Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Keratin Nedir? Yapısı ve İşlevi Nelerdir?

2 1.074

Keratin Nedir? Yapısı ve İşlevi Nelerdir?Keratin bir protein çeşitidir. Keratin, polipeptit adı verilen zincirden oluşur. Bu polipeptit zinciri ile sülfür köprüsü birbirine bağlanmaktadır. Sülfür köprüleri sülfür atomlarının bulunduğu aminoasitlerin içinde yer almaktadır.

Yukarıda anlattığımız biyolojik olayı örnekleyecek olursak; saçlarımız birbirlerine sülfür köprüleriyle bağlı olan keratin molekülleridir. Saçlarımızda ki değişiklik ile saçlarımızda ki sülfür bağları kırılmaktadır. Mesela birçok insanın yaptığı saçların dalgalandırılması bu gözle görülmeyen moleküllerin değişikliğe uğraması anlamına gelmektedir. Saçlarımız esnektir. Bunun sebebi de keratini meydana getiren hidrojen bağlarıdır. Hidrojen bağları esnektir. Bundan dolayı saçlar hareket eder,şekil alır ve kolay bir şekilde kopmaz.

Keratin Nedir? Yapısı ve İşlevi Nelerdir? Bir an için saçlarımızdaki keratin molekülünün hidrojen bağlarıyla bağlanmadığını düşünelim.Saçlarımız çok sert bir vaziyet alırdı.Şekil alması çok zor olurdu.Kafamızda sert ve ağır bir cisim taşıyor olurduk.

Tabi ki keratin sadece saçlarımızda değildir. Pençeler ve tırnaklarda keratinden oluşmaktadır. Ancak keratinde ki sülfür bağları çaprazlama bağlandığı için daha sert yapıdadır.

Günlük kullandığımız birçok eşyada keratin bulunmaktadır. Örnek verecek olursak deri, ipek, yün keratinden oluşmaktadır. Keratin farklı özelliklerini bünyesinde barındırdığı için farklı alanlarda bulunabilmektedir. Örneklerde görüldüğü gibi birbirinden tamamen farklı yapıda olan tırnak ve ipek de keratin bulunmaktadır.

Vücut derimizde keratinden ibarettir. Ayrıca bu deriyi koruyucu işlevi bulunmaktadır. Gözenekli yapının temelini oluşturmaktadır. Çeşitli zararlı mikroorganizmalarla savaşan deri bu gücünü keratinden almaktadır.

Keratin Nedir? Yapısı ve İşlevi Nelerdir?

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. biyolojisever diyor

    keratin protein yapılı olduğu için vücudun bütün hücrelerinde üretilebilir. eğer sadece deri kısmını soruyorsanız, dermisteki kabaca bütün hücreler üretebilir diyebiliriz. çünkü epidermis dediğimiz tabaka korun tabakasının dahil olduğu, ve yüksek oranda ölü hücrelerden oluşan bir tabakadır, ölü hücrelerde protein sentezlenemez. fakat keratin bir savunma tabakasıdır ve sürtünmenin çok olduğu yerlerde daha fazla oranda üretilerek vücut kendini korur örneğin topuklarda nasırlar, yoğun işte çalışanlarda nasırlar. bunun haricinde tırnaklar keratin yapılıdır. tırnak yuvasındaki birçok hücre, hepsi değil, aktif olarak keratin sentezler.

  2. Cihan Budak diyor

    Keratin insan vücudunun neresinde üretilir..cevap deri ise derinin hangi kısmında üretilit

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.