Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kolestrol Neden Oluşur Ve Nasıl Önlem Alınmalıdır

0 277

Kolestrol Neden Oluşur Ve Nasıl Önlem AlınmalıdırKolestrol yaşamamız için gerekli olan yağımsı bir yapı gösteren bir maddedir. Bu yapı vücudumuzun tamamında olmak üzere en çok sinir beyin kas karaciğer ve bağırsaklarda daha çok bulunur. Vücut kolestrolü kullanarak kullanım sonucunda hormon ve safra asitleri üretir. Vücudun bu işlemleri yapabilmesi için bu maddenin vücudumuzda az miktarda bulunması yeterlidir.

Yeterli gelecek olan bu oranın üzerine çıkıldığında organların üzerinde ağır tahribatlara ve hastalıklara neden olacağı bilinmelidir. Hangi organda birikimi görülür ise o organda yapacağı hastalıklar arasında kalpte birikimi sonucu kalp damar hastalıkları sonucu oluşabilecek kalp krizleri böbreklerde birikimi sonucunda yaşanabilecek böbrek hastalıkları ve böbrek yetmezliği damar sistemi birikiminde oluşacak tansiyon problemleri ayak ve bacak damarları üzerindeki olumsuz etkileri olarak ortaya çıkar.

En kolay anlatımı ile yağımsı bir madde olan kolestrol bu özelliği nedeni ile suya benzer özellikler taşıyan kanda erimesi ve çözülmesi mümkün olmayan bir maddedir.Vücudun gerekli dönüşümleri yapabilmesi için vücutta bulunması gereken miktar 200 mg civarındadır. Bu oranın üstüne çıkan değerler kişinin risk altında olduğunu gösterir.Bu seviyenin yükselmesini sağlayan etkenler arasında yanlış beslenme alışkanları başta olmak üzere genetik faktörler karaciğer hastalıkları böbrek yetmezliği şeker hastası olanlar arasında yükselme oranı daha fazladır.

Kolestrol Neden Oluşur Ve Nasıl Önlem AlınmalıdırVücudumuzun damar yapısını çok ciddi zarar vererek bozacak olan bu yükselişin önüne geçilmesi normal değerler seviyesine indirilmesi sağlığımız açısında kaçınılmaz bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tedavide öncelik ilaç tedavileridir. Ancak kişinin kalp damar veya tetikleyici bir başka hastalığı yok ise ilaç tedavisi önerilmez. Hasta doğru ve sağlıklı beslenmeye egzersize yürüyüşlere kilo problemi varsa kilo kontrolüne yönlendirilir. Yükselme nedenleri saptanarak bu yükselmeye neden olan yağlı hayvansal gıdalardan uzak durması konusunda hasta uyarılır. Bu durumda olan hastanın sigara kullanma alışkanlığı var ise sigara kullanımını derhal bırakması gerekir. H.D.L yani iyi kolestrol seviyesini yükseltecek olan doğru beslenme alışkanlıkları edinmesi gereken hasta egzersiz yürüyüş yüzme gibi aktivitelerle iyi huylu kolestrol seviyesini yükselterek dengeyi sağlayabilir.

Yüksek oranları düşürebilmek veya yükselmemesini sağlamak için yağsız et süt ürünleri taneli ve lifli besinler omega 3 yağları içeren gıdalar ve b vitamini ağırlıklı beslenme seçeneklerine yönelmeniz gerekir.

Yazar:Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.