Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Marsilya Nasıl Bir Yerdir?

0 35

Marsilya, Avrupa ülkelerinden Fransa‘nın en önemli şehirlerinden biridir. Şehir, başkent Paris sonrasında ülkenin en popüler ve de en büyük şehri konumundadır. Fransa’nın güney kıyısında yer alan Marsilya, ülkenin en önemli turizm destinasyonlarından biridir. Akdeniz’e kıyısı olan Marsilya, Alpes Cote d’Azur bölgesine bağlıdır. Aynı zamanda da bu bölgenin başkenti konumundadır. 12 kantondan oluşan şehir, son derece sıra dışı bir mimariye sahiptir. Fransa’nın Paris sonrasında en çok turist çeken destinasyonlarından biri olan Marsilya, bir diğer Fransız şehri Nice ile yarışmaktadır. Çok köklü bir geçmişe sahip olan Marsilya, antik Yunan ve Romalılardan kalma birçok esere sahiptir. Tarih boyunca birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış olan Marsilya, bu anlamda çok kıymetli olarak addedilir. Fransa için de son derece önemli olan Marsilya, Akdeniz sahilinde yer alması sebebiyle çok sayıda turisti kendisine çekmektedir. Özellikle sahip olduğu mükemmel yat limanı ile kendisini ziyarete gelen turistleri büyüleyen Marsilya, bu anlamda tam bir kartpostal şehri konumundadır.

TMarsilya Nasıl Bir Yerdir?arih boyunca üzerinde sayısız milletin hüküm sürdüğü Marsilya, M.Ö. 600’lü yıllarda bir Yunan kolonisi konumunda idi. Bu dönemde burada yaşayan Yunanlar günümüz Türkiye’sinin Foça’sında yaşayanlar idi. Avrupa’ya geniş bir şekilde yayılmış olan Yunanlar Marsilya’yı da kolonilerine dahil etmişlerdi. Sonrasında bölgede Romalılar hüküm sürmüştür. Bunların dışında da Marsilya, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından işgal edilen topraklar arasında yer almakta idi. Aslında Naziler bütün Fransa’yı çok rahat bir şekilde ele geçirse de sonrasında elinde tutmakta zorluk çekmiştir. Bu anlamda Marsilya da Nazilerin önemli bir savunma merkezi olarak bilinmekte idi. Çok popüler bir şehir olan Marsilya, şöhretinin bir kısmını da 1998 ve 2016 yıllarında düzenlenen FIFA Dünya Kupası ve UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası’na borçludur. Her iki organizasyonda da Marsilya şehri birçok müsabakaya ev sahipliği yapmıştır. Marsilya, Fransa’nın en zengin yerleşim yerleri arasında bulunur. Yapılan araştırmalar sonucu bölgede yaşayan halkın yıllık kazancının 55 bin avronun üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Bu Fransa ortalamasının çok üzerindedir.

Tam bir Akdeniz şehri olan Marsilya, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 2 milyon insana ev sahipliği yapar. Bu kişilerin yarısına yakın bir kısmı Marsilya’nın merkezi olarak kabul edilen yerde ikamet ederler. Paris sonrasında ülkenin en popüler şehri olan Marsilya, bir dönem de Avrupa Kültür Başkenti unvanını taşımıştır. Marsilya’da hava sıcaklığı Akdeniz iklimi sebebiyle son derece yüksektir. Her dönem için turist çeken Marsilya, bir adet uluslar arası havalimanına da sahiptir. Bu havalimanı ülkenin en işlek 4’üncü havalimanı konumundadır. Bölgeye ulaşmak isterseniz Türk Hava Yolları’nı ya da Air France’ı tercih edebilirsiniz. Türk Hava Yolları aktarmasız olarak tarifeli seferler ile İstanbul Marsilya arasında yolcu taşımacılığı hizmeti sunmaktadır.

 

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku