Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Manila Neresidir?

0 230

Manila Neresidir?Manila

ya da resmi adıyla ”City of Manila”, Asya bölgesinde yer alan Filipinler’in en eski ve de en önemli şehirlerinden biridir. Söz konusu bu şehir, gerek Filipinler gerekse de Uzakdoğu coğrafyası açısından oldukça stratejik kabul edilir. Hal böyle olunca, söz konusu topraklar, tarih boyunca birçok medeniyetin göz koydukları arasında yer almıştır. Günümüzde bölgede hüküm süren devlet Filipinler’dir. Filipinler’in en gözde yerleşim yerlerinden biri olan bu yer, aynı zamanda da ülkeye gerek iktisadi gerekse de kültürel olarak başkentlik yapar. Başka bir değişle her anlamda bölgenin merkezi olarak da adlandırılan Manila, Asya’nın en kalabalık coğrafyalarından biridir. Özellikle de sahip olduğu nüfus bağlamında dikkat çeken bu şehir, bölgenin en yoğun nüfusa sahip kenti konumundadır. Buradaki yoğunluktan kasıt söz konusu şehirde ikamet eden yerleşik insanların şehrin km başına düşüş oranını yükseltmiş olması ve de bu alanda, dünyanın zirvesinde yer almasıdır. Manila, Filipinler’in en eski şehridir ve de bu şehir, bu anlamda ülke için çok büyük bir önemi haizdir. Zaten coğrafi olarak bir ada devlet sayılan Filipinler’in liman şehirlerinden biri olan Manila, bu anlamda ülkeye çok büyük bir ticari katkı sunar.

Manila Neresidir?Liman şehri olması sebebiyle, bölgenin en önde gelen şehrine dönüşen ve de her anlamda ülke için merkez kabul edilen Manila, Filipinler’i oluşturan nüfusun da büyük bir çoğunluğunun bu bölgeye akmasına sebebiyet vermiştir. Ülke nüfusuna ev sahipliği yapan Manila, son derece küreselleşmiş olarak kabul edilebilir. Bu anlamda şehre verilen birçok lakap da vardır. Bunlar arasında en önemlileri, ”Doğunun İncisi”, ”Pasifik’in Kraliçesi”, ”Asya’nın Paris’i”, ” Etkileyici Şehir”dir. Ayrıca bir de mottosu bulunan Manila, ”Daima iler, asla geri” prensibi üzerine bir felsefe benimsemiştir. Bu da şehrin mottosu olarak kabul edilir. Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında sayılan Manila, yasal olarak 1258 yılında kurulmuştur. Bu da şehri bölgenin en eski kentlerinden biri haline getirmektedir. Çok köklü bir geçmişse sahip olan bu şehir, çok doğal olarak tıpkı diğer Asya şehirlerinin birçoğunda da olduğu gibi bir dönem Avrupalılarca sömürülen topraklar arasında yer alır. Bu da bölgenin İngilizce ile tanışmasını sağlar. Manila topraklarının bağlı olduğu Filipinler dünya üzerinde Amerika Birleşik Devletleri sonrasında İngilizcenin en çok konuşulduğu ülkedir. Manila, bu anlamda İngilizcenin yaygın olarak var olduğu bir Asya kentidir. Dünya üzerinde hiçbir Asya kentinde Manila’daki kadar yoğun ve de sıklıkla İngilizce dili konuşulmaz.

Manila Neresidir?Uzun yıllar bölgenin en zengin ülkelerinden olan Brunei devletinin bir parçası olmuş olan bu şehir, özellikle de 1500’lü yıllarda, çok ciddi bir kültürel devrim yaşamıştır. Bu devrimin etki alanı halen de görülür. Manila, daha önce de dediğimiz gibi nüfusu ile dikkat çeker. Bölgede yaşayan yerleşik insan sayısı aşağı yukarı, 23 milyon civarındadır ki, bu oldukça yüksek bir sayıdır. Şehrin tam olarak merkezi sayılan bölgede ise 1,8 milyona yakın insan yaşar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.