Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kemiklerdeki İliğin Yemeğe Karışması Nasıl Önlenir?

0 359

8490_ilik2Kemik iliği, çorbaların vazgeçilmezidir. Kemik iliği ile yapılan çorbalar daha lezzetli olduğu gibi adeta bir şifa deposudur. Kemik iliği ile elde edilen çorbaların güzel ve lezzetli olması için çorba, piştikten sonra kemik iliği katılmalıdır. Bu yüzden kemik iliklerinin yemekle bütünleşip karışmaması için kemik iliğini yemekten ayrı tutmak gerekir. Bunun için birçok yol mevcuttur. Özellikle kemiğin ilini akmaması için katı sebzelerden faydalanılmaktadır. Kemik iliğinin, kemikten akmaması için kemiklerin iki ucuna katı bir sebze olan havuç kesilip konursa kemik iliğinin akması önlenir. Bir başka yöntem ise kemikleri temiz tülbent içine koyarak kaynatmaktır. Eğer bu iki yöntemi yapmak istemezseniz son bir alternatif olarak kaynayan suya kemikleri bırakmanız olacaktır.

Peki, İliğin Faydaları Nelerdir?

Kemik iliği faydaları saymakla bitmez. Kemik iliği oldukça faydalı bir besindir. Kemik erimelerinin önlenmesinde oldukça büyük başarı sağlar. Çocuklarda ise kemik gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede birçok enfeksiyondan korur. Kemik hastalıklarında ve yahut kırık çıkıklarda, kemiğin daha çabuk iyileşip kaynamasına sebep olur. Bu saydığımız sebeplerden ötürü hastaların kemik iliğinden yapılmış çorbaları içmesi oldukça yararlıdır. Güç, kuvvet ve direnç sağlar. Bir başka yararı ise saçlaradır. Saç bakımını daha ucuza getirmek isteyenler de kemik iliğinden yararlanabilir. Maliyeti az olan kemikleri kasaplardan alıp kaynatın ve iliklerini istediğiniz çorbaya katıp şifa depolanın.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku