Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Körling Nedir? Nasıl Oynanır?

0 618

3890_curling-sweden

Son zamanlarda gündemde olan spor dallarından biri olan Körling, özellikle genç neslin ilgisi ile karşılaşmaktadır. Tarihi 1500’lü yıllara dayanan bu aktivite, ülkemizde yeni yeni kendini göstermeye başlanmıştır. İskoçyalılar tarafından geliştirilen bu spor dalına, Curling ya da buzda satranç oyunu da denmektedir.

Avrupa büyük yankı uyandıran oyun, özelikle Kanada bölgesinde ilk sıralarda yer almaktadır. 1924 yılında olimpiyat oyunlarında yer almaya hak kazanan bu aktivite, 1998 yılında resmi spor dalları arasında yer alarak ününü artırmıştır. Satranç oyunu diye adlandırılmasının sebebi, strateji gerektiren bir öneme sahip olmasıdır. Karışık düzeneklerden oluşması da benzetme sebeplerindendir. Oyuncular iyi düşünerek tek hamlede rakiplere karşı başarılı olabilirler. Hız ve mantıklı düşünme, oyunun temel şartlarındandır. Zevkli ve zihin açıcı olan aktiviteyi, uzmanlar çocukların düşünce gücünü artırdığından tavsiye etmektedirler.

3890_btpsn

Körling oyunu, iki takımdan oluşmaktadır. Takım dört kişilik bir ekipten meydana gelmektedir. Bu aktivite 42 m uzunluğunda 4,3 m genişliğinden oluşan buz pisti üzerinde oynanmaktadır. 10 raunt olarak belirlenen spor dalı, taş, süpürge ya da fırça malzemeleri yardımı ile oynanmaktadır. Her raunt 76 dakikalık zaman diliminden oluşmaktadır. Maç bitimi berabere ise uzatmalara gidilmektedir. 60 saniyelik molalar oyuncuların dinlenmesi için verilmektedir. Oyunda sekiz taş bulunmaktadır. Buna özel ayakkabı giymek istenilen başarıyı elde etmek için gereklidir. Körling özel ayakkabının alt düzeneği kaydırıcı özelliği taşıyan maddelerden üretilmiştir. Bu da kişinin daha rahat kaymasını ve hareket etmesini sağlamaktadır. Kaydırıcı etkisi kişinin elini kullanma yönüne göre ayarlanmaktadır. Yani ayakkabının tek tarafında bu özellik bulunmaktadır. Süpürge ya da fırça, buz yüzeyini süpürmeye ve aşındırmaya yaramaktadır. Bu sayede taş rahatlıkla hedefe ulaşabilmektedir. Eski zamanlarda mısır püskülünden meydana gelen süpürgeler bu oyun için kullanılmaktaydı. Ama şimdilerde oyuna özel tasarlanan fırça ve süpürge üretimi yapılmaktadır.

3890_684350-9692471-640-360

Körling taşının ağırlığı standarttır. 19,96 kg ağırlığındadır. Ve bu taşı hareket etmesini sağlayacak taşıma sapı vardır. Bu saplar takıma göre renk bakımından farklılık göstermektedir. Bunun nedeni, taşların oyun esnasında hangi takıma bağlı olduğunu belli etmektedir. Bu da oyuncuğa kolaylık sağlar. Hog çizgisi hizasında oynanan oyun, takımların sonucunu belirler. Hog çizgisinden önce taşı fırlatan takım oyunda sayı kazanmaktadır. Oyun esnasında takımlar rakiplerin taşlarını hedefe gitmesini engellemek için müdahalede bulunurlar. Takım kaptanına skip adı verilmektedir.

Oyuncuların şahsi oynama noktaları vardır. Üç oyuncu taşları çizgi esnasında fırlatırken, skip oyuncular karşı tarafta beklemektedir. Burada taşın yönlendirmesini sağlamaktadır. Geriye kalan kişiler ise oyunun vazgeçilmez malzemesi süpürge ile taşı takip eder ve rahat hareket etmesi için buz tabakasını aşındırır. Hedefe ulaştırmak için taşa müdahale ederler ve karşı takımdan önce oyunu tamamlamak için performans sergilerler. Oyuncular hem kendi düşünceleri hem de takımının direktifleri ile süpürme işlemini gerçekleştirirler. Her oyuncunun üstlenmiş olduğu pozisyon önemlidir.

Yazar:Elif Açıkgöz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.