Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Lacrosse Sporu Nedir? Nasıl Oynanır?

1 842

4078_caught_070425_lacrosse(1)

Lacrosse; Kuzey Amerikada gelişmeye başlayan bir spor dalıdır. Kanada ülkesinin en popüler spor dalıdır. Gençlerin aşırı ilgisi ile bu ülkenin Ulusal sporu olarak kabul edilmiştir. Zamanla diğer ülkelere de yayılmaya başlayan ve şimdilerde ABD‘de hızla gelişmeye ve popüler olmaya başlamıştır. Geçmişi eskilere dayanan bu spor dalının gelişimi çok hızlı olmuştur. “Lakros” olarak da adlandırılmaktadır.

Lacrosse sporunun ortaya çıkması ve gelişme göstermesi de ilginç nedenlere dayanmaktadır. Kuzey Amerikada yaşayan yerliler, bu sporun kendilerine Tanrı tarafından gönderildiklerini düşünürler ve bunu inanç haline getirerek çok hızlı bir şekilde yaymaya başlarlar. Hatta eski çağlarda birbirleri arasında çıkan savaşları ve sorunları çözüme kavuşturmak için bu sporu tercih etmişlerdir. Kim başarılı olursa onun istedikleri gerçekleşiyor ve sorunlar çözüme kavuşuyordu. Zamanla Fransızlar tarafından ilgi gören Larkos, bu ülkede “La Crosse” adını alıyor. Bu spor dalının en dikkat çekici özelliği, diğer spor dallarından daha hızlı duyulmaya ve gelişmeye başlamış olmasıdır. Montreal Lakros takımı ilk kurulan kulüptür. 1700 yılında kurulmuş ve yeni teknikler ile geliştirilmiştir. Türkiyede Lacrosse sporunu bilenler ve oynayanlar azınlıktadır. Fakat ülkemizde bu spor dalında Milli takım oluşturulmuş, hatta diğer ülkeler ile müsabakalar düzenlenmiştir. Milli takımımız, ilk kurulduğu yılda Bulgaristanda başarılı performans sergilemiş ve kupa ile vatanlarına dönüş yapmışlardır. Amerikada lakros oyuncusu olarak görev alan Patrick Dougherty, ülkemizde bu sporu geliştirmek adına Milli takıma antrenörlük yapmaya başlamıştır.

4078_300px-pee-wee_lax

Lacrosse sporu, genellikle saha içerisinde oynanmaktadır. Belirli bir mekanı yoktur. İstediğiniz yerde yani alanı büyük olan bir mekanda oynamak mümkündür. Müsabakalar futbol sahalarında gerçekleştirilmektedir. Basketbol ve futbol dallarına ait teknikler, bu spor dalında da görülmektedir. Dirseklik, kask, omuzluk, ağızlık, eldiven gibi objeler, takımların güvenliği için gereklidir. Bayan ve erkekler bu oyunu oynayabilir. Erkeklerin takımı 10 oyuncudan oluşuyor iken bayanların takımı 12 kişiden meydana gelmektedir. Fakat kapalı alanlarda erkeklerin takım sayısı 6ya düşmektedir. Bir gol, diğer oyunlar gibi tek sayı olarak nitelendirilir. Fakat 15 yard uzaklıktan atılan gol, hakemler tarafından 2 sayı olarak da sayılabilmektedir. Sayısı fazla olan takım kazanır ve berabere biten durumlarda maç süresi uzatılır. Takımda bir kaleci görev almakta diğer oyuncular ise farklı pozisyonlara ayrılmaktadır.

4078_lakros

Bayanlar ve erkekler için kurallar aynı değildir. Erkeklerde sopa ile vurmak ceza sayılmamaktadır. Belden, arkadan ve kafadan vurmamak şartı ile serbesttir. Bunun için mutlaka güvenlik için gerekli objeleri takmak şarttır. Fakat bayanlar sadece ağızlık ve gözleri kapatmaya yarayan gagle adında bir obje takmaları yeterlidir. Çünkü bayanlarda sopayla dokunmak ya da vurmak yasaktır. Takım hücum oyuncusu, defans oyuncusu, orta saha oyuncu olarak eşit bir şekilde sahada yerini almaktadır. Larkos oyununda sert ve ufak yapıdan oluşan top vardır. Ve her oyuncuda topu sürüklemek ve ele geçirmek için ucu ağ ile kaplı bir sopa vardır. Bu sopa yardımıyla topu karşı tarafın kalesine atıldığında sayı elde edilmiş olunur.

Yazar:Elif Açıkgöz

1 yorum
  1. Nancy Black diyor

    Teen Wolf’dan öğrenmiştim bu sporu. Şuan oynuyorum ve takımımın en iyi oyuncusu sayılırım :)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.