Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Konyalı Âşık Mehmet Yakıcı Kimdir?

0 465

seyit-kucukbezirci-002Konyalı Âşık Mehmet Yakıcı, Konya’da 1879 yılında doğmuştur. Babasının ölümünden dolayı eğitimini yarıda bırakıp köyünde çiftçilik yapmaya başlamıştır. Kendi döneminin en çok bilinen ve en iyi şairlerinden olan Âşık Mehmet, Âşık Güfrani ile atışmalarda bulunmuştur. Güfrani’nin çok usta bir şair olduğunu belirtmiştir. Bade içmiş şair olarak Türk edebiyat tarihine geçmiştir. Geçimini ticaretle uğraşarak sağlamıştır. Destanlarını her konuda yazmasıyla bilinmiştir. Özellikle şikâyetnameleri çok ünlüdür. Oğlu ve torunu kendisinin arkasından şiirler yazmıştır. Soyadı Kanunu’nun çıkmasının ardından destan ve türkü yaktığından dolayı kendisine Yakıcı soyadını uygun bulmuştur. Ölümünün ardından yaşadığı yerde her yıl anma törenleri yapılmaktadır. Savaş döneminde gördüğü olaylara çok üzülmüş, kıtlık, savaş, ölüm, maddi eşitsizlik üzerine sayısız destan yazmıştır.

Âşık Mehmet Yakıcı’nın Hayatı

Gördüğü bir rüyada bir aşığın rüyasına girdiğini, kendisinin de bu aşığın boynundaki sazı kırdığını ve sonrasında çok pişman olduğunu anlatmıştır. Rüyanın devamında ise gördüğü aşığın kendisine bir kadeh uzattığını ve o kadehten içtiğini söylemiştir. Gördüğü rüyayı bir hocaya anlatmış ve hocanın kendisine ”Sen âşık olacaksın.” Dediğini söylemiştir. Yaşanan bu olayın ardından, çiftçiliğe devam ettiği sırada dilinden koşma ve destanlar döküldüğünü ifade etmiştir. İlk defa, askerdeyken âşık olduğunu insanlara söylemiştir. Bunun üzerine ona onbaşılık rütbesi verilmiştir. 300’den fazla şiiri olduğu bilinmektedir. 71 yaşında, 25 Ocak 1950 tarihinde vefat ettiği bilinmektedir.

Âşık Mehmet Yakıcı’nın Edebi Kişiliği

Âşık Mehmet Yakıcı’nın 3 defter dolusu şiir miras bıraktığı bilinmektedir. Şiirlerini dua, beddua, koşma, türkü, divan, mani, semai, bayram tebrikleri, mektuplar, münacaat, vücutname, hikâyeli hatıra, ilahi, naat, nutuk, gazel, şarkı, destan, beyit tarzında yazmıştır. En ünlü eserleri destanlarıdır ve bu sebeple destan şairi olarak anılmaktadır. Tahtakurusu Destanı, halk arasında çok meşhurdur. Genellikle savaş konusunda yazdığı destanlar oldukça meşhur olmuştur.

Âşık Mehmet Yakıcı’nın Eserleri

Konya Destanı
Hoş Geldin Kemal Paşa
Paşalarla Beraber
Methiye
Tahtakurusu Destanı
Bülbül
Zemherinin Kış Destanı
Yandı Canım Pirelerin Elinden
Mahfeldeki Güzele
Uyuz Derler Bir İllere Uğradık
Kuraklık Destanı
Garip Destanı
Dünya ve Ahret İçin
Çile Destanı
Bülbülüm Dünyada Bir Güle Âşık

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.