2016-04-21-85-Cropped.07739Logo, bir işletmenin, bir websitesinin veya blogun kendisini rakiplerinden ayırmasına yardımcı olur. Birçok insan bunun en önemli konu olmadığını düşünür. Tabi ki ürün veya servis kalitenizi geliştirmeye odaklanmalısınız. Tabi ki logonuz en gerekli şey değil ve işletme başarınızı doğrudan etkilemez. Logonuz olmadan veya çok basit bir logo ile kolaylıkla çalışmaya devam edebilirsiniz anca yine de bir logo sahibi olmak daha iyidir. Çünkü genelde iyi logolar kolaylıkla ayırt edilebilir ve kalıcı olarak ziyaretçilerinizin hafızasında yer eder.

Logo oluşturmak için birkaç seçenek mevcuttur:

Seçenek 1. Bir tasarımcı tutabilirsiniz. Ancak tasarımcılar, çoğunlukla yeni başlayan işletmeler için çok avantajlı olmayan ücretler talep edebilmektedir.

Seçenek 2. Rekabet temellerine göre bir logo seçebilirsiniz. Günümüzde Zilliondesigns gibi kayıtlı tasarımcıların sizin için rekabet temellerine dayanan bir logo oluşturmaya hazır olduğu platformlar bulunmaktadır. Gelecek logonuzla ilgili fikirlerinizi ve isteklerinizi tarif etmeniz gerekmektedir. Ardından beğendiğiniz birini seçerek ödeme yapmalısınız. Bu gibi sitelerde fiyatlar en alt seviyelerde olmasa bile 200$ civarından başlamakta ve işlem en az bir hafta sürmektedir.

Seçenek 3. Kendi başınıza bir logo çizin. Her insanın kendi el yazısı vardır ve herkes logoya bir orijinallik katabilir. Ne yazık ki herkes oturup bir logo çizemez. Herkes fikirlerini çizim aracılığıyla aktaramaz. Ek olarak, ileriki kullanımlar için elle çizilmiş bir logo hala dijitalleştirilmek, Photoshop gibi bir grafik editörüne gönderilmek zorundadır. Zaten kendi loonuzu çizebilmeniz için öğrenmek ve yeterince efor sarf etmek zorundasınız.

Seçenek 4: Online üreticiler kullanarak bir logo oluşturun. Yenilikler ve yeni trendlerin de tasarım sürecini etkilemesinden ötürü geleneksel yaklaşımın yanı sıra, yeni yaklaşımlar da ortaya çıktı. Online üreticileri kullanarak logo oluşumunda direkt yer alırken aynı zamanda  süreç için çok fazla zaman da harcamamaktasınız (10-15 dakika). Bu servislerin yardımıyla hem ücretli hem de ücretsiz logolar elde edebilirsiniz. Fiyatlar düşük ve makuldür – 10-40$ arası. Sonuç olarak ise düzgün ve güzel bir logo elde edersiniz.

Bu sebeple sizlere güzel bir online logo oluşturucu tavsiye etmek isteriz, Logaster. Websitesinde logo tasarımında kullanabileceğiniz geniş bir araç yelpazesi bulacaksınız.

img_185

Logaster ile dört adımda online logo oluşturabilirsiniz:

1.Şirket veya işletme adınızı yazın ve iş alanınızın bağlantılı olduğu sahayı seçin;

  1. Beğendiğiniz uygun ikonu ve yazı tipini seçin;
  2. Logoyu düzenleyin: elementlerinin, renginin ve boyutunun ayarlanması;
  3. Logoyu kaydedin ve indirin.

Logoyu kaydetmek ve indirmek için üye olmalısınız. Kayıt formu oldukça basit.

Bunun ardından internet ve baskı için vektör (PDF, SVG) ve raster (JPEG, PNG) formatlarında yüksek kaliteli dosyaları elde edebileceksiniz.

Umarım bu makale logo oluşturmak ve gerçekten güzel logo elde etmek için hangi araçların daha iyi olduğunu anlamanıza yardımcı olmuştur.