Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kulak Hastalıkları Ve İşitme Kaybı Hakkında Önemli Bilgiler

0 370

Kulak Hastalıkları Ve İşitme Kaybı Hakkında Önemli BilgilerKulak işitme denge görevlerini terine getiren organımızdır. Kulak iç dış ve orta kulan olarak üç kısımdan meydana gelir. Kulak kepçesi tarafından algılanan tüm akustik dalgalar kulak zarı yolu ile orta kulakta bulunan örs çekiç ve özengi tarafından salyangoza aktarılır. Tüm bu algılamalar salyangoz tarafından beyne yollanır.

Kulak hastalıkları içerisinde en yaygın olarak yaşananlardan birisi baş dönmesidir. Tıbbi adı vertigo olan bu durum kulak içerisinde herhangi bir organı etkileyebilecek olan durumların yaşanmasından kaynaklanır. Yaşanacak baş dönmesine sebep olabilecek nedenler arasında üst solunum yolu hastalıkları beyin bölgesinde oluşacak iltihaplanmalar iç kulakta bulunan sıvı dengesinin bozulması tümörler ateşle seyreden menenjit gibi hastalıklar baş dönmesini tetikleyecek olan durumlardır.Baş dönmesini oluşturan nedenlerin belirlenmesinden sonra doktorun önereceği ilaç tedavisi uygulanır.

Bir diğer kulak hastalığı ise herkesin başına gelebilecek olan kulak çınlamasıdır. Kulağa gelen ses sadece hasta tarafından algılanır.Rahatsız edici bir durumdur. Bu durumu oluşturabilecek nedenler arasında orta kulakta sıvı toplanması tansiyon problemleri olası tümörler kulak zarında olabilecek delinmeler şeker hastalığı olanlar bu bölgeye alınacak darbeler kullanılan bazı ilaçların yan etkileri kulak çınlamasın oluşturacak nedenler arasında bulunur. İşitme kaybına da neden oluşturabilecek bu durum doktorun nedeni belirlemesi ile yönlendireceği ilaç tedavisi sonucunda ortadan kalkabilir.

İşitme kayıpların nedenleri arasında bir çok hastalık tetikleyici rol oynayabilir. Doğumsal veya genetik nedenlere bağlı olabildiği gibi çocukluk çağında da gelişme gösterebilen işitme kayıpları olabilir. Kulak hastalıklarının ve işitme kaybının yaşanmasında en önemli rolü oynatan bakterilerden oluşabilecek sorunlardır. Bakterilerin orta kulakta sıvı toplaması sonucunda kulak zarına basınç uygulaması gerçekleşir. Orta kulakta toplanan bu sıvı basınç sonucunda zarın titreşimini engeller.Sonuç olarak ta ağrılı ve işitme kaybı oluşturan bir süreç yaşanır. Doktorun tanısı sonrasın da antibiyotik tedavileri uygulanır.

Tedavi edilmeyen geçici işitme kayıpları ilerleyen vakalarda kalıcı işitme kayıplarına yanı sağırlığa neden olabilir. Dış kulak yolunun temiz tutulması da kulak sağlığı açısından çok önemlidir. Dış kulak yolunun temizliğinin yapılmaması da geçici işitme kayıplarına neden olabilir. Bu temizliğin düzenli yapılması kadar temizliğin yapımı esnasında çok özenli olunması da önemlidir.Dış kulak yolunun temizliği sırasında kulak zarına zarar verilmemesine özen gösterilmelidir.

Yaşlılık nedeni ile oluşabilecek işitme kayıpları ve sağırlık sorunları günümüz dünyasında gelişen tıbbi teknoloji sayesinde çok özel aygıtlar üretilmiş olup kulağa takılan bu küçük pille çalışan aletler ile sorunların giderilmesi sağlanmıştır. Ses titreşimlerini kulak arkasında bulunan kemik çıkıntısına ileten bu aletler sayesinde hastalar normal yaşantılarına devam edebilmektedir.

Yazar:Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku