Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Thomson Airways Nasıldır?

0 393

Thomson Airways, Avrupa ülkelerinden Birleşik Krallık’ın havacılık siciline tescilli ticari yolcu taşımacılığı yapan bir havayolu şirketidir. Dünyanın en önemli şirketleri arasında yer alan Thomson Airways, Birleşik Krallık topraklarının da en büyük 3 havayolu taşımacılığı yapan şirketinden biri konumundadır. Ülkenin en önde gelen havacılık markaları arasında yer alan Thomson Airways, ağırlıklı olarak ”charter” taşımacılığı yapmaktadır. ”Charter” taşımacılığı gerçekleştiren havayolu şirketleri, tarifeli seferler düzenlemek yerine önceden planlanmamış bir şekilde spontane olarak uçuş programları gerçekleştirebilmektedir. Bir anlamda özel olarak taşıma yapmaktadır. Yani, yolcular tarafından kiralanan havayolu şirketi uçağı tarifesiz olarak sefer gerçekleştirir. Burada uçak ille de yolcu tarafından kiralanmak zorunda değildir. Birçok tur şirketi uçak kiralamak suretiyle charter seferleri düzenlemektedir. Bunların başında Almanya merkezli Tui gelmektedir. Thomson Airways, dünyanın aktif en büyük charter taşımacılığı yapan şirketidir. Her ne kadar ağırlıklı olarak charter taşımacılığı yapsa da şirket tarifeli seferler de düzenlemektedir.

ThThomson Airways Nasıldır?omson Airways, Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti merkezli uçuşlar gerçekleştirir. uçuş rotaları arasında Türkiye’de bulunan Thomson Airways, bu anlamda İngiltere’de yaşayan Türkler tarafından sıkça tercih edilen bir havayolu şirketidir. Hubları İrlanda ve İngiltere’de bulunan Thomson Airways, Avrupa, Afrika, Asya ve de Kuzey Amerika kıtalarına seferler düzenlemektedir. Ülkenin en önemli markalarından biri olan Thomson Airways, yıllık olarak yaklaşık 10 milyon yolcuyu taşımaktadır. Günümüz itibariyle küresel bir marka olan Thomson Airways, 1962 yılında kurulduğunda Britannia Airways adıyla faaliyet göstermekteydi. 2008 yılında dek Britannia Airways adıyla çalışan şirket, sonrasında Thomson Airways adını almıştır. TUI Airlines’la da ortaklığı olan Thomson Airways, bu sayede ortak uçuş imkanına da sahiptir. Filosunda 62 adet ticari yolcu jeti bulunduran Thomson Airways, dünya genelinde 96 adet destinasyona uçuş gerçekleştirmektedir. Bu uçuşlar arasında tarifeli ve charter seferleri de bulunmaktadır. Şirket merkezi Luton’da bulunan Thomson Airways, ülkenin en önemli üçüncü havayoludur.

Ülke genelinde oldukça yüksek istihdam verilerine sahip olan Thomson Airways, yaklaşık olarak 18 bin kişiye iş imkanı sunmaktadır. Thomson Airways, filosunda sadece Boeing ürünlerini bulundurmaktadır. En büyük pay 737 serilerine aittir. Denizaşırı seferleri ise 787 Dreamliner’lar ile gerçekleştiren Thomson Airways, filosunda modernizasyona gitmiştir. Şirket bugüne kadar adet farklı önemli ödüle layık görülmüştür. Thomson Airways, Türkiye’de özellikle Antalya şehri üzerine yoğunlaşmıştır. Sezonun her döneminde Antalya Londra seferleri tarifeli olarak gerçekleştirilmektedir. Şirket kar elde etmesi ve büyüme planları sebebiyle Boeing şirketine yeni uçak siparişi vermiştir.

 

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.