E Vitamininin Saça Faydaları Nelerdir?

Saç ve cilt sağlığı için çok önemli bir vitamin ve antioksidan olan E vitamini saça ve cilde yoğun nem vererek saçımızı besler ve onarır. Nem sayesinde yağ bezlerinin aktif olarak çalışmasına gerek kalmadığından saçta aşırı yağlanmayı önler. Saçların yıpranmasını engelleyerek, sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Belki de E vitaminini bu kadar çok sevmemizin nedeni saç dökülmesini engellemesi ve yeni saç oluşumuna yardımcı olmasıdır. E vitamini saçın beslenmesi için gerekli tüm maddeleri kökten uca doğru taşıyarak yağ bezleri salgısını arttırır. Böylelikle yeni saç oluşumunu başlatır. İnce telli saçların kalınlaşmasını sağlar ve dolayısıyla saça hacim kazandırır. Saçların beyazlamasını engeller, parlak ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Menopoz döneminde E vitaminine duyulan ihtiyaç artar. Hücre yenilenmesini sağlayan E vitamini eksikliğinde saç dökülmesi kaçınılmaz olur.

E vitamini kullanarak saçınıza şu şekilde bakım yapabilirsiniz. Öncelikle saçlarınızın yeni yıkanmış ve nemli olmalıdır.. Çünkü saç kökleri toz ve kirden ne kadar çok arınmışsa E vitamininin o kadar iyi bir şekilde emilmesini sağlar ve hızlı sonuç verir. 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve E vitamini ampülü ile hazırlayacağınız kür saçlarınız için oldukça faydalıdır. Zeytinyağını ılıttıktan sonra E vitamini ampülünü içine kırıp karışımı saç diplerinize ve saçlarınıza uyguladıktan sonra yarım saat bekleyerek durulayın. Haftada 2-3 kez yapılacak bu saç bakım küründe önemli olan nokta E vitamininin saç köklerinize yeteri kadar nüfuz etmesini sağlayacak zamanın verilmesidir. E vitamini ampullerini şampuanın içine katarak kullananlar da var ancak bu uygulamanın saçlara ne kadar etki ettiği konusunda şüpheler bulunmaktadır.

Sadece saçınıza doğal bakım kürleri uygulayarak istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz. Bu nedenle E vitamini içeren besinleri tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Zeytinyağı, avokado, ıspanak, buğday tohumu, çekirdek, kuruyemişler ve kepekli tahıllar E vitamini bakımından zengin olan besinleridir. Yetişkinlerin günlük E vitamini ihtiyacı 15 mg’dır. Yeterli miktarda E vitamini alımı saçlar için oldukça faydalıdır.

Yazar: Dilara Yeten

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar