Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karpal Tunel Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

0 413

3719_karpal-tunel-sendromu

Günümüzde sıklıkla görülen ve yenileşen teknoloji ile birlikte artış gösteren karpal tunel sendromu, modern çağın hastalıkları arasında yer almaktadır. Medyan nöropati tuzağı olarak da adlandırılan hastalık, bileklerde oluşmaktadır.

Elde, bilekte bulunan ve boyundan gelen sinir sistemlerinin baskı oluşması ve bağ dokularında ödem oluşması ile kendini gösteren rahatsızlık, gündelik hayatı zorlaştırabiliyor. Bayanların daha fazla yaşadığı bu sendrom, hareketleri sınırlamakta, bilek bölgesinde ağrıya sebep olmaktadır. Genellikle orta yaşlarda ortaya çıkan bu hastalık, her iki bilekte de görülebilmektedir. Sinir sıkışması kategorisinden en fazla görülen sendrom, kasların rahat hareket etmesine de engel olmaktadır.

Bu rahatsızlık şeker, obezite, romatoid artrit, gut gibi birçok hastalığın yol açtığı nedenlerden biri olabilmektedir. Hamile hanımların sıklıkla karşılaştığı bu sendrom, sıvıların artış gösterdiği döneme denk gelmektedir. Median sinirinin sıkışması sonucu ortaya çıkan sendrom, belirtilerini gece saatlerinde göstermektedir. Boyun fıtığı ameliyatı sonrasında ortaya çıkan bu vaka, his kaybına da sebebiyet vermektedir.

3719_menapoz-doneminde-bu-hastaliga-dikkat-4270462_5028_300

Karpal Tunel Sendromu Belirtileri: Bilekte uyuşma, ağrı ve elde halsizlik gibi reaksiyonlara neden olabilmektedir. Avuç içinde ve parmaklarda herhangi bir cismi hissedemez hale gelir ve nesneleri tutamaz hale gelinebilir. Ağrı omuz bölgesine ve kollara yayılarak, şiddeti git gide artabilmektedir. Kişi iş yapamaz hale gelir ve çoğu zaman geceleri uykudan ağrılar ile uyanır. Bu aşama ciddi bir aşamadır.

Ellerde elektrik çarpma hissi uyandırır ve kuvvet kaybına neden olur. Kişi çok hafif maddeleri bile kaldıramaz, elinden düşürür ya da cismin elinde olduğunu fark edemez. Güçsüzlük, karıncalanma ve çabuk yorulma belirtileri de görülmektedir. Elde yanma, batma, şişkinlik gibi şikayetlerde yaşanmaktadır. Hasta, sıcak, soğuk gibi duyu hislerini ayırt edemez ve bu tehlikeli kazalara davetiye çıkarabilir.

Karpal Tunel Sendromu Nedenleri: Bu hastalığın nedeni bilimsel olarak belirlenmemiştir. Fakat günümüzde artış gösteren bilgisayar fonksiyonu, bu hastalığın oluşmasında büyük rol oynamaktadır. Bazı hastalıklarında bu sendroma neden oluşturduğu bilinmektedir. Hipofiz bezinin aşırı çalışması, travmatik nedenler, titreşimli alet kullanımı, bu hastalığa davetiye çıkartabilir. Ayrıca özellikle hanımların uğraş gösterdikleri, el işi, ev işi gibi aktiviteler, bu sendromun oluşma nedenlerinin başında yer almaktadır. Çalışan kişilerde bu hastalığa kapılma oranı daha fazladır. Doğum kontrol hapı kullanımı, menopoz, hamilelik gibi etmenler, hastalığın oluşmasına zemin oluşturacak dönemlerdir.

Business man with RSI

Karpal Tunel Sendromu Tedavisi: Bu hastalığın teşhisi, nörolojik uzmanları tarafından fiziki muayene ile yapılmaktadır. EMG ve KTS teknolojileri kullanarak, hastalığın şiddeti ve oluşma nedeni tespit edilmektedir. Ultrason ve röntgen çekimleri yaparak da teşhis konulabilir. Ve hastalığın şiddetine göre ilaç tedavisi ya da fiziksel egzersizler uygulanabilir. B6 ve diüretik tedavisi ve Kortizon, Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar ile hastanın iyileşmesi sağlanabilir.

Ağır vakalarda ve tedaviye cevap vermeyen durumlarda ameliyat yapılmakta ve hasta uzun süre gözlem altına tutulmaktadır. Bu sendrom ciddiye alınmadığı sürece baş parmakta bulunan kaslar eriyebilir ve daha kötü sonuçlara yol açabilir. Kişi parmakların işlevini tamamen kaybedebilir.

Yazar:Elif Açıkgöz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.