Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Neden Makyaj Malzemelerinizi Paylaşmamalısınız?

0 324

4653_dikkatMakyaj malzemelerinizi asla ödünç vermemeli ve paylaşmamalısınız; çünkü bu malzemeleri paylaşmak pembe göz hastalığı gibi hastalıklara yol açabilir. Hatta mantar gibi cilt enfeksiyonlarına yol açabilir.

Aranızda makyaj ipuçları paylaşımı yapmak, kusursuz bir cilt için güzellik sırları öğrenmenize yardımcı olabilir; ancak makyaj malzemelerini paylaşmak söz konusu olduğunda bu doğru olmayabilir. Sağlık uzmanları makyaj malzemelerini paylaşmamanız gerektiği konusunda hemfikir. Çocukluğumuzdan beri oyuncaklarımızı ve yiyeceklerimizi paylaşmamız bize öğretilse de makyaj malzemeleri söz konusu olduğunda bunu yapmamalısınız.

Sağlık açısından makyaj ürünlerinin paylaşımı riskli olabilir. Bu kötü alışkanlık sizi geniş bir yelpazede enfeksiyonlar ile karşı karşıya getirebilir, bu enfeksiyonlardan en yaygın olanı pembe göz hastalığıdır. Kozmetik ürünlerinin sık paylaşımı bu ürünleri bakteriyel çoğalma ve kontaminasyonun güçlü bir kaynağı yapar. Bu ürünlere yerleşen bakteriler makyaj yaptığınız sırada kolayca cildinize bulaşabilir. Yani arkadaşınızdan bir ruj ya da bir fırça istediğinizde aslında deri enfeksiyonu istiyor olacaksınız. Ayrıca arkadaşınız makyaj malzemelerini sık sık temizleyen biri değilse, enfeksiyon kapmamanız için hiç bir neden yoktur.

Makyaj Malzemelerinin Paylaşımıyla Bulaşabilecek Enfeksiyonlar:

-Pembe Göz Hastalığı:

4653_pink_eye

Eyeliner gibi göze uygulanan makyaj malzemelerinin paylaşımı, konjuktivit gibi göz enfeksiyonlarına yakalanma riskini arttırır. Bu enfeksiyon gözlerde kızarıklık, beyaz kalın akıntı ve şişmeye neden olur. Ayrıca maskara ve eyeliner paylaşımıyla ağrılı bir bakteriyel enfeksiyon olan arpacık da kapabilirsiniz.

-Uçuk:

Uçuğu olan bir arkadaşınızdan ruj ödünç alırsanız, dudağınızda vezikül oluşumuyla seyreden uçuk virüsleri size bulaşacaktır. Ayrıca dudaklarda oluşan herhangi bir enfeksiyon kolayca dudak kalemi, dudak parlatıcısı ve ruj paylaşımı ile bulaşabilir. Ayrıca dudaklar çok hassas olduğundan bu tür kozmetikleri paylaşmaktan vazgeçmelisiniz.

-Mantar Hastalıkları:

Cilt kusurları gizlemek için kullanılan fondöten ve allık gibi malzemelerin paylaşılması, mantar enfeksiyonlarının bulaşmasına neden olabilir. Saçkıran kolayca bu makyaj ürünleri ile transfer edilebilen bir mantar enfeksiyonudur.

-Akne:

4653_bakteri

Sık kullanılan bir makyaj fırçası bakteriler için harika bir üreme alanıdır. Bu fırça yağlı bir cilt üzerinde gezdirildiğinde bakteriler cilde yayılır. Yani düzenli olarak temizlenmeyen bir fırçanın paylaşılmasıyla akne oluşumu kaçınılmaz olacaktır.

Bilimsel Kanıt:

Mağazaların kozmetik bölümlerinde tutulan makyaj ürünleri, 2 yıllık bir çalışma ile kontaminasyon açısından analiz edildi. Philadelphia Jefferson Tıp Fakültesi’nde biyolojik bilimler profesörü olan Dr Elizabeth Brooks gözetiminde yapılan çalışmada, nemlendirici dahil olmak üzere tüm makyaj ürünlerinin streptokok, stafilokok ve E. coli bakteri suşları tarafından kolonize olduğu gösterildi. E.Coli bakterisi genellikle tuvaleti kullandıktan sonra ellerin yıkanmaması sonucu bulaşan bir bakteridir. Sonuç olarak bu çalışma ile makyaj malzemelerinin paylaşımının bu bakterilerin bulaşma riskini çok arttırdığı tespit edildi. Yani bir daha mağazalardaki kozmetik ürünlerini denerken bu ürünlerin sizden önce bir çok kişi tarafından kullanıldığını unutmayın ve denerken tekrar düşünün.

Genel olarak başkalarının makyaj malzemelerinin kullanılması, cildinizde hasara yol açabilir. Bu nedenle kendi kozmetik ürünlerinizi kendinize saklamanız çok önemlidir.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/why-you-should-never-share-your-makeup.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.