Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Walter Scott Kimdir?

0 479

4158_250px-sir_walter_scott_-_raeburn

Walter Scott; 1771 yılında dünyaya gözlerini açtı. Yaşamının çoğu bu şehirde geçti. Doğduğu şehir Edinburgh şehridir. Burada eğitimini sürdüren Walter Scott, hukuk fakültesi okudu. Öğrenimi sonrasında Edinburgh bürosuna kabul edildi. Ancak onun aklı hep halk şarkılarındaydı. Bu hevesi hiç bir zaman üzerinden atamadı ve bunun sadece heves olmadığını gösterip; 1803 yılında merak saldığı ve hevesini taşıdığı halk oyunları hakkında üç ciltlik bir inceleme yaptı.

Kendisi İskoç olduğu için hep eserleri İskoç kültürüne dayanıyordu. 1805 ve daha sonraki yıllarda İskoç folklorüne ve efsanelerine dayanan romantik şiirler yazdı. Ancak bu yazdıkları o dönemin ünlü yazarları sayesinde hep geri kaldı. Bu folklor ve efsaneleri yazdığı romanlara taşıdı. Romana başlayan Walter Scott 1814 yıllarında “Waverly” adlı romanını yayımladı. Fakat o yıllarda roman edebiyatın düşük kollarından biri olarak görülüyordu ve bu yüzden pek tutulmamıştı yazdıkları. Sonraki yıllarda saray tarafından kendisine “Baron ve Sir” ünvanı verildi. Genelde dünya üzerinde yazalar öldükten sonra kitapları değerlenir ve çok satanlar olarak adlandırılır ancak Walter Scott yaşamı içerisinde böyle bir duyguyu tattı ve yaşadığı sürece kitapları beğeni topladı. Ancak Walter Scott’un hayatı hep borç ödemekle geçmişti. Yapmış olduğu yanlış yatırımlar onu hep borca sürüklüyordu.

4158_imagesGenellikle İskoç tarihine dayalı romanlar yazardı. Ancak 1820 yılında “Kara Şövalye” adlı eseri İngiltere tarihine geçer. Daha sonra 1823 yılında yazdığı Quentin Durward ise Fransız Devrimine ait bir dönemde geçmektedir. Bilindiği gibi Walter Scott, borç bataklığında olduğu için bazı romanlarını aceleye getirmiş ve bu yüzden pek beğenilmese de bu romanları yine de onu bu borçtan kurtarmıştır. Borçtan kurtulan Walter Scott bu sefer de hastalıkla mücadeleye etmeye başlamıştır. Çetin bir mücadelede tedavi için İtalya’ya gitmiştir. Burada şifa bulmayı uman Walter Scott, istediğine ulaşamamış ve 1832 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Yazar:Zafer Kaplan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.