Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelikte Kasık Ağrılarının Zararları

0 526

Gebelikte Kasık Ağrılarının ZararlarıHamile kişilerde sık yaşanan belirtiler arasında kasık ağrıları da yer alır. Fakat kasık ağrıları yaşayan bir gebe kadın, bu durumun tehlikesinin tam olarak ne kadar olduğunu kestiremez.Oysaki kasık ağrıları basite alınacak bir durum sayılmamakta, hatta bir gebe kadın için risk içermektedir. Kasık ağrıları kramp ile hızlandığında,çeşitli enfeksiyonlar oluşmuş olabilir. Gebe iken istenmeyen kanamalar yaşanabilir. Bu durumda hemen bir doktora giderek önlem alınması gerekir.

Gebelikte Kasık Ağrılarının ZararlarıGebelikte kasık ağrıları yanma şikayetleri ile artma hızlanabilir. Vücut yeterli su ihtiyacını karşılamamış olabilir ya da besinlerden alınan bir etki bunun ortaya çıkmasına neden olmuş olabilir. Bununla beraber,enfeksiyonun çoğalması,idrarda yanmalar çoğalır. İdrar yaparken koku oluşabilir. Acı hissi daha fazla çoğalabilir. Kısacası kramplar ani sancılarla beraber diğer rahatsızlıklarla ortaya çıkmasına neden olarak,gebe kişiyi inanılmaz şekilde rahatsız edebilir. Anne adayı bu durumun sıkıntısının yaşarken,anne karnında gelişimini tamamlayan bebekte bu huzursuzluğu en derinden yaşar.

Gebelikte Kasık Ağrılarının ZararlarıGebelikte kasık ağrısı ,gebeliğin oluşumundan itibaren başlar. Kimi bu durumdan etkilenerek, bebeğini ilk üç ay içinde düşürerek kaybedebilir. Ayrıca dış gebelikte bu durumlarda kasık ağrılarını tetikleyebilir. Anne adayı 9. ayının içine girdiğinde karın haznesi artık tamamen büyümüş,beklenen doğum gelmek üzeridir. Doğum belirtisinin hızlanması,suyun erken gelmesi,sancılı kramplar,doğuma yaklaşan son günlerde gelişir. Kısacası gebelikte kramp,gebelik oluşumu ,gebeliğin ilk 3 ayı ve gebeliğin son ayında,ani ağrıları ile vücudun tepki göstermesine neden olabilir. Doğum sancılarının en çok yaşandığı durum istenmeyen krampların hızlı bir şekilde yaygınlaşmasıdır. Dış gebelik oluşmuş ise kramplar doğal olarak artacaktır. Çünkü bebek yanlış yere tutunduğunda ,doğal bir gebelik başlangıcı olamadığından ,fetüs ,dışta büyümeye başlayacaktır. İç kanama durumu ,dış gebeliğin içinde yer alan birinde gerçekleşecek ve bunun dış gebelik olması şiddetli kramplar ve kasık ağrıları ile kedini belli edecektir. Kısacası kasıklarda ağrı tehlikelidir. Başlangıcını hissettiğiniz an hemen bir kadın doğuma gitmeli,gereken önlemeleri alarak,sağlığınızı koruma altına almalısınız. İhmal edilen sağlık,ölümle sonuçlanabilir.

Gebelikte Kasık Ağrılarının ZararlarıGebelikte kasık ağrısının başlıca temel nedenleri

– Bebeğin gelişimi hızlandığında karın ağrısında artışlar,kasıklarda ağrılar çoğalabilir.
-Bebeğin anne karnında gelişimi devam ettiğinde ,bebeğin kilosu olması gerektiğinden fazla ise,istenmeyen kasık ağrıları ve kramplar çoğalabilir.

– Gebeliğin ilk başlangıcında fetüs doğru yere yerleşmemiş olabilir. Dış gebelik belirtisi olarak kasıklarda şiddetli ağrılar gelişebilir. İç kanama olayı ortaya çıkabilir. Bu durumda annenin gebeliğine hemen son vermesi gerekir. Aksi takdirde anne adayı 3 ay içinde dış gebelik devam ederse ölebilir.

– Kasık ağrıları gebelik esnasında hastalanma,soğuk alma ve mikrop alam durumlarında da ortaya çıkar. Yüksek ateş ve leke şeklinde kanamalar kasıkların rahat olmadığının göstergesidir. Kasıkların rahatlaması ve gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için,serum takviyesi ile gebenin ateşi düşürülebilir,enfeksiyon azaltılabilir. Tedavi düzgün yapıldığında,artık risk ortadan kaybolur. Gebe kadın kaldığı yerden devam eder.

Gebelikte Kasık Ağrılarının Zararları– Gebeliğin son ayında ,erken doğum işareti olarak da kasık ağrıları gözlemlenebilir. Anne karnının fazla büyümesi,alınan kilolar,ödeme neden olan durumlar kasık ve kramplara yol açabilir. Gebelikte kasık ağrıları kişiden kişiye değişebilir. Bu durumda risk kişiye göre değişir. Bu tamamen gebeliğin çeşitli nedenlerindendir. Hafif ve ağır olarak değişkenlik gösterebilir. Sizlere gebelikte kasık ağrılarının zararlarından bahsettik. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmandoktor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.