Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kulak Çınlaması ve Tedavi Yöntemleri

2 421

Kulak Çınlaması ve Tedavi YöntemleriKulak çınlaması iki çeşittir. Biri kişinin sadece kendi duyduğu çınlamadır, ikincisi ise organik nedenlere bağlı, kulak timörü yada damar genişlemesine bağlı olarak başkalarınında duyduğu çınlamadır. Kulak çınlaması tedavisinde öncelikle hangi tür olduğu bilinmeli, daha sonra tedaviye başlanılmalıdır. Organik probleme bağlı çınlamalarda nedene yinelik tedaviler uygulanması gerekir. Örneğin; orta kulaktaki bir takım damar genişlemeleri ve burdan geçen kan akımının hızıyla alakalı durumlarda kişinin kulağına ses yansıması yapması, cerrahi müdahalelerle tedavi edilmektedir. Kişinin sadece kendisinin ses duyduğu durumlarda ise, yine bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü kulak çınlaması sadece kulağı değil başka organlarıda etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık kulağa vuruyor olabilir.

Kulak çınlamasını azaltmak için, damar genişletici ilaçlar ve kan yapıcı ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca kulağa lazer vererek kulaktaki kan akışını düzenleyerek ve oksijeni arttırarak tedavi edilebilmektedir. Kulak çınlaması olan kişiler günlük hayatlarında tuz tüketiminden kaçınmalı, alkol sigara ve kafein içeren ürünlerden uzak durmalıdır. Ayrıca fazla gürültülü ortamlarda bulunmaktan kaçınmalıdırlar. Aynı anda iki şey dinlenmemelidir. Örneğin televizyon açıkken bir yandan yandaki odada dahi radyo açık olmamalıdır.

Kulak Çınlaması ve Tedavi Yöntemleri

Kulak çınlaması olanlara öncelikle işitme testi yapılır. Bu test sonucunda tedavi edilmeye başlanılır. Ayrıca bu çınlamayı unutturacak yöntemlerlede tedavi edilebilir. Bu yöntemlerden biride maskeleme yöntemidir. Maskeleme yöntemi kişinin kulak çınlamasına en yakın olan sesi kulağa vererek, bu aleti 8 ay gibi bir süre kullandıktan sonra kendi kulak çınlamasını duymayacak olmasıdır. Çünkü,kulak o sese alışır ve onu ayırt etmez.

Yazar: Elif KAYGISIZ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.