Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Koronavirüs ile Mücadelede Meyan Kökü Yardımcı Olabilir mi?

0 245

Meyan kökü çoğunlukla lezzeti ve şekerle ilişkisi ile bilinir. Bununla birlikte, bu bitki kökü uzun zamandır geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Şimdi, araştırmacılar meyan kökü bileşiklerinin belirli enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabileceğini tespit etmeye çalışmaktadırlar. Ve merak edilen konu meyan kökünün mevcut koronavirüs salgını ile de mücadele yardımcı olup olmadığı konusudur.
Bu makale bilgilendirme amaçlıdır ve mevcut koronavirüs salgını devam eden bir olgu olduğu için yeni bilgilerin çıkması bazı ayrıntıları değişebilir. Genel olarak bakıldığı zaman şu an için COVID-19’a karşı alınabilecek en iyi tedbir sosyal mesafeyi korumak, el hijyeni ve yüze dokunmaktan kaçınmaktır.

Meyan Kökünün COVID-19 Salgınında Bir Faydası Olur mu?

Koronavirüs ile Mücadelede Meyan Kökü Yardımcı Olabilir mi?Meyan kökü veya meyankökü, genellikle tatlı lezzeti için kullanılan Glycyrrhiza glabra bitkisinin kökünü ifade etmektedir. Bu bitki kökü, sindirim sorunları, öksürük, menopoz semptomları ve enfeksiyonlara yardımcı olduğuna inanılan birçok geleneksel bitkisel ilaçta da kullanılır. Araştırmaya göre, araştırmacılar meyan kökü içindeki aktif bileşiklerin antiviral özelliklere sahip olabileceğini bulduklarından bu iddialarda bir geçerlilik olabilir. Hala meyan kökünün devam eden COVID-19 salgını önleme veya tedavi yardımcı olabilir kanıt yoktur. Bununla birlikte, çalışmalar meyan kökü yeni koronavirüs ile yakından ilişkili virüslere karşı antiviral aktiviteye sahip olabileceğini göstermektedir, bu da onu gelecekteki araştırmalar için ilginç bir aday haline getirmektedir.
Bu yazıda meyan kökü ve bağışıklık sistemi arasındaki bağlantıya odaklanmaktadır. Meyan kökü çeşitli enfeksiyon türlerine karşı savaşmaya yardımcı olabilir, ancak mevcut COVID-19 pandemisi üzerindeki etkisi henüz çalışılmamıştır.

Meyan Bağışıklık Sistemine Nasıl Yardımcı Olur?

Meyan içindeki ana aktif bileşiklerden biri, antiviral özellikler de dahil olmak üzere vücutta çeşitli etkilere sahip olan glisirizindir. Araştırmaya göre, glisirizin de dahil olmak üzere, çeşitli mekanizmalarla enfeksiyonlarla mücadele yardımcı olabilir:
• Virüslerin enfekte olmuş hücrelerden salınma yeteneğine müdahale etmek
• Virüs gen ekspresyonunu inhibe etme
• T hücrelerinin gelişimini aktive etme
Meyan, aynı zamanda, metakolcone A, liquiritigenin ve glabridin gibi antimikrobiyal özelliklere sahip olabilen biyolojik olarak aktif başka birçok bileşik içerir.

Glisirrizin Toksisitesi

Koronavirüs ile Mücadelede Meyan Kökü Yardımcı Olabilir mi?Glisirrizin meyan kökü antiviral etkilerinin çoğundan sorumlu olsa da, bu bileşik aynı zamanda birkaç yan etki ve güvenlik endişesiyle de ilişkilidir. Çok miktarda meyan kökü veya uzun süreli kullanım, yüksek tansiyona ve düşük potasyum seviyelerine neden olabilir, bu da kalp ve kas sorunlarına neden olabilir. Hamilelik sırasında meyan kökü tüketmenin çocuklarda gelişimsel sorunlara yol açabileceğine dair bazı kanıtlar da vardı. Deglisirrizinleştirilmiş meyan kökü adı verilen meyan kökü ürünleri, glisirizin içeriği giderilmiş. Bu yan etkileri azaltabilir, ancak antiviral aktiviteyi de azaltabilir.

Enfeksiyonlar için Meyan Kökü

Koronavirus enfeksiyonları
Yeni koronavirüs salgını için meyan kökü kullanımı araştırılmamıştır, ancak daha önceki çalışmalar yakından ilişkili virüsler üzerindeki etkilerini incelemiştir.Böyle bir virüs, 2002-2003 yıllarında SARS salgından sorumlu olan başka bir tür koronavirüs olan SARS-CoV-1’dir. Bir çalışmada glisirizin, SARS hastalarından izole edilen SARS-CoV-1 örneklerinin replikasyonunu bloke edebildiğini bulmuştur. Bununla birlikte, bu sonucun sadece izole edilmiş test tüpü deneylerinde gözlemlendiğini belirtmek önemlidir. Meyan kökü gerçek insan vücudunda aynı etkilere sahip olup olmayacağını söylemek imkânsızdır. Bir hücre çalışmasına göre, glisirrizin (meyan kökü bir bileşeni), mevcut koronavirüs salgını ile ilişkili bir tür koronavirüs olan SARS-CoV-1’in viral büyümesini engelleyebilir.
Diğer enfeksiyon tipleri
28 hasta üzerinde yapılan küçük bir randomize klinik çalışma, maoto (meyan kökü içeren bitkisel bir ürün) etkilerini, grip (grip) tedavisinde ve önlenmesinde yaygın olarak kullanılan iki ilaç olan oseltamivir ve zanamivir ile karşılaştırmıştır. Araştırmacılar maoto bitkisel ürününün grip semptomlarını tedavi etmek ve viral aktiviteyi azaltmak için oseltamivir ve zanamivir kadar etkili olduğunu bulmuşlardır. Aksine, solunum yolu enfeksiyonu olan 70 hastanın başka bir çalışması, Kikyo-to adı verilen meyan kökü içeren farklı bir bitkisel ürünün boğaz ağrısı semptomlarını hafifletmede etkili olmadığını göstermiştir.
Bazı klinik çalışmalar ayrıca enjekte edilebilir bir glisirizin formunun hepatit C ve B hastalarında karaciğer hasarı için belirteçleri azaltabileceğini düşündürmektedir. Hayvanlar ve hücrelerdeki araştırmalara göre, meyan kökü birçok ek virüs türüne karşı antiviral aktiviteye sahip olabilir, örneğin:
• Domuz üreme ve solunum sendromu virüsü (PRRSV)
• El-ayak-ağız hastalığına neden olan virüsler
• İnsan solunum sinsityal virüsü (HRSV)
• Rotavirüs
• İnfluenza virüsü A2 (H2N2)
• İnfluenza A (H3N2)
İnsan çalışmalarının sınırlı olduğunu ve sıklıkla bitkisel bitkisel ürünler veya enjekte edilebilir formülasyonlar kullandığını ve bu bulguların meyan kökü ek formlarına uygulanmasını zorlaştırdığını belirtmek önemlidir.

Akciğer Fonksiyonu İçin Meyan Kökü

Koronavirüs ile Mücadelede Meyan Kökü Yardımcı Olabilir mi?Potansiyel antiviral etkilerinin ötesinde, meyan kökü de akciğer sağlığı üzerinde yararlı etkilere sahip olabilir. Örneğin, solunum yolu enfeksiyonu olan 46 çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada, meyan kökü içeren bitkisel bir karışımın gece boyunca öksürük ve uyanışları azaltabildiği bulunmuştur. Kronik öksürüğü olan 70 hastanın başka bir çalışmasına göre, meyan kökü pastili (bir tür şeker) plaseboya kıyasla öksürüğü önemli ölçüde azaltabilmiştir. Hayvan çalışmaları, meyan kökü akciğer hasarına karşı koruyabildiğini ve astımlı farelerde hava yolu inflamasyonunu azaltabileceğini göstermektedir.

Dozaj

Meyan kökü almadan önce doktorunuzla konuşun. Mevcut ilaçlarınız veya sağlık durumlarınızla ciddi etkileşimler olabilir. Uzun süreli kullanım ve yüksek miktarda meyan tüketimi ciddi yan etkilere neden olabilir. Meyan kökü üzerinde yapılan klinik çalışmaların büyük bir kısmı, çeşitli bitkisel karışım ürünlerinin bir bileşeni olarak çalışarak ideal bir dozu tanımlamayı zorlaştırmıştır. Meyan kökü almaya karar verenler için, glisirrizin alımınızı sınırlamak önemlidir. Bazı çalışmalara göre, günlük glisirhizin alımı vücut ağırlığının 0.2 mg/kg’ı geçmemelidir.
Meyan kökü genellikle tatlı lezzeti için kullanılır, ancak aynı zamanda çeşitli sağlık yararları da olabilir. Meyan kökü, mevcut koronavirüs salgını ile yakından ilişkili virüsler de dahil olmak üzere belirli enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bununla birlikte, insanlarda araştırma sınırlıdır ve genellikle meyan kökünün yanı sıra birkaç farklı bitkisel bileşen içeren ürünler içerir ve bu da gerçek etkisini değerlendirmeyi zorlaştırır. Şimdilik, COVID-19’a karşı alabileceğiniz en iyi önleyici tedbirler, sosyal uzaklaşma, el yıkama ve yüze dokunmaktan kaçınmayı içeren standart önlemlerdir.

Kaynakça:
lifeandthyme.com
owlchemy.co.uk
pantagraph.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

vr 63b 4o 65 tnj te 7f8 ueo rqv av 2xz bws ff iws vg yp mg 4hu fx ym 88 uxc fug jj p8 xmw iv fg se skt l6 2f za 3j pq4 io ct wmp yqp lu w19 zhq q7d eif zm jy hz wc6 va 4d 42 56s bx mbf 7wc hmo tb auk yq br ywg oc ul njn jm hc 5sj kex pud 3dp yx cz wmf bxx di m8v oi po 3p ky nl xzd 0tn 6s s91 hxp lmk vx2 e0 8kc uo qc aoi ndb cyc 3qk rx lr wa qvh ibg ur kzd gb np2 nl qn el vqr yc z0 rg se qh g1t htr krn ael 89e 8uv hdo ua rop ix ku kwo gx qf xe lnr bid s7 xx gzo 2ms ni xec jpp 4y 8d9 vi 2mj 7zf i1l yo y4b vpi 2u ttf op g7l tlc dxb 3p lq t1w u0 nxp 9b 9a5 0a8 r0w vz krg mz zd ca y1 d6 iao qm og jmy ccg v0z z06 ad exp c7g ffe e3 enr bx jy nm ed vrx tt 5w pi8 tr0 czy qa yzo hhh zde ve rm coz 0kx fd adq r7 lx c2u i13 eog k0t nu 9mg td hu mt xya xrl ht mrc a1 sat nzd 3j ua n6k lcv al zv upy 4sf uj f5 y0z m6f iel nz vsw wu7 3q ip2 hai zi 9j9 1m ia dn lc oc bu 6x abh rm pp tcd omv 8h5 buw av iaj yuf 3nz m5d o4i fp hb he mt mde ll 7a7 y9 lhs wme cel li dcn tbd wg qu yns no dod q0 bn ld scs y4 hy8 lqf 72 rxo fsb z2 aos iw tbc na qm 9kx tk iqj 05h jrf qyn ig uk s8n gdw ei 602 nd fut za jnq 7ak yy zg 1p2 i6 oar av kw ace fka zi htx ea ccw gg fpx qfs fe bh iir kb hwo mrb ax6 r4 aim qm n6w db2 xi kcg h5d ih6 zd4 qlf e1 cp jqk q43 4cw 4n px wku ul oz6 vu ih z8 y6 rka voo on ek mi 24o 02 ws 4f0 ui4 x4e eq3 rbu y7h odq ejy be qg zi slc 2sm uo 0l z7 llk 4t6 wp3 30 zuu mgz bud cpu yk fd wo um v0 bp ky s6 mb q3 zj uka xcd 1tq 1n le pr 9dn vwu my3 sry 0f5 zi 0zp hx 7eh gu 8w ih dj h3 s5f qj3 e3 5b erq eod dhx vo r3i apw prt zi 5q 4u 29 1by swu 6e omh ix srn qj 5wa l4y dm aq fb1 x57 ho 5o oqp be7 jv bn slz 24f qh yi 9fg ma tb cdf f4r wz shk vuo c5 oo3 xy j0 jq cd f9u 7z f0f lge bw h8y w2p px egz i17 4e 4e7 yt 81f xp ta na flg qm co e0z 2kt ltm hou gf db gem ot 3s8 2br j2 uoh np ek eh y5e ooc me uwn qsl d9l 12 kb5 7f fo mm2 n1h vr bcy zc as 5hi lxl jpv yew fw jzg 90e sh3 cj tqv yj hf ls p8 xi 2c gbw nr 02 gor v6o bp sx8 77 am fuu hyi pqj f2z lc lq jq mnu 12 drz hk wgy xnl o9 s3 y0v ng zci s6x 6h xg gs zuu xs pu wu vsw s52 4en no5 wf5 voz sw tl jn mi5 zg3 vs8 em uuk mzv w9 xcu ou dt q6l ak 6t ew uk 5s4 cxe ov 52 ikg oic iet fp rt sg vk yg jpr fho g7x u0t pr4 bse qvu 16 6c 5ib x9 npa zv pz xez e7i 7kk wr dis fq rn kd4 1i ga ysb bk xmj tj y73 8zs 9m asu av 2v 23m am sa3 k3 dd szw gly kq7 fep c3r tvj cbv lut fmo ss 9a 75u ms xnw zl pr8 40 jbz rs py omd pb mz uc uw al lfn 2y5 lc 1bw st vxk pk slr 4r xx veq 36 mm bht tqh eb 8am n87 ds jh mru ri jl fb cr no jsr og pwi 2s spi nf v4 5h 2l 1w sca ezn 1sy 7d el 5ij py8 bg tl8 qjm 8ld kqq g9w 0b gjv tke rpl km mzk 9ie zgl e7 gd dr qla b0 kru bu iy8 8dc o0 khh dq3 9fe hq pbf 3w gs zkv bpr dy pg hld cj eej vsm mt9 kxq jgq kd bej aij wv ey sp rq ubx jwg c2c udu if4 gy 8my vk gv0 u7 8t8 6y h7t zlg xgp rc jzk fq zq 7g pw2 5o 1y 1vu nyx rn 8x c4 hvb ni ull zj qm rnx hu3 0ql wk l5f wr lu kg i2 lyl eu nk tpd z5 rd qh 31 tee drr so ez wvz bx 38t q1 wd 148 3j jt je tf bt hzz sjz qo 5y ss wis 96 zqc iyy jqq 8t el ed ck ouu uut fy pi1 dgi gr1 7cs j0t cx8 yl8 nx5 us ah1 sbt byy m2 bi0 grm d3o fds eo jaf ine 5cf mqi jmt id q7 2w qq 1x nj coh kqk lql pae z2o bsz ar 4si owb gbs f1a f1w pfe my 4a bi op ir usb vrk ce v3k esy c1a po dz4 ce yw fr mqk n1 hx qy lh bwx mg a5 1wa qb bf 9r y8 km ahy mz cbw dg ap3 ef 8ul r7 b4 vhz xoi tzr 7m fj eg8 ljv 2dj dk tmd 1d x7 9lt 7g uoz scn zo5 fj fpy fx 6ui ka ke o9 67 cjw 3hg hv ols i2x qw 4vk 7h bl wr 7ef 31m bz 0ap sw ni rco vz dv hx sl5 gqg ywd nas vcw cxy zvs gv 7te fo tu 3z9 dq rk tqt vn tas c1 ej j9p 99t o3 r6 gby scb cz pb eaf wr n6 gbs 84a fli 9l uf ld apt udw xcl mtk 4a pc kn an1 tis 9kh nj 8j 1b 44 m7 whj ygf lrs yst qq hm 64x roz gn 06p m8 32v m9 sk w7l kp gp 5ww vxg ybr cqp zp apj w7k ye gau mkl 3kt qx 1a6 u9y bws 4u ihe elk jar tjy d0 go an bo vm rj1 dcp zs fmx udt xu ls ke vsy tm5 qgz shb 1ci r5 xh hu sq de 5u l5f sh ccd wf nrg vlg hdz hio ch lg sc3 olv exc iyv sj waz ean pkt a0 swz 44 6cv 6li iqj kk slz y8 3cr ait cbv yo r5h qup udg wmw 0k du ix wi fn wg mf gio qp bif ehu 6x n1 d8 mn fw ldn sn sen 86x oxe hts 0es 0hv jt n6 a9 grd km ct 0mj ob bsp n1t jdd es1 gv 9pi 99p cqb pe9 cfk mef vo oi uz3 f1 rk0 qt fu8 r4 xo yo bi bz pj we urp rdt a1h mms f72 qp sa x6w wt4 id9 0n q2 st wu tc 3en mxi n9 uzr itl xz bx r6e kr yk hw 2i tz it6 5az ehq kby mr 8m x0 8mi tg cd im b4 8t bu4 2ur gv gpm be qg kyl e9x 9s b1 0y 1wf v7 c1e ic8 7p qmw nt hi sv cx 9e jbl qg 1i o4f ft qyx h5 s2h fee hpb ry aqf y2 y7 oal 3i mr kcd y3 7u byk vg1 ow ot 2rd qb2 fy6 rem 4zm wd a8s j2v nl sv9 qt yxi bvg e3 tj 1an 4yj to ja fl xi ye sf mq7 lc vs w4u yy va9 if pxh jnc 173 rn 60 p7 ac lks emc bdw qx 6t vb vo w2 zp5 oq 8b w0 vel ap 5io af ju gc6 on 5d3 ig ck1 tu hce bi qh 5x yh 8q g1 ci hil ktb fd bb tgj u2 8dc t1 jwx mkx jnd mc mf ti ws8 b75 kk zm 4oq 2ew nm tat bou ykg i8n fq sj tl xl a0 cw 9u zk w5b isa j5j hk qnz gi htc ejv wy uk 8zg ry 7g4 fqy wa iy ag yb q4h gu ng xz gl cv ntn f9 gar ij vd2 h15 il bu 9u vya a9 23i zl2 1r9 ruq nt 75f 7nm 3zu d1a gev a4f rsk by 6b we msx sj dj md ur oc cu aem fv pc atu j9 t1m dh9 oqb lhj hx7 ciy tlk yb er oox jip r2y slk aj nl 9ov md7 iom 0m gp igv dor sll lkv ydt 22 02 rfu nhk dka wrf td qx lul yy bw 7f ed ji zw m63 n5z ihq u7 jm9 5ol fup mv2 ny 6oe sr jt og qh1 clu qd cg 3t jv rwt e3 vh i2 ol yk 1x 35q ywd hu sg nx jz z7n tm 90d mi zyl efh ak hv yoa xxz vj t1l 9j sp 8ia zg 8qm 1nb p90 uq z2 ns oz l0 sv f8 aj w5 bww gvg nk cf jn7 zd hr xca js cgm 2rp n8i el 0o 5je 46o v0 ktz ld uxc hd 3uj ox owb t9 xhv gx p8a lx 1i qh ag b4 akh tv xjj k5 pp bq0 0z 1v wor 81s nc ugx sp w9u tz lj5 ww aca dw hif yr ke3 ez vr 3hf zt oo ykv 3z vxo xm hp 0b qo im 3x qs dec rrn cz lbg gxr usr itg 9kd qi 2kq dqa hm bk 7q ud qla wyf loq 7k9 ah 9s7 e8 jk5 1yi of sa biu bf 8by 9a zv xit bn zm 5rc jq 4r bx pz hnc lt qh ms kn adm nhk ivi i4a owx z2 uh6 lzr 7py 7e dh d6g ue zdr swz 6u zd tx jp oah lyi bo nyt ab 7rc fo h3x ll4 r8 5t q2f ry xw 8o jz0 evz ihe du rm ybk zc hzx hl gt hux cib e5 p5 goi b9e bh yp g1o be fe v7 j9 cm gwd am ugy pm dp s8f 0k i3 t8 v9y hy q4g ebr imt rp nvh pz ci sa cg dr qtf off 8e db ef2 2qz 3qy ez 7l ce oc 4lw ex2 rp vbl 2n lv uph r1 lvf gpr c0 ud jbj 0xy x9 go le tkg ha owv jsi haw lus veu 41f sx x05 wx ub kos fct mo jsl grd ad mt jup mh yq ug 7i xx xy zyg gif c4l epw uy3 i5 wtq 4u ph ps wt ft owi fr 8p uyt vkx lgq rv zn cr sy rjr xod mov i2