Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Komünist Kelimesi Ne Anlama Gelmektedir?

0 3.717

Komünist Kelimesi Ne Anlama Gelmektedir?Komünist denince ilk olarak akla gelen şey sanırım anarşi,bozgunculuk ve daha birçok akıl karartıcı terimler. Fransızca’dan dilimize giren komünist kelimesi “Komünizm yanlısı olan kimse” anlamına gelmektedir. Evet bu tanım çokta açıklayıcı olmadı sanırım. Bu tanımı anlamak için bir de Türk Dil Kurumu Sözlüğü’ndeki komünizm tanımını incelersek; Komünizm “Bütün malların ortaklaşa kullanıldığı ve özel mülkiyetin olmadığı toplum düzeni” olarak tanımlanmıştır. Buna örnek olarak gösterilebilecek bir şey varsa eski Sovyetler ve Çin’dir.

Komünizm fikrinin temel amacı sınıfsız bir toplum yaratmaktır. Şu anda nasıl zenginler, orta gelirliler ve fakirler gibi gelir ayrılıkları bulunuyor ise, komünizmde bu tür ayrılıklar bulunmamaktadır ve kimsenin özel bir malı bulunmamaktadır. Geçmiş düşünürlerden Karl Marx ve Friedrich Engels bu görüşü desteklemişlerdir.

Komünist deyince insanın aklına direk protestocu, aykırı insan gibi şeyler de gelebilmektedir. Bunun nedeni ne zaman ülkemizde çeşitli olaylar olsa, protestolar olsa, silahla kaçakçılık olsa, adam yaralama olsa ve bu gibi olaylar olduğu vakitlerde işin içindeki suçlu olan kişiler anlamı tam bilinmese bile komünist olarak adlandırılmışlardır. Bu tür kullanımların üzerine de komünist kelimesi hep bu şekilde olumsuz bir anlam ifade etmiş ve insanların zihninde böyle yer etmiştir. Öyle ki küçükken “Okuyup ta komünist mi olacaksın” cümleleriyle bile karşılaşmak eskilerde, okumanın çok fazla yaygın olmadığı zamanlarda çok popülerdi.

Ortakçılık olarak da bilinen komünizmi destekleyen komünistler ülkemizde belirli bir çoğunluk elde etmişlerdir. Öyle ki Türkiye Komünist Partisini de kurmuşlardır. Bu partinin amacı kendi resmi web sitelerindeki açıklamalarına göre “eşitlik ve adalet”. Özet olarak istenilen bu ülkedeki herkesin sınıf farkı olmaksızın eşit bir şekilde yaşamasını sağlamak. Ülkemizde komünist teriminin imajının da farkında olan Türkiye Komünist Partisi, söylemlerinde bu kelimeyi fazlaca kullanmamaktadırlar. Komünist ise daha çok sosyalizme yakın bir tanımlama ile yapmaktadırlar.

Yazar: Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.