Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Koenzim Q10 Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

2 3.691

1957 yılında, Dr. Frederick Crane tarafından sığır kalbinin mitokondrisinden izole edilen Koenzim Q10, vücudumuzda doğal olarak oluşan, yağda çözünebilen, organik bir madde olarak adlandırabileceğimiz ve vitamin özellikleri gösteren, hücreler arasında elektron taşıma özelliğine sahip bir maddedir. Ubiquinone olarak da adlandırılan koenzim, genellikle besin takviyesi olarak kullanılmaktadır. En önemli özelliği, enzimlerle bir arada çalışıp hücrelere enerji sağlaması ve bu yolla kaslara güç vermesidir. Özellikle kalp hücrelerinde daha fazla bulunmaktadır. Kas erimesi ve kalp damar rahatsızlığı bulunan hastalarda Q10 koenziminin daha düşük düzeyde bulunduğu gözlenmiştir. Bu hastalarda kullanıldığında iyileşme ve hastalık etkilerinde azalma olduğu görülmüştür. Q10 kullanımı, arterosklerozun engellemesine yardımcı olmaktadır. Kan basıncına olan etkileri sayesinde kalp ritmi bozukluğu, kalp büyümesi, konjestif kalp rahatsızlığı ayrıca hipertansiyon gibi kalp – damar rahatsızlıklarına karşı etkili olduğu gözlenmiştir. Özellikle Avrupa, Japonya ve İsrail’de kalp – damar rahatsızlıklarında kullanılan bir tedavi aracıdır.

5890_indir

KOENZİM Q10 HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

Koenzim Q10, balık (uskumru ve sardalye), kalp, karaciğer, böbrek, sığır eti, kümes hayvanları, ayrıca soya yağı ve yer fıstığı, susam tohumu, yağlı tohumlar ve mantar, ıspanak, brokoli, karnabahar gibi sebzelerde bulunmaktadır.

KOENZİM Q10 FAYDALARI NELERDİR?

Yapılan bilimsel araştırmalar ışığında, koenzim Q10’un birçok hastalık üzerinde etkili olduğu söylenebilmektedir. Bu hastalıklardan bahsedecek olursak;

– Koenzimin kanser üzerindeki etkileri konusunda birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar, kolon kanserini önlemeye yardımcı olabileceği ve cilt kanserinin bir çeşidi olan melanomun tekrarlama riskini azaltabileceğini göstermiştir . CoQ10, B2 ve B3 vitamini ile birlikte kullanıldığında meme kanseri üzerinde de olumlu etkiler göstermektedir.
– Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğinden bağışıklık sistemi hastalıklarında (HIV, AIDS) destekleyici olarak kullanılabilir.
– Baş ağrısı, migren gibi rahatsızlıklara etkisi konusunda yapılan araştırmalar migreni %50 oranında azalttığını göstermiştir.
– Sperm hücrelerini çoğaltmaktadır.
– Vücuda verdiği enerji sayesinde yorgunluk, halsizlik gibi durumlarda etkilidir.
– Dr. Bsalvatore Di Mauro, CoQ-10 eksikliği olan hastaların kalıtsal ataksi hastalığına yakalandıklarını, Q10 verilen hastalarda hastalığın etkisinin önemli ölçüde azaldığını ve ataksi rahatsızlığından dolayı gelişen nöbetlerin azaldığını ya da durduğunu tespit etmiştir.
– Dengesizlik ve konuşma bozukluğunu azaltıcı etkisi bulunmaktadır.
– Parkinson hastalığının neden olduğu hastaya daha çok zarar veren etkileri azalttığı görülmüştür.
– Yapılan araştırmalarda konjestif kalp yetmezliği olan hastalarda kullanılması ile bu hastaların iyileşme gösterdiği görülmüştür.

5890_images_(1)

KOENZİM Q10 ZARARLARI VE YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Yan etki ve olumsuz semptomların genellikle kullanılan ürünün kalitesiz olmasından ve dozun yetersiz ya da gereğinden fazla olması durumunda belirdiği görülmüştür. Yüksek dozda kullanılması, uykusuzluk ve huzursuzluk gibi etkiler göstermekte ancak çok az yan etkisi bulunmaktadır. Çoğu ilaçta bulunduğu gibi iştahsızlık, mide rahatsızlığı, bulantı, kusma, ishal ve alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Q10, vücudumuz tarafından doğal olarak üretildiğinden besinlerle alınması sağlanabilir.

– Şeker hastalarında (diyabetli hastalar) yüksek dozda kullanılmamalıdır. Doktor kontrolünde doz ayarlaması yapılmalıdır.
– Hamilelikte ve emzirme döneminde doktor onayı olmadan kullanılması tavsiye edilmez.
– Kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte alınması önerilmemektedir. (Warfain, Heparin, Klopidogrel vb.)
– Ginkgo biloba gibi bitkisel takviyelerle bir arada alınması uygun değildir.
– Tansiyon düşürücü etkisi olduğundan bu tür etki yaratan bitkisel ürünlerle kullanılması tavsiye edilmez.
– Kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda tedavinin etkisini azalttığından kullanılmamalıdır.
– Ameliyat olacak hastalarda en az iki hafta önce kesilmelidir.

5890_images

Q10 KOENZİM YAŞLILIK ÜZERİNDE NASIL ETKİ GÖSTERİYOR?

Ölümsüzlük mümkün olmasa da Q10 yaşlanma etkilerini geciktirme etkisiyle de bilinmektedir. Vücuda verdiği enerji, kas yapısını ciddi oranda güçlendirmesi, kalp sağlığını koruması, bağışıklık sistemini koruması gibi etkileriyle olduğunuzdan daha genç ve zinde görünmenizi sağlayabilir. Bunun için Q10 doğal olarak alınmalıdır. Gerisini vücudunuza bırakın. O her şeyi halledecektir.

Kaynakça:
www.beslenmedestegi.com/dogal-urun/koenzim
www.wikipedia.org/wiki/Koenzim

Yazar:Eda Şahan

2 Yorumlar
  1. Ömer balcı diyor

    İyi günler vertigo(baş dönmesi )hastalığım var tavsiye edermisiniz

  2. Koenzim Hayranı diyor

    Çok güzel olmuş elinize sağlık. Koenzim q10 vücudunuz tarafından yapılan ve hücrelerin mitokondrilerinde saklanan bir bileşik olarak mitokondri, enerji üretmekten sorumludur diyebiliriz sanırsam.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku