Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Koyunlar Hakkında Bilmediğiniz 6 Gerçek

0 2.486

Koyunlar Hakkında Bilmediğiniz 6 GerçekKoyunlar; yumuşak yünleri ve tatlı yüzleri ile biliniyor genel olarak fakat bu yazı ise koyunlar hakkında bilinmeyenlere ayrıldı. Bu içerikteki bilgiler gerçekten çok ilginç gelebilir.

Yünleri Sonsuza Kadar Uzayabilir

2004 yılında Yeni Zelanda’da kırpılmamak için 6 yıl boyunca bir mağarada saklanmış Merinos cinsi bir koyun keşfedildi. Sonunda bu koyun uzayan tüyleri nedeniyle endişeye kapılıp dışarı çıktı. Koyun dışarı çıktığında üzerinde yaklaşık 20 adet takım elbiseye yetecek kadar yün bulunuyordu. 2015 yılında Chris isimli bir koyunda ise yaklaşık 89 kilo ağırlığında yün bulundu. Vahşi koyunların aksine yünü için yetiştirilen Merinos gibi koyunların yünleri sonsuza kadar uzayabilir.

Neredeyse 360 Derece Görüş Açısına Sahipler

Koyunların sahip oldukları dikdörtgen şeklindeki göz bebekleri sayesinde görüş açıları eşsizdir. Koyunların görüş açıları genellikle 270 ile 320 derece arasında iken insanların ortalama görüş açısı 155 derece civarındadır. Bu özellikler, doğada av hayvanı olarak bulunan bir hayvan için gerçekten iyi özelliklerdir.

Bazı Koyunlar Eşcinseldir

Tüm hayvan türlerinde eşcinsel özellikler gözlenebilir iken insanlar ve koyunlar hayatları boyunca eşcinsellik özelliğinin gözlenebildiği nadir canlı türleridir. Yetişkin koyunların yaklaşık yüzde 8’i eşcinsellik eğilimine sahiptir. Diğer bazı hayvan türlerinde; zorunlu hallerde erkekler erkeklerle ve kadınlar kadınlarla çiftleşebilirken fakat koyunlar için bu hayat boyu devam eden bir durumdur.

Koyunların Dudak Yapısı

Bir koyunun üst dudağı, sol ve sağ tarafa bölünen ve bir filiz denen belirgin bir oluğa sahiptir. Koyunlar oldukça seçici canlılardır. Yaprakları ve otları, köklere ve saplara tercih ederler. Dudakları onların, ot ve yapraklara daha kolay ulaşmalarına olanak tanıyarak diğer geviş getiren hayvanlara karşı bir avantaj sağlar.

Koyunlar Sırt Üstü Yatıyorsa Kalkamazlar

Koyunlar hamile oldukları zaman, çok ağır oldukları zaman veya yünleri fazlaca biriktiğinde sırtları üzerine düşebilirler ve kolaylıkla da kalkamazlar. Eğer bir koyun bu pozisyonda ise, muhtemelen çokça stres altındadır ve epeyce de korkmuştur. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey, koyunun sahibini bilgilendirmek ve koyunun ayakları üstüne kaldırılmasını sağlamak olacaktır.

ABD Başkanları ve Koyunlar Arasında Tarihsel Bağlar Vardır

George Washington, Thomas Jefforson ve James Medison da dahil olmak üzere birçok eski ABD Başkanı, koyun yetiştirmiştir. Hatta ABD Başkanı Woodrow Wilson, 1. Dünya Savaşı sırasında uygulanan kemer sıkma politikası nedeniyle koyunları çimleri biçmek için kullandı.

Yazar: Sercan Arman Kandemir

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.