Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kel Kartalların Yaşamı Hakkında Bilgiler

0 659

Kel Kartalların Yaşamı Hakkında BilgilerKel kartal muhteşem bir kuş türüdür. Olgun Kel kartalların gövdesi ve kanatları, baş ve kuyruk beyazken, vücutkarının diğer yerleri koyu kahverengi renktedir. Bacaklar ve ayaklar parlak sarı ve gözler açık sarıdır. Bu kuşların ayakları üzerinde keskin pençeleri ve büyük çengelli gagaları vardır. Bu kartalların kafaları ve boyunları oldukça büyüktür. Kel kartalın erkekleri dişilerden daha küçüktür. Genç ve alt yetişkinler vücutlarının alt kısmında farklı derecelerde beyaz lekeler ile kahverengi renkler barındırır.

Dağılım alanı kuzey Meksika‘dan ABD ve Kanada‘ya uzanan geniş bir bölgedir ve Kuzey Amerika’nın büyük bölümünü kaplamaktadır. Bu kuşlar, Quebec ve New England’ın yaprak döken ormanlarından Louisiana ve Sonoran Çölü’ne kadar çeşitli habitatlarda yaşarlar. Buna ek olarak, Kel kartal Kuzey Amerika’ya özgü tek deniz kartalıdır. Bu kartallar çoğunlukla büyük su kütlelerinin yakınında bulunur: deniz kıyıları, iç göller, nehirler ve kıyı haliçleri. Bir su kaynağının 3 km içinde sık sık bulunurlar.

Kel Kartalların Yaşamı Hakkında BilgilerBu kuşlar genellikle yuvalanma mevsiminde gruplar halinde toplanarak yalnız yaşam sürmektedir. Kel kartallar 400 kuşa kadar uzanan büyük tüneklerle birleşirler. Yeterli miktarda av bulunan bölgelerde kartal grupları da görülebilir. Kel kartallar kuvvetli rüzgarlar ve kış aylarında nispeten inaktiftir. Üreme mevsimi geldikçe, bu kuşlar araziyi savunarak, ardı ardına gelenleri seslendirir ve kovalarlar. Onlar günlük avcılardır. Tek başına ya da gruplar halinde avlanırlar. Akarsularda balıkları yakalarlar. Göç, belirli nüfusların coğrafi aralığına bağlıdır. Bu nedenle, bazı bölgeler gıda aramalarında yerel olarak göç ederken, güney bölgelerde pek çok nüfus göç etmemektedir.

Kel Kartalların Yaşamı Hakkında BilgilerKel kartallar, esas olarak balık üzerine beslendikleri için bir anlamda etçil balık kartallarıdır. Beslenmeleri aynı zamanda küçük kuş türleri, tavşanlar, sürüngenler, yengeçler ve amfibileri içerir. Ayrıca diğer kuşların yumurtalarını yiyebilirler. Bu kuşlar, eşlerinden biri ölene kadar, hayatlarında bir kez çiftleşir ve tek eşlidirler. Yumurtlama mevsimi, kışın genellikle erkenden 2 yumurta bıraktığı zaman ilkbahara kadar geç kalmaktadır. Hem erkek hem de dişi, yumurtalarda sırayla 34-36 gün boyunca kuluçkaya yatarlar. Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra, ebeveynlerden biri yaklaşık 2 hafta boyunca onlarla sürekli olarak birlikte olur. Daha sonra, 10-12 haftalıkken civcivler uçmaya başlar ama ebeveynler 2-3 ay daha beslemeye devam ederler. Cinsel olgunluğa 4-5 yaşlarında ulaşırlar.

Nüfusları artmasına rağmen, tehditler hala mevcuttur. Tehditlerden biri, kıyı alanlarının işgali ve sulak alanların insanlar tarafından tahliyesi nedeniyle habitatın kaybedilmesidir. Öte yandan, yasadışı çekim, insani rahatsızlık, kirlilik, elektrik hatları ve hava araçları ile çarpışmalar bu türün nüfusu için önemli tehditler arasındadır. Son olarak, kirleticiler ciddi bir zehirlenme tehdidi içerir. Doğaya atılan atıklar yumurta kabuğu ve üreme yetmezliğinin azalmasına neden olabilir.

Bugünlerde Kuzey Amerika’da yaklaşık 70.000 Kel kartal vardır. Türler tehlike altında değildir ve artan nüfus eğilimi Kırmızı Listede En Az Endişe verici tür olarak sınıflandırılmıştır. En büyük yırtıcılardan biri olmalarından dolayı, Kel kartallar eko sistemde önemli rol oynarlar. Nüfuslarının azalması ve iyileşmenin ardından, yaşam alanlarının organizmaları üzerinde büyük bir etkisi olmuştur. Bir Kel kartalın yaklaşık 7 bin tüyü vardır. Bir kanatta tüy kaybettiğinde, dengeyi korumak için diğer kanatta da eşleşen bir tüyü kaybeder. Yüksek hız ve keskin pençelerinden dolayı, bu kartallar diğer kuşlara ve bazen de insanlara saldırırlar.

Adına rağmen, Kel kartal aslında kel değildir. Latince, bu türün adı, başlarında beyaz tüyleri olan yetişkin kartallar nedeniyle beyaz başlı deniz kartalı anlamına gelir. Kel kartallar koku alamazlar ama mükemmel bir tat duyguları vardır. Eğer yemeklerinin tadı bozulursa, kartal onu asla yemez. Kel kartalın başı ve kuyruğu sadece 4-5 yaşlarında beyazlar. Kel kartal “nare” olarak adlandırılan gagasındaki delikten hava alır. Onların duyma duyusu, insanlarınki kadar iyidir, uzak görüş ise insanlarınkinden 3-4 kat daha iyidir.
1782’den beri, Kel kartal ABD’nin ulusal kuşu olmuştur. Bu kartallar sadece Kuzey Amerika’da bulunur, deniz kartallarının 7 türünden biridir.

Yazar: Osman Uçar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.