Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Lazer Epilasyon ve Bilmeniz Gereken 9 Yan Etkisi

1 1.528

Lazer Epilasyon ve Bilmeniz Gereken 9 Yan EtkisiAşırı kıl büyümesi ve istenmeyen yerlerde bulunan tüyler hem erkekler hem de kadınlar için her zaman önemli bir konu olmuştur. Kollarımızdaki, ayaklarımızdaki ve vücudumuzun diğer bölgelerindeki tüylerden kurtulmak için hem ciddi manada para harcamakta hem de zamanımızın çoğunluğunu bu konuya ayırmaktayız. Tıraşlama, mumlama, tüy dökücü kremler ve elektroliz gibi geleneksel tüy alma yöntemleri çok zaman alan, acılı ve pahalı uygulamalardır.

Lazer tedavisi ise son yıllarda gittikçe popülaritesi artan kozmetik bir tedavi olmaya başlamıştır. Yüz, boyun, kollar gibi vücudun tüm bölgelerinde çok iyi sonuçlar vermektedir. Dünya genelinde plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmekte ve istenmeyen tüyleri en az riskle kalıcı olarak azaltabilmektedir. İstenmeyen tüyleri ve ince çizgileri kısa sürede ortadan kaldırmaktadır.

Ancak, yetkin olmayan yanlış eller tarafından yapılmaya kalkışılırsa, lazer epilasyon ciddi zararlarda verebilmektedir. Bu sebeple, paranızı lazer epilasyona yatırmadan önce mutlaka uygulamanın nerede, kim tarafından ve nasıl yapılacağını artıları ve eksileri bilmeniz gerekmektedir. Yazının devamını okuyarak bu bilgileri edinebilirsiniz.

Lazer Epilasyon ve Bilmeniz Gereken 9 Yan EtkisiLazer Epilasyon Tedavisi Nasıl Çalışır?

Lazer epilasyon tedavisi ısı enerjisi yayan bir lazer ile yapılmaktadır. Bu lazer sayesinde, her bir kıl köküne doğru nüfuz eden bir ışık yayılır ve bu ışık folikülleri tahrip eder. Çoğu cilt tonu ve tüy tipi için etkili olan bu zarar görmüş foliküller, genellikle uzun zaman boyunca veya hiçbir zaman yeni tüy veya kıl üretemez hale gelirler.

• Bu yöntem nispeten güvenlidir ve cilt yüzeyinde çok çok az bozulma olmaktadır. En iyi sonuçlar siyah tüylü ve açık ten renklerine sahip kişilerde alınmaktadır. Gri, beyaz, açık kahverengi, açık kırmızı ve sarı tüylerde ise etkili değildir. Uzun süreli faydalar ve kalıcı bir epilasyon elde etmek için çeşitli seanslar gerekebilmektedir.

• Cildimiz tedaviden olumsuz bir şekilde etkilenmez. Çünkü cildimiz kıl foliküllerinden daha çabuk soğur. Tedavi cildi soğutmak ve riskleri en aza indirgemek için çeşitli kremlerin sürülmesi ile sona ermektedir.

• Yüz ve kollarda yer alan tüyler için yaklaşık 15 dakikada epilasyon tamamlanmaktadır. Ancak vücudun diğer kısımları için ise uygulama prosedürlerinin tamamlanması yaklaşık 1 saat sürebilmektedir.

Lazer Epilasyonun Yan Etkileri

Genellikle lazer epilasyon uygulama süreci risk içermiyor olsa da, dikkate almamız ve bilmemiz gereken bazı yan etkiler görülebilmektedir.

1. Lazer cihazları, istenmeyen tüyleri yok ederken çok fazla ısıya ihtiyaç duyarlar. Bu durum, bazı kullanıcılarda cilt yanıklarına sebep olabilmektedir. Lazer epilasyon yanıkları genellikle koyu tene sahip kişilerde görülmektedir. Çünkü koyu pigmentlere sahip tenler lazeri daha kolay emerler. Çoğu durumda yanıklar çok hafif olsa da, ciddi yanıkların görüldüğü birçok vaka da tespit edilmiştir.

2. Lazer hiperpigmentasyon veya hipopigmentasyona sebep olabilmektedir.

a.) Hiperpigmentasyon, lazer epilasyondan sonra cildin kararmasıdır. Lazer tedavisi melatinin üretimini uyarır ve güneşin ciltte yarattığı bronzlaşmaya benzer bir reaksiyon yaratır.

b.) Hipopigmentasyon ise lazer epilasyondan sonra oluşan cilt aydınlanmasıdır. Lazer ışığının emilimi melanin üretimini baskılayarak pigment kaybına yol açar ve hipopigmentasyon oluşur.

3. Göz yaralanmalarına yol açabilir. Bu sebeple, lazer uygulaması sırasında gözlerimizi korumak önemli bir konudur.

Lazer Epilasyon ve Bilmeniz Gereken 9 Yan Etkisi4. Uygulama sırasında ve sonrasında kaşınmalar olabilir. Ancak bu durum lazer epilasyonunun normal bir yan etkisidir.

5. Lazer epilasyon sonrasındaki birkaç gün deriniz kızarabilir ve muhtemelen foliküllerin çevresinde şişme olabilir.

6. Lazer uygulanan alanın çevresinde ağrı, karıncalanma ve uyuşukluk olabilir. Bu yan etkiler yaygın şekilde görülen ve normal kabul edilebilecek etkilerdir.

7. Lazer uygulanan bölgenin çevresinde kabuklanma olabilir. Hassas ciltler de ayrıca hafif bir morarma da görülebilir. Bu yan etkiler, uygulamadan sonraki ilk birkaç gün içinde ortaya çıkar ve kısa süre içerisinde kaybolur.

Lazer Epilasyon ve Bilmeniz Gereken 9 Yan Etkisi8. Lazer epilasyonun en nadir görülen yan etkilerinden birisi bronzlaşmış bölgelerdeki cildin mor renge bürünmesidir.

9. Lazer epilasyonun bir başka nadir görülen ancak çok önemli olan yan etki isi enfeksiyondur. Uygulamadan sonra bölgeyi temiz tutmak çok mühimdir. Aksi taktirde lazer uygulanan bölgede enfeksiyon oluşma riski ortaya çıkmaktadır.

Kaynakça:
http://www.stylecraze.com/articles/side-effects-of-laser-hair-removal-treatment-that-you-should-definitely-know/#gref

Yazar: Fatih Kokoç

1 yorum
  1. Lazer Epilasyon diyor

    Lazer epilasyon kesinlikle çağımızın en büyük kolaylıklarındandır. Kesinlikle tavsiye ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku