Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yeni Yılda Vazgeçmemiz Gereken 10 Şey

0 259

Yeni Yılda Vazgeçmemiz Gereken 10 ŞeyYeni yıl sadece takvimdeki sayının değişmesi olarak görülmemeli. Yeni yıl yeni başlangıçlara gebe olmalı ve yeni umutlar olarak değerlendirilmeli. Yıllardır değiştirmek istediğin ama bir türlü değiştiremediğin şeyleri bir sonraki yıla taşımak istediğine emin misin? Bence tekrar düşün ve yeni yılın hayatındaki sıkıcılığı atmasına izin ver. Yeni olan her şey güzel değildir kabul ama yeni yılın içeriğini sen güzelleştirdikçe o da güzelleşecektir. Eskisinin aynısı ve sıradan olan şeylere devam ettiğin bir yıla zaten yeni yıl denemez. Yeni yıl coşkulu bir eğlenceyle kutlanıp sonradan eskiden olduğu gibi yaşanmaya devam eder. Çoğunlukla yaptığımız budur. Ama bu sefer yeni yıla seni üzen, buhran veren ve değiştirmek istediğin şeyleri bırakarak gir. Bir anda bırakamıyorsan bırakacağın süreci yeni yılda başlatabilirsin. Peki neler mi yapmamalısın yeni yılda? İşte sana ufak bir liste hayatını yeni yılda daha iyi tasarlamak için bunlardan kaçınarak işe başlayabilirsin. Yeni yıl demek yeni tasarlanması gereken zamanlar demek ve sen bu tasarlamaya eskiyi taklit ederek başlamayacaksın değil mi ?

1. Sağlıksız Beslenmeyi Bırak!

Bu zamana kadar yediklerinin içeriğine hiç dikkat etmemiş olabilirsin. Ya da dikkat etsen dahi gerek hızlı yemekten gerekse kendine hayrı diyememekten sağlıksız gıdaları tüketmiş olabilirsin. Bırak yeni yıl sende yeni başlangıçlar yapsın. Önümüzdeki sene fast-food ve abur cuburu bırak. Hazır dondurulmuş gıdalar yerine taze yemekleri ye. Unutma bu beden senin ve önümüzde onunla geçireceğin uzunca seneler var. Bedenine kötü bakıp sağlıksız beslenirsen ilerleyen senelerde bedenin sana kötü davranabilir. Bunun olmasına izin vermeden önce yemek alışkanlıklarını düzelt, en önemlisi sağlıklı beslen ve bol katkılı paket gıdaların hepsini geçmişte bırak. Emin ol hayatın çok daha iyi geçecek. Sağlıklı beslenme sadece fiziksel değil psikolojik olarak da seni mutlu edeceği gibi hastalıklara karşı da bünyeni kuvvetlendirecek. Belki yıllardır sağlıksız beslenmeyi bırakmayı düşünüyorsun ama başlamak için kıvılcım bekliyorsun. İşte sana kıvılcım, yeni yılı yeni beslenme planın için kıvılcım olarak gör ve yediklerini değiştir.

Yeni Yılda Vazgeçmemiz Gereken 10 Şey2. Sürekli Oturmayı Bırak!

Hareket etmek, sağlığınız ve refahınız için anahtar kelimedir. Zihninizi ve vücudunuzu her gün pozitif endorfinle dolduralım. Günlük rutinimizde unuttuğumuz egzersizleri yeni yılla beraber gün yüzüne getirelim. Sürekli oturduğumuz işlerden sonra eve gelip yatmayalım ve hareket edelim. Aman canım yakında başlayacağım zaten spora demeyelim. Yılbaşından sonra direk spora gidelim ve egzersizlerimize dikkat edelim. Spordan kastım pahalı spor salonları değil, evde veya dışarıda yaptığınız egzersizler ve yürüyüşler vücudunuzun daha sağlıklı olmasına yardımcı olurken psikolojik olarak da size olumlu etkisi olacaktır. Unutmayın her gün trafiğe saatlerimizi veriyorken kendimizi daha iyi hissettirecek egzersiz yapmaya neden zaman ayıramayalım. Başlamak için şunu bekliyorum gibi bahaneleri rafa kaldırıp yeni yılla birlikte daha sağlıklı ve bol egzersizli günlere de merhaba diyelim.

3. Erteleme!

Ertelemek ne kadar da hayatımızın bir parçası haline gelmiş değil mi? Özellikle isteklerimizi, kendimizle ilgili mutlu olmak isteyeceğimiz şeyleri ertelemek bir iş haline gelmiş durumda. Böyle durumlarda ufak tefek şeyleri ertelediğinizi düşünebilirsiniz. Ama asıl olan hayatı erteliyorsunuzdur. Aylardır tiyatroya mı gideceksiniz veya aklınızda sürekli bir enstürman çalma isteği mi var. Neden bu düşünceleri uzun zamandır erteliyorsunuz. Yazının başında da dediğim üzere yeni yıl yeni başlangıçlardır. Ertelemekten kurtulun ve yeni yılın ilk gününden itibaren daha önce yapmayı çok isteyip sürekli ertelediğiniz şeyleri listeleyin ve uygulayın. Uygulamaya 1 Ocaktan başlayın ve sakın ha sakın listede erteleme yapmayın. Unutmayın bundan önceki ertelemeleriniz de ilk erteleme ile başlamıştı. Daha sonra işler birbirinin üzerine binince kendi hobilerinizin zamanından çalıp işe vermeye başladınız. Sonuçta ertelediğiniz çoğu şeyi gerçekleştiremediniz.

4. Yapabileceğinden Fazla Görev Alma!

Hepimiz hayatta çok meşgulüz, fakat fark ettiğim bir şey var, yoğunluğumuzun çoğunu biz oluşturuyoruz. Günlük programımızda o kadar çok şey var ki bazen insan kendini insandan çok robota benzetiyor. Bu kadar çok görevi üstümüze aldığımızda ise sonuçta mutsuz ama işlerini halleden robotlar haline geliyoruz. Dahası fazla görev almaya devam ettikçe psikolojimizin bozukluğundan ötürü işleri de iyi yapamaz hale geliyoruz. Her insanın bir limiti vardır. Her insan her işi yapamaz ve yapabildiği işlerin de hepsini yapamaz. Bunların farkına varın ve önceliklerinizi belirleyin. Önceliğiniz daha çok para ve statü mü yoksa mutlu olmak mı? Bence mutlu olmak için uğraşın ve yapabileceğinizden fazla görevleri üzerinizden atın. Aldığınız fazla görevler yüzünden hayatı ıskaladığınızı unutmayın. Yeni yıla da fazla görevler alıp hayatın tadını çıkartmayarak mı başlayacaksınız. Bnece yeni yılda ilk arkanızda bırakmanız gereken şeylerden biri fazladan üstlendiğiniz görevler. İşte şimdi onları atma zamanı!

Yeni Yılda Vazgeçmemiz Gereken 10 Şey5. Pişmanlığın Hayatını Yönetmesine İzin Verme!

Hepimiz bu hayatta pişmanlığımız var, ancak neler olmalıydı ya da neler yapmalıydığa odaklanmak yerine neler olacak ve neler yapacağıza odaklanmamız gerekiyor. Hayatınızı “yapmalıydı” ve “yapmamalıydı” ile yaşamayın, çünkü geri dönemezsiniz ve geçmişi değiştiremezsiniz. Pişmanlıkla yaşamak faydasızdır ve şu andaki anınızın boşa harcamamıza neden olur. Her gün elinizden gelenin en iyisini yapın, ve sonra suçluluk ve yetersizlik duygularından vazgeçin. Siz o an en iyisini yaptığını düşünüyorsanız yaptıktan sonra sorgulamayın. Çünkü değiştirebilmeniz imkansız. Bu yüzden hayatınızdan keşkeleri atın ve pişmanlıkların yönettiği bir hayata izin vermeyin. Bunları bu zamana kadar yapmış olabilirsiniz ama yeni yılda yapmaya devam etmeyin. Unutmayın hayatınızı daha güzel yapmak için bir fırsat olan yeni yıl size geçmişteki pişmanlıklarınızdan dolayı zindan gibi gelebilir. Bunlardan kaçmak ise sizin elinizde!

6. Sürekli Başkalarını Memnun Etmeye Çalışmayın!

Unutmayın siz bir bireysiniz ve herkesin olduğu gibi sizin de mutlu olmaya ihtiyacınız var. Siz mutlu olmalısınız ki başkalarını da mutlu edebilesiniz. Ama başkalarını mutlu etmek için kendi mutluluğunuzdan feragat ettiğiniz an kişiliğinizi de kaybetmeye başladığınız andır. Tabii ki arkadaşlarınızın mutluluğu sizin için önemlidir. Ama herkesi mutlu edecek kapasiteye kimse sahip değildir. Hatta siz çevrenizdekilerin mutluluğu için kendi mutluluğunuzdan vazgeçecek kadar çok da çalışsanız birileri kesinlikle mutsuz olacaktır. Görüldüğü ve bu zamana kadar deneyimlediğiniz üzere herkesi mutlu etmek zaten imkansızdır. O zaman neden kendi mutluluğunuzdan verip başka hayatları mutlu etmeye devam ediyorsunuz. Biraz da kendinizi mutlu etme sıranız gelmedi mi. İşte o sıraya tam yeni yılla başlayın!

7. Korkularınızdan Kaçmayın!

Siz var olduğunuz sürece korkularınız hep var olacaktır. Ama önemli olan korkularınızla beraber yaşayabilmektir. Hayatta korktum diye yapmadığınız şeyler varsa onları yeni yılda yapmanın tam zamanı. Hemen oturun ve araştırma yapın korktuğunuz ama yapmak istediğiniz şeyleri başka yollardan nasıl yapabilirim diye. Korkuyu herkes yaşıyor. İnanamayacaksınız belki ama en cesur dediğimiz insanlar bile sizin bizim kadar korkuyor. Ama cesareti asıl belirleyen şey korkunun onları yönetmesine izin vermemeleri. Korktuğumuz için bir işte ya da herhangi bir şeyden kaçmamalıyız ve korktuklarımızla yüzleşmek için yeni yıldan iyi fırsat bulamayız!

8. Doğayı Görmezden Gelmeyin!

Günlük rutinlerimiz, şehir yaşantısı ve daha bir çok şey insanların doğadan uzaklaşmasına neden oluyor. Ama insan sadece doğadaki doğadaki çiçekten ağaçtan uzaklaşmıyor. İnsan modern hayatın getirisiyle kendi doğasından da uzaklaşıyor. Ama tempomuz ne kadar yoğun olursa olsun doğaya biraz zaman ayırsak yaşadığımız stresleri de azaltırız özümüze de dönmüş oluruz. Doğaya yaklaşın demek sürekli ormanlara geziler düzenleyin demek değil tabii ki. Bir evcil hayvan besleyin, evinizde çiçekleriniz olsun ve onlarla konuşun. Bunlar bile doğaya yakınlaşmanızı, kafanızı dağıtmanızı ve üzerinizdeki stresi atmanızı sağlar. Unutmayın binlerce yıldır insanoğlu doğayla iç içe yaşamış. Sadece birkaç yüzyıllık bir periyotta doğadan bu denli uzaktayız. Bu kadar doğadan uzak olmak haliyle bizi strese sokuyor. Yeni yılla beraber doğaya yani özümüze harcadığımız zamanı da arttıralım!

Yeni Yılda Vazgeçmemiz Gereken 10 Şey9. Karmaşaya Son Verin!

Düzensizlik insanı çok yorar. Ama ne yazık ki günümüzde hayatı hızlı yaşamamız gerektiğinden düzeni hep ıskalıyoruz. Hayatımızda düzensizliği bir gelenek haline getiriyoruz. Zamanımızı etkin kullanamamamızın en büyük nedenlerinden biri de hayatımızın bir düzen içerisinde olmaması. Günümüzü, haftamızı planlamadan işleri yapmaya çalıştığımızdan aniden karşımıza çıkan süprizlere karşı hazırlıksız yakalanıyoruz. Belki de yapabileceğimizden daha az iş yapıyoruz ama o kadar düzensiziz ki işlerimize yetişemiyoruz. İşte şimdi tam sırası hayatını düzene sokabilmek için birkaç ufak değişiklik yeter bile. Hem işlerini hem yaşantını dengede tutabilmek için düzene ihtiyacının olduğunun farkındasın ve bu düzene seni itecek şey de yeni başlangıçlar olmalı. İşte yeni yılın başlattığı yeni zaman senin hayatını düzene sokman için biçilmiş bir kaftan!

10. Karşılaştırmayı Bırak!

Sosyal medya toplumumuza birçok açıdan yardım etti, ancak aynı zamanda topluluk değerlerimize ve kişiliğimize de zarar verdi. Sürekli olarak hayatımızı başkalarının yaşamları ile karşılaştırıyoruz. Unutmayın ki insanlar yalnızca göstermek istediği mutlu ve güzel şeylerini sosyal medyaya koyuyor. Bizse birkaç gönderiden gördüğümüz kadarıyla yani hikayeyi tam bilmeden insanları değerlendiriyoruz. Farkına varmamız lazım ki kimsenin mükemmel hayatı yok. Sosyal medyada ya da çevrende kendinle kıyasladığında çok şanslı ya da çok başarılı dediğin kişiler senin yapabileceğin şeyleri kısıtlandırmasın. Unutma sen istersen daha da başarılı olursun ama burada karşılaştırmayı başkasıyla değil kendinle yapman önemli. Daha başarılı olmak istiyorsan her gün bir önceki günden daha başarılıysan dünyanın en iyisi sensindir. Ya da daha fazla mutluluk istiyorum diyorsan. Bir önceki günden mutlu olmaya çalış. Herkes kendi hayatını yaşar ve hiçbir hayatın dinamikleri aynı değildir. Sen başkalarının yarım yamalak bildiğin hayatlarına imrenirken onlar da senin hayatına imreniyor olabilir. Kısaca yeni yıl kendini başkalarıyla değil sadece daha önceki halinle kıyaslandırdığın bir yıl olsun!

Kaynakça:
https://www.huffingtonpost.com/entry/10-things-to-give-up-in-the-new-year_us_5867f3fde4b068764965c258

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.