Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kediler Niçin Pirelenir Ve Pirelerden Nasıl Kurtarılırlar?

0 11.747

Kediler, evin neşesi sevimli hayvanlardır. Birçok nedenden ötürü kedilerin insanlar üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Kedilerin evde beslenmesi oldukça yararlıdır. Bu sevimli evcil hayvanların kâbusu olan en temel sorunlardan biride pire sorunudur. Pireler en yakın dostlarımızı musallat olup onları müthiş derecede rahatsız etmektedir.

Pire Nedir?

7667_kedi_pirelenmesiPirenin sevimli dostlarımızda nasıl bir etki bıraktığını bilmemiz açısından kısaca “pire nedir” bilmekte fayda vardır. Pireler kızıl kahverenginde, yaklaşık 2 ila 4 mm boyunda yassı yapıda bulunan parazitlerdir. Özellikle kedi ve köpek tüyleri arasında çok rahatlıkla yaşayabilirler. Zıplayarak hareket ederler. Bir zıplayışlarında en az 20, en çok 40 cm uzaklığa gidebilirler. Hızla çoğalabildiğinden hayvanlar üzerinde oldukça kötü sonuçlar doğurmaktadır. Pireler çoğalabilmek için hayvanların kanını emer. Buda oldukça tehlikelidir. Ev hayvanlarına pire bulaşması dış mekânlar da gerçekleşmektedir. Pireler sıcak ortamları seven parazitlerdir. Pirelerin en sevdiği hayvanlar kedi ve köpeklerdir. Bu hayvanları tüy yapıları pireler için çok elverişlidir.

Kediler Niçin Pirelenir?

Bilindiği gibi pireler sıcak ortamları seven parazit çeşididir. Özellikte sokak kedilerinde kış aylarında pireden yana rahat ettikleri bir gerçektir. Ancak yaz aylarında bu tam tersi bir durumdur. Pirelerin yumurta ve larvaları insanlar tarafından taşınabilir. Böylece pireler evlerimize sinsi bir şekilde girer. Uygun ısı ortamı bulduğunda ise yumurtaları çatlar. Olgun pireler canlılarda da sıcaklığı sever. Evimizde bulunan evcil hayvanlarımız bu konuda oldukça şanssız konumdalar. Tüylerinin pireler için elverişli bir ortam olması, kanlarının emilerek çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Eğer evcil kedinizde tesadüfen bir pire gözünüze çarptıysa bilmeli ve endişelenmelisiniz ki binlerce pire hayvanınızı esir almıştır. Pire her ne kadar kedilerden insana geçmesi mümkün olsa da insan vücudunda yaşayabilme olanağı yoktur. Bir pire insanlara ısırarak ve kan emerek rahatsızlık verirken, kedilerde birçok rahatsızlık oluşturabilirler. Bu yüzden hayvanlar üzerinde istenmeyen bir durumdur.

Pireler, kediler üzerinde birçok alerjik ve bakteriyel hastalıklara sebep olmaktadır. Bunun yanında iç parazitlere de sebebiyet veren pireler, kedilerin kendini temizlemesiyle birlikte ağız yoluyla hayvana geçmektedir.

7667_kedi_kasintisiBir kedinin pirelendiğini anlamak hem çok kolay hem çok zordur. Özellikle açık rengi kediniz varsa pireyi gözle görmek oldukça rahattır. Ancak koyu bir kediye sahipseniz ne yazık ki hayvanın pirelendiğini anlamak zordur. Kedinizde pire var mı yok mu öğrenmenin bir başka yolu ise ıslak bir mendili kedinizin alt kısmına koyun. Daha sonra kedinizin tüylerini yavaşça ovuşturun. Eğer kahverengi bir şeyler dökülüyorsa ve bu kahverengilikler parmağınızı bastırdığınızda yayılıyorsa kediniz pireyle karşı karşıyadır. Bu dökülen kahverengimsi dokular pirelerin dışkılarıdır. Pireler hayvanınızda kaşıntıya sebep olmaktadır. Bu kaşıntının sebebi pirelerin hem hayvanları ısırması hem de pirelerin varlığından ötürü yarattığı alerjik reaksiyonlardır.

Kedilerinizi Pirelerden Nasıl Kurtarırsınız?

Evinizin neşesi sevimli kedilerinizi pirelerden kurtarmak için yapılması gereken en önemli şeylerden biri sıvı pire ilacı kullanılmasıdır. Bir damla ensesine damlatılan pire ilacı kedinizin rahatlamasına ve kısa zamanda pireleri yok etmekle birebirdir. Bunun yanı sıra her ne kadar kediler kendini temizleyen hayvanlar olsa da pire durumuyla karşılaşıldığında kedinizi pire şampuanlarıyla yıkamakta fayda vardır. Bununla birlikte Veterinerinizin tavsiye ettiği pire ilaçlarını düzenli olarak kullanmak pire ihtimalini yok edecektir. Elbette ki pirelerin yumurta ve larva bırakmış olabileceği ihtimallerini de düşünerek evin genel temizliği için gerekirse profesyonel bir ilaçlama boyutuna geçilmesi yerinde bir davranış olacaktır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.