Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Makyaj Süngerlerinin Kullanım İpuçları ve Çeşitleri Nelerdir?

0 1.188

Kozmetik sektörünün giderek gelişmesiyle ürün çeşitleri ve bu ürünleri uygulayabilmek için sunulan aksesuarlar giderek artmaktadır. Kozmetik sektörü her geçen insanlara daha kolay bir kullanım sağlamak için ergonomik ürünler geliştirmeye çalışmaktadır. Bunlardan biri de makyaj süngerleridir.

Makyaj Süngerlerinin Kullanım İpuçları ve Çeşitleri Nelerdir?Makyaj süngerleri yumuşak bir dokuda üretilen ve genellikle krem ve likit formda ürünleri uygulamak için kullanılan makyaj aksesuarlarıdır. Likit ya da stick formdaki fondötenler, krem formlu kapatıcı ve concealer, likit ya da krem allık ve bronzer ya da likit aydınlatıcı ürünler makyaj süngerleri ile uygulanabilir. Makyaj süngerlerinin makyaj fırçaları gibi diğer makyaj aksesuarlarından farkı ise çok daha doğal görünen bir uygulama sağlamasıdır. Ürünün cilde daha homojen bir şekilde yayılmasını sağlar. Böylece kusursuz bir ten makyajı elde edilmiş olunur.

Makyaj süngerleri isteğe bağlı olarak ister kuru ister ıslatılıp fazla suyu sıkılarak nemli hale getirilerek kullanılabilir. Nemli uygulandığında daha hafif bir uygulama yaptığı için daha doğal bir sonuç verir. Özellikle kuru ciltli kişilerin ıslatarak uygulama yapması ciltteki pullanmayı ve fondötenin kusmasını önleyecektir. Makyaj süngerinin dezavantajı ise içine ürünü emmesi ve dolayısıyla ürünün fazla harcanıp boşa gitmesidir. Fakat süngerin ürünü emmesine engel olmak için süngeri nemli kullanmak yeterli olacaktır.

Makyaj süngeri ile ürün uygularken dikkat edilmesi gereken nokta ürünü tampon hareketlerle cilde yaymaktır. Süngeri cilt üzerine sürterek uygulamak ürünün homojen dağılmasını önleyebilir. Bu da doğal bir görünüm elde edilmesini engeller.

Makyaj süngerlerinin en yaygın çeşitleri ise şunlardır.

Makyaj Süngerlerinin Kullanım İpuçları ve Çeşitleri Nelerdir?1. Gözyaşı biçimindeki süngerler: En çok bilinen ve kullanılan süngerlerdir. Gözyaşı biçiminde olduğu için bir tarafı sivri uçludur. Bu sayede gözaltı, burun kenarları gibi daha küçük yerlere uygulama yapmayı kolaylaştırır. Yuvarlak kısmı ise yanak ve alın kısımlarına uygulama yapmak için kullanılır. Make up artistlerin de en çok kullandığı makyaj aksesuarlarından biridir.

2. Üçgen şeklindeki süngerler: Bu süngerler günümüzde daha çok baking denen uygulamayı yapmak için uygulanır. Bu uygulama pudra ile yapılan ve makyajı sabitlemek için yapılan bir uygulamadır. Gözyaşı şeklindeki süngerler piyasaya çıkmadan önce en yaygın kullanılan süngerler üçgen süngerlerdir.

3. Parmak ucu süngerleri: Bu süngerler ince uzun şekildedir ve parmağa takılarak kullanılır. Genellikle fazlaca ayrıntı gerektiren sinema, defile ya da dergi çekimleri makyajlarında make up artistler tarafından kullanılır.

4. Silikon sünger ( Sili Sponge): Bu süngerler alışılmış dokulu yumuşak süngerlerden farklı olarak silikondan yapılmış süngerlerdir. Makyaj dünyasının en son trendi olan bu süngerler, silikon yapısı sayesinde ürün içine emmediği için ürünün boşa gitmesine engel olmaktadır.

Makyaj süngerlerinin temizliği de çok önemlidir. Islak kullanıldıkları için küflenme gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden süngerler kullanıldıktan sonra özel temizleme sularıyla ya da sabun ya da şampuanla köpürtülerek yıkanmalıdır. Böylece daha uzun ömürlü olurlar.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.