Japonya’ya Ulaşım: Tokyo Narita Havalimanı

Narita Uluslararası Havalimanı ya da Tokyo Narita Havalimanı, Uzakdoğu’da yer alan ve de bölgenin en büyük küresel aktörlerinden biri olan Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan bir uluslararası hava meydanıdır. Bu hava meydanı, uluslararası uçuşlara açık olması sebebiyle çok sayıda uluslararası uçuşun gerçekleştirildiği önemli bir merkez haline gelmiştir. Aslında başka bir bakış açısıyla bu yer, domestik bazda da çok sayıda tarifeli seferin gerçekleştirildiği son derece stratejik bir tesistir. Tokyo sınırları dahilinde birden çok hava meydanı bulunur ve bunlar arasında en önemlileri hiç şüphe yok ki, Haneda ve Narita’dır. Bu tesisler arasında yer alan Haneda, Narita’ya nazaran daha eski olup, Tokyolularca on yıllarca kullanılmış oldukça tarihi bir hava meydanıdır. Ancak dünyanın en büyük metropollerinden biri olan Tokyo, sahip olduğu gerek iç nüfusun gerekse de ülkeyi ve şehri ziyarete gelen yabancıların oluşturduğu yoğun trafik nedeniyle yeni bir havalimanına gereksinim duymuştur. Bu yüzden Haneda olsa da şehre, yeni bir hava meydanı yapılmış ve buna da Narita adı verilmiştir. Bu hava meydanı diğerine göre yeni olduğundan, buna Tokyolularca ”Yeni Tokyo Uluslararası Havalimanı” adı verilmiştir. Halk kendi arasında bu şekilde konuşurken, yabancılılar ağırlıklı olarak Tokyo Narita Havalimanı şeklinde ifade ederler.

Tokyo son derece yoğun bir yerleşime sahip olması sebebiyle, toprakları maksimum düzeyde planlanmıştır. Bu doğrultuda Tokyo Narita Havalimanı’nın yapım yerine Tokyo şehir merkezi nazara alınırsa 60km uzaklıkta karar kılınmıştır. Tokyo’ya bağlı Shibayama ilçesinde bulunan Tokyo Narita Havalimanı, ulaşım açısından ise, sahip olduğu metro sistemi sebebiyle hiç de uzak kabul edilmez. Oldukça gelişmiş ve de yüksek hızlı trenlere sahip olan şehir, bu anlamda son derece ulaşım kolaylığı sağlar. Hava meydanı şehre yenik bir soluk verdiğinden oldukça etkileyici bir tesis olarak kabul edilir. Son derece büyük bir hava meydanı olan bu tesis, çok sayıda havayolu şirketine de filo merkezi olarak hizmet verir. Lokasyon olarak Chiba, Tokyo sınırları dahilinde yer alan Tokyo Narita Havalimanı, ülkenin en büyük havayollarından biri olan All Nippon Airways’e de ev sahipliği yapar. Bunun yanı sıra, ayrıca diğer bir Japonya havayolu olan Japan Airlines’a da filo merkezi olan Tokyo Narita Havalimanı, ayrıca dünyaca ünlü Amerikan merkezli Delta Air Lines’a da hizmet verir. Bu üç önemli uluslararası şirketin haricinde ayrıca Jetstar Japan, Nippon Cargo Airlines, Peach, United Airlines ve Vannila Air için de bir merkez olan bu yer, görüldüğü gibi oldukça farklı bir hava meydanıdır.

Tokyo’nun kuzeyinde yer alan bu tesis, sınırları dahilinde iki adet pist bulundurur. Bu pistler sırasıyla 16R/34L, 16L/34R olarak kodlandırılmıştır. Her yıl yolcu trafiğinde çok ciddi ivme yaşayan Tokyo Narita Havalimanı, ortalama 40 milyon civarında ulusal ve de uluslararası bir yolcu trafiğine sahiptir. Her yıl ortalama 117 bin uçağın iniş yaptığı bu tesis, kısa sürede ülke için en önemli kabul edilen hava meydanlarından biri haline gelmiştir. Türk Hava Yolları da Tokyo Narita Havalimanı’na tarifeli olarak sefer düzenler. Ortalama seyahat süresi, izlenecek rotaya göre değişiklik gösterse de, 10 ila 11 saat arasında bir süredir.

Yazar:Emir Karasu

 

Editör : Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar