Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Propolisin Fayda ve Zararları Nelerdir ?

0 519

Propolisin Fayda ve Zararları Nelerdir ?Propolisi,

ağaç tomurcuklarından arılar toplar. Yani propolis arıların ürettiği doğal bir maddedir. Arılar bu maddeyi kovanın yalıtımı ve kovanlara dışarıdan gelebilecek zararlı mikroorganizmalar için koruyucu bir madde olarak kullanırlar. Kahverengiye yakın bir rengi olmakla birlikte yapışkan bir maddedir. Propolisin içeriğinde reçine, balmumu, yağ, polen, vitamin, minarel vardır. Bununla birlikte arılar bu maddeyi toplarken tükürük salgıları da karışır. Aynı zamanda antioksidan içerir.
Propolis aktarlardan alınabilir. Damla şeklinde ve katı şekilde satılır. Genellikle damla şeklinde kullanılır. Katı şekilde kullanılmak istendiğinde toz haline getirilmelidir.

Propolisin Faydaları

Propolis öncelikle doğal bir antibiyotiktir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına, soğuk algınlığına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması kansere yakalanma riskini azaltır. Aynı zamanda kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Yapılan araştırmalar sonunda kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediği aynı zamanda bu hücrelerin küçülmesinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Propolisin faydaları arasında cilt ile ilgili etkileri de vardır. Yanık, siğil, yara…gibi cilt problemlerinde propolis kullanılır. Yaraların iyileşmesini 4 kata kadar hızlandırır. Kulak enfeksiyonlarında özellikle de iç kulak intihabında etkilidir. Kan akışını düzenler. Şeker hastalarını da iyi gelir. Ağız sağlığı için yararlıdır. Diş eti iltihaplarının iyileşmesinde yararlıdır. Bir çay bardak suyun içine damlatılan propolis gargara yapılmak suretiyle ağız içi rahatsızlıklara iyi geldiği görülür. Aynı zamanda pek çok zararlı bakteri ve mantarları da engeller. Tüberküloza karşı iyi gelir.

Propolisin Fayda ve Zararları Nelerdir ?Propolisin Zararları

Propolis iki günde yarım çay kaşığı kadar tüketilmelidir. Fazlası zararlı olabilir Özellikle arı ve arı ürünlerine karşı alerjisi olanlar propolis yememelidir. Ayrıca kanın pıhtılaşmasına engel olabileceği için kanama riski olanlar da propolisten uzak durmalıdır. Propolisin zararları hamileler ve emziren anneler üzerinde bilinmemektedir. Bu yüzden bebeğe zarar verebileceği için de hamile ve emziren anneler yememelidir. Astım hastalarını da zararlı olabilir.
Tüm bitkisel ve doğal çözümler doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Çünkü beklenmeyen etkiler yaratabilir. Tek başına çözüm olamaz. Vücuda yarar yerine zarar da verebilir. Kullanmadan önce mutlaka doktora başvurulmalıdır. Özellikle ciddi rahatsızlığı olanlar bu anlamda çok dikkatli olmalıdır.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku