Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kerbela Olayı Nedir?

0 411

4561_3Dünya tarihinde yaşanmış öyle olaylar var ki; yaşandığı dönemde yarattığı dehşet ve gerilim yıllar sonra da aynı şiddetle hissedilir. Tarihte yaşanan bazı olaylar da yıllarca matem yaşanmasına neden olmuştur. Her nesli derinden üzmüştür. Hz. Hüseyin’ in Kerbela’da şehit edilmesi, asırlardır tüm İslam dünyasında derinden matemler yaşanmasına neden olmuştur. Tüm İslam dünyasını derinden üzmüştür.

Dört Halife’nin dördüncüsü Hz. Ali’nin oğlu olan Hz. Hasan, Muaviye ile yaptığı anlaşma ile hilafeti Muaviye’ ye bırakmıştı. Bunun karşılığı olarak Muaviye, Hz. Hasan’a her yıl belli miktarda ödenek ayırmıştı. Hz. Hasan, hayatının kalan kısmını ilim ve zühd içinde geçirmişti. Hz. Hasan’ın ölümünden sonra Muaviye, onunla yaptığı anlaşmaya uymayarak oğlu Yezid’i halife ilan etmişti. Hz. Ali’nin küçük oğlu Hz. Hüseyin, Yezid’in Halifeliğini kabul etmeyerek halifelik iddiasında bulunmuştur.

4561_1

Hz. Peygamberin torunu Hz. Hüseyin, halifeliğin babadan oğula geçmeyeceği ve seçim yapılması gerektiğini savunuyordu. Kufe’ ye doğru yola çıktı. Fakat Yezid’in komutanı Ubeydullah, Hz. Hüseyin’i ve yanındakileri Kerbela’da durdurdu. Kerbela da Hz. Hüseyin’in şehid edilmesiyle, Müslümanlar arasında Hz. Osman ve Hz. Ali zamanında başlayan ayrılıklar daha da arttı. İslam dünyası bu olaydan sonra kesin olarak Sünniler ve Şiiler olarak ikiye ayrıldı.

Yazar:sahra

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku