordusu burada 5 kilometrelik alana yayılmış kazıklara geçilmiş binlerce sivil, asker ve köylüleri gördüklerinde şoka girdiklerini kimisinin kustuğunu kimisinin aklını kaybetmiş gibi etrafta koştuğunu belirtmiştir. Osmanlı ordusu Eflak’ın başkenti olan Târgovişte büyük zafer göstererek orayı ele geçirmeyi başarmışlardır. Daha sonra Tepeş Osmanlı ordusundan sürekli olarak kaçtı ama kaçtığı her yerde iz bıraktı. Bırakıp gittiği topraklardaki su kuyularını zehirlerle doldurdu, tarlaları yaktı, gördüğü hayvanları katletti. Mahkumlardan hastalıklı olan vebalıları ve cüzzamlıları serbest bırakılmasını sağladı. Türklerin arasına girmelerini teşvik etti. Bir süre sonra Osmanlı ordusu tarafından yakalanan Vlad Tepeş’in başı kesilerek öldürüldüğünü kanıtlamak amaçlı II. Mehmet’e gönderildi. Tüm bu kötülükleri yapmasına rağmen günümüzde halen Rumen halkı tarafından Kazıklı Voyvoda bir kahraman olarak görülmektedir.

KAYNAKÇA:

http://www.alihikmetince.com/haber/enderun-talebesi-kazikli-voyvoda-374

YAZAR: FUNDA ŞEN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku