Peter Paul Rubens Hayatı ve Eserleri

17. yüzyılın büyük Flaman sanatçılarından biri olan Rubens, 1577 yılında, başarılı bir avukatın ve kültürlü eşinin yedi çocuğundan biri olarak Siegen şehrinde doğdu. Babasının 1587’deki ölümünün ardından, aile, Rubens’in eğitim alması için Antwerp’e taşındı. Antwerp’li ressamlarla çalışarak, İtalya’daki antik çağ tarzını, Michelangelo ve Titian gibi Rönesans ustaları, Annibale Carracci ve Caravaggio gibi çağdaşların eserlerinden esinlendi. Latin, klasik edebiyatı öğrenerek, eğitimini 1598’de tamamladı.

1600’de İtalya’ya gitti. Venedik’te Veronese ve Tintoretto’nun resimlerini gördü. 1601 yılında Floransa’ya ve Roma’ya gitti. Orada klasik Yunan ve Roma sanatını inceleyerek İtalyan ustalarının eserlerini kopyaladı. Heykeltraş olan Laocoon, oğulları, Michelangelo, Raphael ve Leonardo da Vinci’nin sanatı onun üzerinde etkili oldu. Caravaggio’nun natüralist tablolarından etkilendi.

1603’te diplomatik bir görev için İspanya’ya gitti. İspanya’da kaldığı süre boyunca Lerma Dükü’nün atlı resmini yaptı.

1604’te İtalya’ya döndü, burada dört yıl Mantua’da, sonra da Cenova ve Roma’da kaldı. Bu süre zarfında, en gözde kilise olan Vallicella’daki Santa Maria’nın sunağı için önemli bir komisyon aldı.

1608’de Antwerp’e dönen Rubens, Antwerp Katedrali için “Haç Yükselişi” ve “Haç İnişi” adlı iki büyük dini esere imza atmak için prestijli bir komisyon aldı. Roma Katolik kiliselerinin pek çok projesine ek olarak, Rubens ayrıca resimler yarattı.

1609’da lsabella Brandt ile evlendi ve kentle olan bağlarını daha da sağlamlaştırdı. 1626’da eşini kaybeden Rubens, büyük bir yas tuttu. 1640 yılında Antwerp’te gut hastalığı sebebi ile öldü.

En önemli eserleri:

Samson ve Delilah, Adem ve Havva, Leda ve Kuğu, Laocoon ve Oğulları, İsa’nın Vaftizi, İsa’nın Sünneti, Lerma Dükü, Laminasyon, Müjde, Haç, Dört Evangelist, Zafer, Venüs, Thomas, Amazonlar Savaşı, Aziz Catherine Şehitliği, Gece, Koku, Aslan Avı, Üç Güzeller, Buckingham Dükü, Fırtınalı Peyzaj, Öfke, Anlaşmazlık ve Nefret, Barış, Yaz, Çeşme, Son Akşam Yemeği, Gökkuşağı, İtalyan Köylülerin Dansı, İkarus, Kule, Pastoral Sahne, Ayna, Negro, İsa’nın Ruhaniyeti, Boğaların Kaçırılması, Bebek Aziz John, Maria Serra Pallavicino’nun Portresi, Sonbaharda Phaeton, Ormanda Çoban ve Sürüsü, Su Kenarında, Çoban ve Manzara, Savaştan Dönüş…

Kaynakça:
https://www.peterpaulrubens.org

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar