Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

MİLGEM – Milli Savaş Gemisi: Heybeliada F-511

0 398

3941_milgem-150908-2

Yerli imkanlar ile üretilen ilk savaş gemisi olan Heybeliada F-511 milli ve gemi kelimelerinin kısaltması olan ” Milgem” ismi ile tanıtılmıştır. Proje aşaması ilk olarak 2004 yılında bitirildi ve çalışmalara 2005 yılının temmuz ayında başlandı. İstanbul tersanesi komutanlığında üretilmesi planlanan gemimizin ilk kaynak atılması 26 temmuz günü yapıldı. 26 temmuz günü aynı zamanda Deniz Kuvveti komutanlığının yıl dönümüdür.

Deniz kuvvetleri komutanlığının yıl dönümünde yapımına başlanılan milli savaş gemimiz Heybeliada bir başka özel gün olan Preveze deniz muharebesinin 470.yıl dönümünde de denize indirilmiştir. 2010 Kasım ayının başlarında kontrollü seyirler yapılmış ve performansı ölçülmüştür.

3941_milgem-1

Milgem gemi yapımında başlangıç olarak ele alınan aslında projenin ismidir. Ancak halk arasında tamamen “Milgem Gemi” ismi olarak akılda kalmıştır. Deniz kuvvetleri komutanlığı projeyi tek gemi ile bitirmeyeceğini başında belirtmişti ve seriyi F-512 numaralı Büyükada ile devam edeceğini duyurdu.

Heybeliada tam olarak 99 metre boyunda ve en geniş kısım olarak 14.40 metreyi bulmaktadır. Geminin kısaca teknik ve silah özellikleri ise şu şekildedir; 8 adet harpoon blok II SSM BB, 1 adet 76 mm OTOMALERA topu, 1 tane RAM PDSM, 2 tane 323 milimetre ikiz tüplü torpido sistemi, 2 tane 12.7 milimetre dengeleyici STAMP makine (Aselsan üretimi) 1 tane S-70B SeaHawk den oluşmaktadır. Gemide ayrıca üç boyutlu arama radarı, atış kontrol radarı, elektronik ve optik sensörler de bulunmaktadır. Geminin kendine ait torpido ve füze savunma sistemleri de kısmen Aselsan kısmen de havelsan ile donatılmış ve Türk silahlı kuvvetleri Deniz komutanlığı envanterine dahil edilmiştir.

Yazar:Sinan Uza

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku