Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kılcal Damar Çatlaması Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

2 407

Toplumda en sık görülen cilt sorunlarından biri de kılcal damar çatlaması sorunudur. Genellikle yüz kısmında 8330_18oluşan kılcal damar çatlaması sorunu hemen her yaştan bireylerde sık görülebilen bir cilt sorunudur. Genellikle tehlikeli bir cilt sorunu olarak görülmeyen kılcal damar çatlaması sorunu genellikle mor, mavi ve kırmızı renklerde kendisini göstermektedir. Tehlike arz etmeyen fakat cildin dış görünümünü olumsuz etkilediğinden bireylerin ciddi rahatsızlık duymasına neden olabilen kılcal damar çatlaması sorunu günümüzün en kolay tedavi edilebilir cilt sorunları arasında yer almaktadır. Diğer birçok cilt sorunları gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kılcal damar çatlaması sorunu özellikle de genç ve orta yaşlardaki bireylerde çok daha sık görülebilmekte ve tedavi edilmediği takdirde malesef kendiliğinden ortadan kalkmamaktadır. Dermotoloji uzmanlarının önemli bir cilt kusuru olarak nitelendirdiği kılcal damar çatlaması sorunu özellikle bireylerin sosyal yaşıntısı olumsuz yönde etkileyebilmekte ve bununla birlikte bireylerin başta özgüven duygusunu olmak üzere birçok duygu durumlarını olumsuz etkileyebilmektedir. Genetik yapıya bağlı olarak da ortaya çıkabilen kılcal damar çatlaması sorunu çok eski dönemlerde varlığını sürdürdüğü gibi ayrıca son yıllarda da varlığında artış göstererek birçok toplumda en önemli cilt kusuru olarak kabul görmüştür.

Kılcal Damar Çatlaması Sorununun Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Yüz bölgesinde meydana gelen kılcal damar çatlaması sorunun birçok nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler şunlardır;

Derinin hassas bir yapıda olması: Birçok bireyin cilt yapısı diğer bireylerin cilt yapısına göre çok daha hassas olabilmektedir. Bu hassaslığı sayesinde başta kılcal damar çatlaması sorunu olmak üzere birçok cilt sorununun oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Bireyin gül hastalığına maruz kalması: Cilt yapısından önemli değişikliklerin meydana gelmesinde etkin rol oynayan gül hastalığı aynı zamanda kılcal damar çatlaması sorununun da önemli nedenlerindendir. Yapılan bazı araştırmaların neticesine göre gül hastalığına sahip olan birçok bireylerde kılcal damar çatlaması sorununun olduğu gözlemlenmiştir.

Güneş ışınlarına uzun süreler boyunca maruz kalınması: Güneş ışınlarının özellikle cilt yapısı üzerinde ciddi tahribatlara neden olduğu bilinen bir gerçektir. Başta akne ve siyah noktalar olmak üzere birçok cilt rahatsızlıklarının oluşumuna neden olabilen güneş ışınları aynı zamanda kılcak damar çatlaması sorununun meydana gelmesinde de etkin rol oynamaktadır. Bu nedenle uzmanlar bireylerin gereğinden fazla güneş ışınları altında durmamaları konusunda uyarı yapmaktadırlar.

Kullanılan kortizonlu krem ve merhemler: Cildin daha güzel görünmesi veya da var olan bir cilt kusurunun giderilmesi amacıyla kullanılan kortizonlu krem ve merhemler özellikle aşırı dozda ve düzensiz olarak kullanıldığında başta kılcal damar çatlaması sorununa olmak üzere birçok cilt sorununa neden olabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar kullanılan kortizonlu krem ve merhemlerin ilgili doktorun tavsiye ettiği kullanım programı dahilinde kullanılmasının önemle gerektiğini vurgulamaktadır.

Çeşitli genetik sorunlar: Birçok rahatsızlığa neden olabilen genetik sorunlar aynı zamanda kılcal damar çatlaması sorununun da önemli nedenlerindendir. Özellikle genetik yapıları cilt sorunlarının oluşmasına elverişli olan bireyler kılcak damar çatlaması sorununa çok daha çabuk yakalanabilmektedir.

Radyasyon ışınları: Genel sağlık açısından ciddi tehditler oluşturabilen radyasyon ışınları özellikle deri yapısının tahrip olması üzerinde önemli bir role sahiptir.Uzun süre maruz kalınan radyasyon ışınları başta kılcal damar çatlaması sorunu olmak üzere birçok cilt sorunlarına neden olabilmektedir.

Kılcal Damar Çatlaması Sorunu Nasıl Teşhis Edilmektedir?

8330_15Diğer birçok cilt sorunlarında olduğu gibi kılcal damar çatlaması sorununun teşhisinde ilk olarak genel gözlem yöntemi uygulanmaktadır. Çıplak gözle gerçekleştirilen genel gözlem yöntemi sayesinde ilgili doktor tarafından gözle görülebilen kılcal damar çatlaması sorunu kolayca tespit edilebilmektedir. Bunun yanı sıra gözle görülemeyen kılcal damar çatlaması sorunununda ise çeşitli miproskobik cihazlar kullanılmakta ve kullanılan bu cihazlar sayesinde gözle görülemeyen kılcal damar çatlaması sorunu kolayca tespit edilmekte ve tespitinin hemen sonrasında ise gereken tedavi yöntemlerine geçilmektedir.

Kılcal Damar Çatlaması Sorunu Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Kılcal damar çatlaması sorununun tedavisi oldukça basit ve güvenilirdir. Kılcal damar çatlaması sorununun tedavisinde genellikle lazer uygulaması kullanılmaktadır. Yüzde yüz başarı oranı sağlayan lazer uygulaması sayesinde en zorlu kılcal damar çatlaması sorunu bile çok kısa sürelerde tamamen ve kalıcı olarak yok edilmektedir. Seanslarının genellikle 2 ila 4 arasında sürebildiği lazer uygulaması sistemi aynı zamanda birçok cilt kusurlarının düzeltilmesinde kullanılan bir tedavi yötemidir. Yukarıda da belirtildiği üzere birkaç sens sonrasında kusursuz bir cilt yapısına kavuşabilen bireyler kendilerine olan özgüvenlerini tekrar kazanabilecek ve bu sayede sosyal yaşamda daha aktif olabileceklerdir. Yukarıda da belirtildiği üzere cildin dış görüntüsünün çirkin görünmesine neden olabilen kılcal damar çatlaması sorununu yaşayan bireylerin en kısa zamanda bir cilt doktoruna başvurmalarında ve gerekli tedaviye başlamalarında faydalar bulunmaktadır.

Not: Makale bilgilendirme amaçlıdır. Reçete değildir.

Kaynakça:
www.duyguhastanesi.com.tr

www.saglikvakti.com.tr

Yazar:Ensar Türkoğlu

2 Yorumlar
  1. Yeşim diyor

    Bende bu dertten müzdaribim ne yapsam kurtulamadım. Bu yazdıklarınız bir noktaya kadar işe yarıyor. Bu sorunu agresif olarak yaşayanlarda tam bir çözüm sağlamıyor. Zaten sadece yaşayan bilir. Uzun süredir araştırıyorum, son zamanlarda fullface lazer tedavisinden bahsediyorlar. fullface lazer diyorlar ve öncesi sonrası fotoğrafları incelediğimde baya güzel sonuçlar aldıklarını gördüm. Her klinikte bulunan bir alet olmadığı için yaptıracak yer sayısı kısıtlı, başka bir şehire gitmem gerekiyor.(Samsun’da yaşıyorum,burada bu tedaviyi veren yok.) Bu yüzden önceden kesin emin olmak istedim, yaptıran ve memnun kalanlar var mı? Merak ediyorum. Bilenler cevaplarsa sevinriim.

    1. Gözde diyor

      Dediğin gibi sadece bunu yaşayan bilir.. Öylesine araştırma yaparken yorumunu görünce hemen cevap verip yardımcı olmak istedim. Bende burnumda olan çatlamalar için fullface yaptırdım, söylediğin gibi her şehirde yok hatta şuan sanıyorum sadece istanbulda var. ben %80 oranında bu dertten kurtuldum, daha da düzeleceğini söylediler. çoook ama çoooook memnun kaldım. bu yüzden sen fullface tedavisi veren bir yeri ara, kendi durumun için en azından fotograflarını gönder ve sana bir yorum yapsınlar. ona göre hareket edersin. çok gemiş olsun umarım bu dertten en kısa sürede kurtulursun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.