Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Normal Doğumun Anne ve Bebeğe Olumlu Etkileri

0 246

Normal Doğumun Anne ve Bebeğe Olumlu EtkileriNormal doğum , dünyaya bir bebeğin geliş sürecinin tam anlamıyla bütün evreleri tamamlayarak gelme süresidir. Doğum her kadının tatması gereken eşsiz ve tarifsiz duygu barındıran bir olgudur. Doğum ve sürecinde gelişen olaylar hatta acılar bile annenin hayatındaki unutulmaz anlardandır. Doğum bazen normal seyrinde gitmeye bilir. Bu nedenle normal ve sezaryen doğum olarak adlandırılan iki çeşit doğum türü vardır. Bu iki doğum kıyaslandığı zaman her daim normal doğumun artıları sezaryene göre oldukça fazladır.

Normal doğum adı üzerinde, gebeliğin ve doğum sürecinin peş peşe olarak düzenli sağlıklı ve doğal yollarla gerçekleşmesidir. Normal doğum üç trimiser döneminde tamamlanarak gebeliğin kırk haftayı doldurmasıyla gerçekleşen doğumdur. Ancak her anne ve gebe de bu süreç aynı olmayabilir. Kırk hafta olarak adlandırılan gebeliğin tamamlanma süreci bazen oldukça erken de olabilir. Bu durumda ise erken olan normal doğum olarak adlandırılır. Bununla beraber kırk hafta dolup üzerine normal doğumu beklemek için artı iki hafta daha bekleme süreci de oluşabilir. Bu tamamen annenin içinde beslediği eşsiz varlığa bağlıdır. Bebeğin tüm gelişimini anne karnında tamamlayarak doğum anını kendi belirlemesi olarak adlandırılan normal doğum, belki de bebeğe duyulan en büyük saygıdır. Çünkü dünyaya gelme vaktini bebeğin kendi gelişimi belirlemektedir. Doğumun bebeğin kendi gelişimine bırakılarak normal yolla olmasını beklemek aynı zamanda hem bebeğe hemde anneye oldukça olumlu etkilerde bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

#Normal doğumun bebekler üzerinde olumlu etkileri
-Bağışıklık sistemleri diğer yolla dünyaya gelen bebeklere oranla çok daha güçlüdür.
-Yeni doğan bebeklerde görülen sarılığın, diğer yolla dünyaya gelen bebeklere oranla daha az görülmesi
-Normal doğumla doğan bebeklerin zeka seviyelerinin oldukça yüksek olduğu araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.
-Normal doğumla dünyaya gelen bebekler doğum sonrası bir çok rahatsızlığı çok daha kolay atlatır veya hiç görmezler
-Normal doğumla dünyaya gelen bebekler de kilo alma gibi sıkıntılar görülmemektedir.
-Normal doğumla dünyaya gelen bebekler annelerine daha bağlı ve düşkün olurlar.
-Doğum sonrası görülen beslenme sıkıntıları yaşamazlar, dünyaya çok daha kolay adapte olurlar.
normal doğumun bebeklerdeki olumlu etkileri bunlardır. Bununla beraber anneye de oldukça sağlıklı etkileri bulunmaktadır. Bunlar ise:
#Normal doğumun annelere faydaları:
-İlk olarak bebeğini dünyaya getirirken psikolojik olarak tam bir doğum yapmanın yeterliliğini hisseder
-Normal doğum yapan kadınların diğer yolla doğum yapan kadınlara oranla daha az doğum sonrası sendrom yaşadığı gözlemlenir.
-Normal doğum annenin rahim içi yara ve benzeri gibi sorunların yok olmasında faydalı etmendir.
-Normal doğum yapan kadınların süt salgıları daha fazla çalışır.
-Normal doğum yapan kadınlarda doğum sonrası fiziksel sıkıntı pek fazla yaşanmaz.
-Normal doğum yapan kadınlar günlük yaşantılarına çok daha hızlı ve erken dönerler.
Normal doğumun anne ve bebek üzerinde olumlu etkileri yukarıda sıralandığı gibidir. Aynı zamanda anne bebek ilişkisinin de sıkı kuvvetli olmasında duygusal bir bağ kurmaktadır. Giderek yaygınlaşan sezaryen tercihini yıkmak için yeniden normal doğama teşvik çalışmaları ve özel doğum koçları da bulunmaktadır. Ayrıca Avrupa ülkelerinde, normal doğum sağlıklı olduğu için hiç bir hamile kadına mecbur olmadıkça sezaryen yapılmamaktadır. Sonuç olarak yiyeceklerin bile( organik ) yani doğal olmasına dikkat ettiğimiz bu çağda doğumlarında normal akışında tercih edilerek anne ve bebeğe en sağlıklı şekilde noktalanmasında büyük fayda var.

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.