Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Köpeklerin Asla Yiyip İçmemesi Gereken Yiyecekler

1 3.220

Yüzyıllardır insanların vefasız dostu olan köpekler, bilinçsiz bir yanlış beslenmeden dolayı hayati tehlikelere maruz kalabilirler. Küçük bir atıştırmalığın onlara ödül olarak verilmesi bazı durumlarda gerçekten bu ödülü bir cezaya çevirebilir. Verilen atıştırmalığın ne olduğuna ve içinde bulunduğuna bağlı olarak zarar boyutu değişebilir ve örneğin bu yiyecek tatlandırıcı ksilitol içeriyorsa, köpekte bazı gerçek sorunlara neden olabilir. Aslında, köpeklerin asla yememesi gereken çok sayıda insan yemeği vardır ve yiyeceklerin verilmemesinin nedeni sadece kilo yüzünden değildir. Bazı yiyecekler köpekler için düpedüz tehlikelidir. İşte köpeklere asla verilmemesi gereken yiyecekler:

Ksilitol

Şeker, sakız, diş macunu, fırın ürünleri ve bazı diyet yiyecekleri ksilitol ile tatlandırılır. Köpeklerin kan şekerinin düşmesine ve karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Erken belirtiler arasında kusma, uyuşukluk, koordinasyon sorunları bulunur ve sonucunda, köpekler nöbet geçirebilir. Karaciğer yetmezliği sadece birkaç gün içinde gerçekleşebilir.

Avokado

Avokadonun içinde persin denilen bir madde vardır ve alerjisi olmayan insanlar için bu faydalıdır. Bu madde çok fazla köpekte kusma veya ishale neden olabilir. Evde avokado yetiştirenler, köpeklerini bu bitkilerden uzak tutmaları gerekmektedir. Persin meyvelerin yanı sıra yapraklarda, tohumda ve ağaç kabuğunda bulunur. Ayrıca, avokado tohumu bağırsaklarda veya midede sıkışıp kalabilir ve bu tıkanma sonucu ölümcül olabilir.

Alkol

Köpeklerin Asla Yiyip İçmemesi Gereken YiyeceklerAlkol köpeğin karaciğeri ve beyindeki etkileri insanlar üzerindeki etkileri ile aynı etkiye sahiptir. Ancak köpeğe daha kısa sürede zarar verir. Sadece az miktarlarda bira, likör, şarap veya diğer alkollü içecekler kötü olabilir. Kusma, ishal, koordinasyon problemleri, solunum problemleri, koma ve hatta ölüme neden olabilir. Bu zarar köpek ne kadar küçükse o kadar şiddetli olabilir.

Soğan ve Sarımsak

Toz, çiğ, pişmiş veya kurutulmuş soğan ve sarımsaktan köpekleri uzak tutmak gerekir. Çünkü kırmızı kan hücrelerini öldürebilir ve anemiye neden olabilir. Bu bazı bebek mamasında soğan tozu bulunabilir ve nadir bir küçük doz muhtemelen etkisizdir. Ancak sadece bir kez bile çok yemek zehirlenmeye neden olabilir. Zayıflık, kusma ve solunum problemleri gibi belirtileri yaşayabilir.

Kahve, Çay ve Diğer Kafeinliler

Köpekler için kafein ölümcül olabilir. Kahve ve çay, hatta kafein içeren fasulye ve tohumlara için bile dikkat edilmesi gerekir. Köpekler kakao, çikolata, kola ve enerji içeceklerinden uzak tutulmalıdır. Kafein ayrıca bazı soğuk algınlığı ilaçlarında ve ağrı kesicilerinde de bulunur. Köpeğinin kafein tükettiği düşünülüyorsa mümkün olan en kısa sürede veterinere götürülmelidir.

Üzüm ve Kuru Üzüm

Köpekler tarafından üzüm tüketildiği zaman zararlıdır ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Ve sadece küçük bir miktar bir köpeği hasta edebilir. Tekrar tekrar kusmak erken bir işarettir. Bir gün içinde köpeği halsiz bırakabilir ve depresyona sokabilir.

Süt ve diğer Süt Ürünleri

Sıcak bir günde, köpeğe dondurma vermek cazip bir fikir gibi gelebilir. Bunun yerine, ona biraz soğuk su verilmesi daha faydalıdır. Çünkü süt ve süt bazlı ürünler yavru için ishal ve diğer sindirim sorunlarına neden olabilir. Ayrıca kaşınmasına neden olabilecek yiyecek alerjilerini de tetikleyebilirler.

Makademya Fındığı

Köpekler makademya fındığı ve içinde makademya fındığı bulunan yiyeceklerden uzak tutulmalıdır. Sadece altı adet çiğ veya kavrulmuş fındık bir köpeği hasta edebilir. Kaslarında titreme, kusma, ateş ve sırt kaslarında zayıflık gibi belirtileri görülebilir. Fındıklı çikolata yemek belirtileri daha da kötüleştirir, hatta ölümüne yol açabilir.

Çikolata

Köpeklerin Asla Yiyip İçmemesi Gereken YiyeceklerÇoğu insan çikolatanın köpekler için kötü olduğunu bilmektedir. Çikolatadaki problem teobromindir. Her türlü çikolatada, hatta beyaz çikolatada bu maddeden bulunmaktadır. En tehlikeli türler bitter çikolata ve şekersiz pişirme çikolatadır. Çikolata, köpeğin kusmasına ve ishal olmasına neden olabilir ve aynı zamanda kalp problemlerine, titreme, nöbet ve ölüme neden olabilir.

Kemikler

Hem pişmiş hem de pişmemiş eti kesilmiş yağ, köpeklerde pankreatite neden olabilir. Ve bir köpeğe kemik vermek doğal görünse de, boğulmasına neden olabilir. Kemikler ayrıca köpeğin sindirim sisteminide kırabilir ve bloke edebilir veya kesiklere neden olabilir.

Hurma, Şeftali ve Erik

Bu meyvelerdeki sorun tohum veya çukurlarıdır. Trabzon hurması tohumları, köpeğin ince bağırsağında sorunlara neden olabilir ve ayrıca bağırsakları da tıkayabilirler. Bir köpek, şeftali veya erik çukurunu yemesi de zararlı olabilir. Şeftali ve erik çukurları ayrıca insanlara ve köpeklere zehirli siyanür içerir ve insanlar bunların yenmeyeceğini bilir.

Çiğ Yumurta

Bazı kişiler köpeklerine pişmemiş yumurta içeren çiğ diyet uygularlar. Ancak veteriner hekimliği dernekleri bunun iyi bir fikir olmadığını düşünmektedir çünkü Salmonella veya E. coli gibi bakterilerden besin zehirlenmesi olasılığı vardır.

Çiğ et ve Balık

Çiğ yumurtalar gibi çiğ et ve balıkta da gıda zehirlenmesine neden olan bakteriler bulunabilir. Somon, alabalık, shad veya mersin balığı gibi bazı balıklarda balık hastalığına veya somon zehirlenmesi hastalığına neden olan bir parazit bulunabilir. Bu parazit tedavi edilebilir, ancak hemen yardım alması gerekir. İlk belirtiler kusma, ateş ve büyük lenf bezleridir. Paraziti öldürmek için balık tamamen pişirilmelidir.

Tuz

Köpeklerle cips veya kraker gibi tuzlu yiyecekleri paylaşmak iyi bir fikir değildir. Çok fazla tuz yemek, köpeği ciddi anlamda susatır ve bu hararet hidrant durumuna girilmesine ve sodyum iyonu zehirlenmesine yol açabileceği anlamına gelir. Çok fazla tuzun belirtileri kusma, ishal, depresyon, titreme, yüksek sıcaklık ve nöbetleri içerir ve hatta ölüme bile neden olabilir.

Şekerli Yiyecek ve İçecekler

Köpeklerin Asla Yiyip İçmemesi Gereken YiyeceklerKöpeklere çok fazla şeker vermek, insanlarda olduğu gibi aynı etkiler gösterebilir. Köpeğin fazla kilolu olmasına ve dişleriyle ilgili sorunlara neden olabilir ve diyabete bile yol açabilir.

Hamur Mayası

Pişmeden önce ekmek hamurunun mayalanması gerekir. Ve bu çiğ hamurdan köpeğin yemesi durumunda midesinde rahatsızlara yol açabilir. Mayalanan hamur midesinde şişme yaparak acı verebilir ve ayrıca, maya hamuru kabartmasını sağlamak için fermente ettiğinde, alkol zehirlenmesine yol açabilecek alkolü oluşturur.

İlaçlar

Köpekler insanların kullandığı ilaçlarından verilmemelidir çünkü hastalanmalarına sebep olabilir. İlaçlar köpeklerin erişemeyeceği bir yerde saklanmalı ve köpeğe veterinerin vermediği reçetesiz ilaçlar kesinlikle verilmemelidir. Asetaminofen veya ibuprofen gibi maddeler ağrı kesicilerde ve soğuk algınlığında yaygındır fakat köpekler için ölümcül olabilirler.

Baharatlar ve Kabartma Tozu

Mutfak raflarında sıkça bulunan diğer birçok malzeme köpeğe zarar verebilir. Kabartma tozu ve soda her ikisi de son derece toksiktir. Ayrıca küçük hindistan cevizi ve diğer baharatlarda köpekler için zararlı olan maddeler arasındadır. Bu yüzden bu tür yiyeceklerin saklandığı alana girişleri engellenmelidir.

Köpekler Ne Yiyebilir?

Köpeklerin Asla Yiyip İçmemesi Gereken YiyeceklerVeterinerden kaliteli bir köpek maması önermesini isteyerek, köpeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlanabilir. Ancak bu bazen köpeklere özel bir muamele olarak yiyecek verilemeyecek anlamına gelmez ve az miktarla verilebilir. Yiyeceklerin pişmiş, saf, yağsız veya çok fazla baharatlı olmadığından emin olunması gerekir. Verilebilecek bazı yemek fikirleri:
Yağsız et: Köpeklerde sağlık problemlerine sebep olmaması için yağsız ve pişmiş et verilmelidir.
Bazı taze meyveler: Elma, portakal, muz ve karpuz dilimleri köpek için lezzetli yiyecekler arasındadır. Bu meyvelerin ilk önce tohumları alınarak verilmelidir çünkü tohumlar, saplar ve yapraklar ciddi sorunlara neden olabilir.
Bazı sebzeler: Köpeklere havuçlu çubuk, yeşil fasulye, salatalık dilimleri veya kabak dilimleri gibi atıştırmalıklar ve fırında sade patates bile verilebilir. Köpeğin kilerden veya bahçeden çiğ patates veya patates bitkileri yemesine izin verilmemelidir.
Pişmiş beyaz pirinç ve makarna: Köpekler pişirildikten sonra düz beyaz pirinç veya makarna yiyebilir. Ve biraz haşlanmış tavuk ile düz beyaz pirinç porsiyonu bazen mide problemleri yaşarken köpeği daha iyi hissettirebilir.

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

1 yorum
  1. su kaçağı tespiti diyor

    Bende evimde york shire ile besliyorum. Yaklaşık 2 yıl oldu ve yazıdaki tüm yazılanlara katılıyorum. Ancak bir çok video da köpeklerin yememesi gereken bir çok yiyeceğin sahipleri tarafından verildiğini görmekteyiz. Bizim oğlumuzda hemen dışa vuruyor ve vücudunda çeşitli yerlerde yara ve kabarıklık oluşuyor. Sonra kendi mamasına uzun süre döndüğümüzde düzeliyor. York shire köpeklerinde benim en tuhafıma giden tavuk eti verilmemesi. Bir köpek nasıl tavuk eti verilmez neden zararlı olup pek anlamış değilim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku