Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Orta Amerika’nin İncisi: Panama

0 275

Orta Amerika'nin İncisi: PanamaPanama,

Orta Amerika coğrafyasında yer alan bir ülkedir. Söz konusu bu ülke, bulunduğu yer nazara alınırsa, dünyanın en stratejik birkaç lokasyonundan birinde kabul edilir. Panama, Söz konusu bu hatta yer alan en önemli devlet olarak kabul edilir. Çünkü ülke, Kuzey ve Güney Amerika olarak lanse edilen iki devasa kıtanın birleştiği noktada bulunur ve karayoluyla bu iki kıtayı birbirine bağlar. Aslında Panama’nın önemi sadece iki kıtayı birbirine bağlıyor oluşu değildir. En önemli özelliği dünya üzerinde var olan iki büyük su kütlesini yapay bir kanalla birbirine bağlıyor oluşudur. Başka bir ifadeyle bu sıradışı Orta Amerika ülkesi, sahip olduğu küçük bir yüzölçümüne rağmen, üstlendiği görevle bütün dünyanın dikkatini çeker. Dünyada çok sayıda yapay kanal bulunur. Bu kanalların inşa amacı hiç şüphe yok ki, zamandan ve de yakıt sarfiyatından korunmaktadır. Bu da ticaretle doğrudan bağlantılı bir durumdur. Bakarsak Panama, sahip olduğu konum nedeniyle bir anlamda Orta Amerika’nın en ince hattında yer alır. Bu hattın ince oluşu, beraberinde çeşitli fikirleri de doğurmuştur. Panama, sahip olduğu Panama Kanalı vasıtasıyla doğuda yer alan Atlantik Okyanusu ile batıda yer alan Pasifik ya da başka bir ifadeyle Büyük Okyanusu birbirine bağlar. Bu her yıl binlerce uluslararası ticari gemi tarafından kullanılan bir tesis haline gelmiştir.

Orta Amerika'nin İncisi: PanamaPanama, Orta Amerika’da yer alan diğer ülkeler gibi çok uzun yıllar boyunca başka ülkelerin egemenliği altında kalmıştır. Ülke, yer aldığı Orta Amerika coğrafyasında batıda Kosta Rika, güneydoğuda Kolombiya, kuzeyde Karayipler Denizi ve güneyde de Pasifik Okyanusu ile komşu durumundadır. Ülkenin sınırları dahilinde çok sayıda yerleşim yeri yer alır. Ancak bu yerleşim yerleri arasında en popüler olanı hiç şüphe yok ki, Panama City’dir. Bu şehir sadece Panama için değil aynı zamanda bölge için de son derece önemli kabul edilir. Bölgenin refah seviyesi hesaba katılırsa, Panama bunlar arasında durumu iyi olanlardandır. Ülkenin yer aldığı coğrafya, iktisadi açıdan son 20 yılda çok ciddi bir girdi sunmuştur. Bundan önceki süreçte de her ne kadar Panama Kanalı aktif olsa da, yapımı Amerika Birleşik Devletleri tarafından gerçekleştirildiği için 1999’a kadar elde edilen gelir de Amerika’ya aitti. Bölgede yer alan diğer ülkeler gibi Panama’nın da mottosu vardır. Bu ”Dünya’nın İyiliği İçin”dir. En büyük ve de en görkemli şehri Panama City olan bu Latin ülkesi, çok uzun yıllar boyunca bölgenin tek hakimi olan İspanyollar tarafından sömürülmüştür. Bu anlamda dilini de ülkeye kabul ettiren İspanyollar, 28 Kasım 1821 tarihiyle beraber bölge üzerindeki hakimiyetini kaybetmiştir. Bu süreç sonrasında 1903 yılına dek Kolombiya’nın bir parçası olarak kalan ülke, 3 Kasım 1903 tarihiyle beraber bağımsızlığını elde etmiştir.

Orta Amerika'nin İncisi: PanamaCivar ülkeler nazara alındığında yaklaşık 14 bin Amerikan doları yıllık geliriyle neredeyse hepsinin önünde olan Panama, bu anlamda refah bir ülkedir. Panama, her sene milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Türkiye’den bölgeye ulaşmak isterseniz, bu durumda son olarak güncellenmiş tarifeli uçuşlara bakmalısınız. Ortalama seyahat süresi 13 saat kadardır. Ayrıca IATA’dan vize durumunuzu da kontrol ediniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.