Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saçın Derisinde Sivilceye Neden Olan 6 Etken

http://sac-derisi.blogspot.com/
2 2.310

Saçın Derisinde Sivilceye Neden Olan 6 Etken

Sivilce gençlik yıllarında başta olmak üzere herkeste dönem dönem çıkar. Genellikle yüz bölgesinde çıkan sivilce vücudun farklı yerlerinde de çıkabilir. Bu yerlerden birisi de saç derisidir.
Saç derisinde yağ salgılayan gözenekler vardır. Bu gözeneklerdeki sıvı bakteriler ve ölü derilerle birleşirse gözenekler kapanarak sivilcelerin oluşmasına sebep olur. Sıkıntı, yorgunluk, kir de sivilceye sebep olur.
Saç içindeki sivilcelerin tedavisi biraz zor olur. Ama 6-7 gün içinde geçer. Saçta sivilce varken saçı taramak sıkıntı verir. Zaten tararken dikkatli olmak gerekir. Tarak sivilceyi koparabilir.
Saç hijyenine, kullanılan şampuanlara ve saç kremlerine dikkat etmek gerekir.

Saç dersinde çıkan sivilcelerin bazı sebepleri vardır. Bunlar:

1- Derinin aşırı yağlı olması: Sivilce oluşumunun en sık rastlanan sebebi derinin yağlı olmasıdır.
2- Bit: Bitler sivilceye bağlı olarak oluşur ve bir de üzerine kaşıntı eklenince sivilceler büyük sıkıntı oluşturur.
3- Cilt hastalıkları: Çeşitli cilt hastalıkları yüzünden saç derisinde sivilceler çıkabilir.
4- Ergenlik dönemi: Bu dönemde yüzde başta olmak üzere sıklıkla sivilce çıkar. Bu durumda genetiğin de etkisi vardır. Ailesinde sivilce problemi olanların ergenlik döneminde de sivilce problemi yaşama ihtimali daha yüksektir. Yağlanan deride önce kabarcıklar çıkar. İlk olarak alın bölgesinde çıkan sivilceler zamanla yanaklarda, burunda, çenede, başta çıkar.
5- Kıl kökü iltihabı: Ciddi bir problemdir. Kıl kökleri iltihap kapar. Oldukça acı vericidir. Eğer hemen teşhis edilip tedavi edilmez ise saçkıran oluşur ve o bölgede bir daha saç çıkmaz, kalıcı izler ortaya çıkar. Kafa derisinde görülen iltihaplar ağrıya neden olur. Kızarıklıklar ve kaşıntı da ortaya çıkar. Kıl kökü iltihabının tedavi edilmemesi saçlara vereceği zararın yanında eğer iltihap derinin alt katmanlarına iner. Bu iltihap vücut iltihabına dönüşür. Bu iltihap ateş ve halsizlik yapar.
6- Saç mantarı: Hızla büyüyen bu mantar türü kırmızı ve yuvarlaktır. Hemen teşhis edilip tedavi edilmesi gerekir. Yoksa acı verir.

Saçın Derisinde Sivilceye Neden Olan 6 EtkenSaç derisinde oluşan sivilcelerin sebebi tespit edildikten sonra uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Hangi şampuanın kullanıldığı bu aşamada önemlidir. Eğer bitten kaynaklı sivilce oluşmuşsa bit şampuanı kullanılmalı ve bit tarağı ile saçlar bitlerden kurtarılmalıdır. Çünkü bitli saçlar kaşınır ve saç derisindeki sivilceler bu esnada yara haline gelir.
Kepek oluşumuyla ortaya çıkan sivilceler için kepek şampuanı kullanılmalıdır. Eğer saç derisindeki sivilceler daha ciddi bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkmışsa mutlaka bir cilt doktoruna baş vurmak gerekir. Doktorun gerekli gördüğü takdirde antibiyotik kremler ve ilaçlar kullanılır.
Sivilcenin kafanın neresinde olduğu da önemlidir.
Saç derisinde çıkan sivilcelerden kurtulmak için bu sivilceler müdahale edilmemelidir. Sıkmak ya da koparmak bakterilerin dağılmasına sebep olabilir. İlaç tedavisi de yeterli olmaz ise cerrahi müdahale ile sivilceler alınabilir.

Kaynakça:
www.onikibilgi.com/kafa-derisinde-sivilce-nedenleri-ve-tedavi-yontemleri/
tahlil.com/kafa-derisinde-cikan-sivircenin4-onemli-nedeni-53025

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. recep diyor

    iyi günler saç derisi rahatsızlığım var iltihap kaşınyı kepeklenme bunlar var zor günler geçiriyorum önereceğiniz bi uol varmıdır

  2. banu diyor

    Saç diplerimde kaşıntı ve pullanma var uzun zamandır. Birçok şey denedim artık kızarıklıklar oluyordu saç diplerimde ara ara sivilcelenme oluyordu. Cildiye doktoru bir arkadaşım var bana doğal keratin önerdi saç çıkarıcı titanyum seti aldım kullanmaya başladım saç diplerim de bir sıkıntı kalmadı çok rahatım artık. Hafif dökülme kaşıntı falan hepsi geçti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.