Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Adaptif Far Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

0 728

Adaptif Far Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Adaptif farlar, geceleri veya düşük ışık koşullarında virajlarda ve tepelerde görünürlüğü artırarak daha güvenli sürüş yapmak için tasarlanmış etkin bir güvenlik özelliğidir. Adaptif farlar, geleneksel farlarla karşılaştırıldığında sürüş ortamını daha iyi aydınlatarak gece veya düşük ışık koşullarında daha fazlasını görmenizi sağlar. Virajlı bir yolda ilerlerken geleneksel farlar düz aydınlatmaya devam ederler ve böylece aslında viraj içerisinde gerçek yolunuzu aydınlatmak yerine yolun yan tarafını aydınlatırlar. Diğer yandan, adaptif farlar viraj içerisinde yönünü ayarlayarak gerçek yolunuzu aydınlatabilmektedir.

Benzer şekilde, standart farları olan bir araç bir tepeden geçerken, farları geçici olarak yukarı doğru gökyüzüne bakar. Bu durum, sürücülerin önündeki yolu görmesini ve yaklaşan sürücüleri fark etmesini zorlaştırmaktadır. Bunun aksine, adaptif farlar, aracın konumuna göre ışık huzmesini yukarı veya aşağı doğru yönlendiren otomatik bir sistem kullanırlar.

Adaptif farlar, gece sürüşlerinde, alacakaranlık sırasında veya düşük ışık koşullarında kullanışlı olur. Aydınlatma sistemlerinin olmadığı yollarda viraj içerisinde bir hayvanı geleneksel farlarla görmeme ihtimaliniz bulunurken adaptif farlar sayesinde viraj içerisi aydınlatılacağı için hayvanı farkeder ve kazadan kurtulabilirsiniz. Dar bir yoldan bir tepenin üstünden geçerken, başka bir sürücünün gelip gelmediğini göremezsiniz. Bu sistemle gelen sürücüyü fark edersiniz. Geleneksel farlar viraj içerisinde karşıdan gelen sürücüleri de zor durumda bırakabilmektedir. Adaptif farlar sadece önünüzü aydınlatacağından bu durumdan da kurtulmanıza imkan sağlar. Adaptif farlar bazen aktif farlar veya adaptif ön aydınlatma sistemleri olarak da adlandırılır.

Adaptif Far Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Nasıl Çalışır?

Adaptif far sistemleri, bir elektronik kontrol ünitesi (ECU) tarafından denetlenen ve kontrol edilen çeşitli alt bileşenlerden oluşur. Bu bileşenler; her tekerleğin dönüş hızını izleyen tekerlek hız sensörleri, aracın bir köşeyi dönerken oluşturduğu yan hareketini algılayan sapma sensörü, direksiyon simidinin açısını izleyen bir direksiyon giriş sensörü ve her bir fara bağlanmış küçük motorlardır. Bu farlar, aracınızın gidiş yönüne göre direksiyon açınızı algılayabilen elektronik sensörleri kullanır. Sensörlerden gelen veriler, ECU tarafından yorumlanır. Bu veriler, aracın hızını, virajın açısını ve uzunluğunu veren değerlerdir. Daha sonra ECU, farlara bağlı olan motorlara kaç derece ve ne tarafa döneceği bilgisini gönderir. Çoğu adaptif far sistemleri her bir yana 15 derece dönme kabiliyetine sahipken yeni far sistemlerinde bu değer daha da fazladır.Ayrıca çoğu adaptif far sisteminde kendinden seviyelendirme sistemi de bulunmaktadır. Bu sistem farların yükseklik ayarını otomatik olarak yapmaktadır. Bu sistemi kullanan sistemlerde bir de seviye ölçüm sensörü bulunmaktadır. Bu şekilde ufak tepelerden veya çukurlardan geçerken farların doğru seviyede ayarlanması sağlanır.

Adaptif Far Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?Uzun Far Asistanı

Adaptif far sistemlerinin bazılarında uzun far asistanı da bulunmaktadır. Otomatik yüksek hüzme yani uzun far sisteminde varsayılan far ışığı uzun far olarak ayarlıdır. Aracın ön tarafına monte edilmiş kameralar, yaklaşmakta olan araçları tanımlamak ve sürücünün müdahalesi olmaksızın otomatik olarak kısa farlara geçmesini sağlamak için kullanılır. Kısa hüzmeli farlara geri dönmeyi unuttuğunuzda, yaklaşan bir aracın sürücüsünü gözünü kamaştırır ve görüş alanını kısıtlarsınız. Ayrıca geceleri uzun farlarınızı ihmal etmeniz durumunda sizin görüş alanınız oldukça azalmış olur. Bu durumların ortadan kalkması ve daha güvenli bir sürüş için uzun far asistanı çok önemli ve değerli bir özelliktir.Adaptif far sistemleri uzun far asistanı ile birlikte gece sürüşlerinizde, virajlardan ve tepelerden geçerken birçok tehlikeden korunmanıza yardımcı olacaktır. Aktif güvenlik sistemlerinin oldukça yaygınlaştığı günümüzde tercih edilmesi gereken bir donanımdır. Uzun yol sürüşlerinde sürüş konforunuzu artıracak ve güvenli bir sürüş yapmanızı sağlayacaktır. Keyifli sürüşler.

Kaynakça:
https://mycardoeswhat.org/safety-features/adaptive-headlights/
https://auto.howstuffworks.com/adaptive-headlight.htm
http://brainonboard.ca/safety_features/driver_assistance_technology_adaptive_headlights.php
https://www.motoring.com.au/what-are-adaptive-headlights-109197/

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.