Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kızılcık Nedir ? Faydaları ve Tarihçesi

0 480

Kızılcık  Nedir ? Faydaları ve TarihçesiKızılcık, Kuzey Amerika’ya özgü, Kanada‘da yaklaşık 40.000 dönümlük arazi üzerinde çiftlik’de üretilmektedir. Kızılcıklar yüksek besin ve antioksidan içeriğinden dolayı sağlıklı bir besin kategorisinde olup, bu besinlere genellikle “süper yiyecekler” denir. Yarım bardak kızılcık sadece 25 kaloriye sahiptir. Kızılcıklardaki besin maddeleri idrar yolu enfeksiyonu riski, kanser türlerinin önlenmesi, bağışıklık fonksiyonlarının iyileşmesi ve kan basıncının düşmesini sağlarlar.
Kalorileri düşük, C vitamini, A vitamini ve K vitamini yüksek olan bu besin, proanthocyanidins (PAC) adında bir dizi hastalık önlemeye yardımcı olabilecek bir antioksidan içerir.
K vitamini için iyi bir kaynak olduklarından, kan sulandırıcı kullanan insanlar ilave kızılcık tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.
Tarihçe
Tarihsel olarak, yerli Amerikalılar tarafından mesane ve böbrek hastalıkları için bir tedavi olarak kullanılmıştır.
İngiltere’den erken yerleşimciler Kızılcık meyvesini kötü iştah, mide şikâyetleri ve kan hastalıkları tedavisinde kullanmışlardır.

Kızılcık  Nedir ? Faydaları ve TarihçesiBilinen Sağlık Yararları
1) İdrar Yolları Enfeksiyonları
Kızılcık, belki de en çok idrar yolu enfeksiyonlarının (İYE) önlenmesindeki rolüyle, özellikle tekrarlayan enfeksiyonu olanlar için sıklıkla kullanılmaktadır. Kızılcıktaki yüksek antioksidan proantosiyanidin (PAC) seviyeleri, bazı bakterilerin üriner sistem duvarlarına yapışmasını önlemeye yardımcı olur. Böylece, kızılcıklardaki PAC’ler enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.
Bununla birlikte, Houston Texas A & M Sağlık Bilimleri Merkezi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, kızılcık kapsülleri yapabilirken, kızılcık suyunun aynı etkiye sahip olma ihtimalinin düşük olduğunu keşfetti. Bunun nedeni, bakteri yapışmasını önlemek için çok yüksek bir kızılcık konsantrasyonu gerektirmesidir. İçtiğimiz meyve suları böyle yüksek miktarda PAC içermemektedir.
Kızılcık suyu, özellikle de marketlerde bulduğunuz meyve suyu konsantreleri bir idrar yolları enfeksiyonu veya mesane enfeksiyonunu tedavi etmeyecektir, çünkü kızılcıkta bulunan aktif bileşen çoktan gitmiştir ve bu da mesaneye ulaştığı zaman vücudunuzdan daha fazla hidrasyona neden olacaktır.
2) Kalp ve Damar Hastalıkları
Bazı kanıtlar, kızılcıklardaki polifenollerin kardiyovasküler hastalık (KVH) riskini azaltabileceğini göstermektedir. Bunu, anti-enflamatuar mekanizmalar yoluyla trombosit oluşumunu önleyerek ve kan basıncını düşürerek yapar.
3) Kanser
Araştırmalar, kızılcıklardaki besin maddelerinin yavaş yavaş tümör progresyonuna yardımcı olabileceğini ve prostat, karaciğer, göğüs, yumurtalık ve kolon kanserleri üzerinde olumlu etkileri olabileceğini gösteriyor.

Kızılcık  Nedir ? Faydaları ve Tarihçesi4) Diş Sağlığı
Kızılcıklardaki proantosiyanidinler ayrıca ağız sağlığına da fayda sağlayabilir. Rochester Tıp Merkezi Üniversitesi’nde Ağız Biyolojisi Merkezi ve Diş Hekimliği Bölümü’ndeki araştırmacılara göre bakterilerin dişlere bağlanmasını önleyerek dişte bakteri plak oluşumunu engelliyor ayrıca diş hassasiyetini azaltıyor. Kızılcıklar diş eti hastalığını önlemede de faydalı olabildiği yönünde hipotezler mevcuttur.
İçerdiği Besin Değerleri
C vitamini
C vitamini güçlü, doğal bir antioksidandır. Ulusal Sağlık Enstitülerine (NIH) göre, C vitamini serbest radikallerin neden olduğu hasarın bir kısmını engelleyemez, aynı zamanda bitki kaynaklarından demir emilimini arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve yara iyileşmesine yardımcı olan kolojen yapımında yardımcı olur.
Lif
Yüksek lif alımları, koroner kalp hastalığı, inme, hipertansiyon, diyabet, obezite ve bazı gastrointestinal hastalıkları içeren bir dizi sağlık durumu geliştirme açısından önemli ölçüde daha düşük risklerle ilişkilendirilir.
Lif tüketiminin artması kan basıncını ve kolesterol seviyesini düşürdüğü için insülin duyarlılığını düzene sokar ve obez bireylerde kilo vermeyi kolaylaştırdığı gözlenmiştir.
E Vitamini
E Vitamini, bağışıklık işlevinde bulunan yağda çözünen bir antioksidandır. Kalp hastalığı, kanser, katarakt, Alzheimer ve artrit gibi serbest radikallerle ilişkili kronik hastalıkların önlenmesine veya ertelenmesine yardımcı olabilir.
K Vitamini
Kızılcıklar ayrıca K vitamini, manganez ve çok miktarda phytonutrient içerir. Bunlar vücudu zararlı serbest radikallerden korumaya yardımcı olan doğal olarak oluşan bitki kimyasallarıdır. Anti-inflamatuar ve kanser önleyici özelliklere sahiptirler.
Diyet
Taze kızılcık, Eylül ve Ekim aylarında hasat edilir, bu nedenle sonbahar sezonunda tüketmek en iyi zamanıdır. 2 aya kadar soğutulabilirler ve daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilirler. Ayrıca kurutulmuş veya kutuda bulunur, ancak bazıları eklenmiş şekerler içerebilir. İçerik etiketini kontrol edin ve ürünün yalnızca kızılcık suyu içerdiğinden emin olun.

Riskler
Kan sulandırıcı ilaç olan warfarini veya Coumadin’i kullananlar, kızılcık tüketimini aniden arttırmamalıdır. Kızılcıkların anticlotting etkilerini arttırma potansiyeli hakkında çelişkili kanıtlar bulunsa da, kanamaların artmasına neden olabilir. Kızılcık ürünleri, idrarda oksalatın daha yüksek bir seviyeye atılmasına neden olabilir. Bu, böbrek taşlarının oluşumunu teşvik edebilir. Böbrek taşı düşüren kişiler kızılcık tüketmeden önce sağlık uzmanlarıyla görüşmelidir.

Kaynakça:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/269142.php
https://www.faydalarizararlari.com/kizilcigin-faydalari/

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku