Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Manga ve Mangaka Ne Demektir?

0 439

4403_2Bu iki kavramda birbiri ile bağlantılı olduğundan, ilk olarak Manga’nın tanımını yaparak başlayalım. Manga; Japonların çizgi romanlara verdikleri isimdir. Fakat bu sözcük Çince’dir. Japonlar,Çin kültüründe fazlaca etkilenmişlerdir. Çince de Man (ilgisiz,kaygısız) ve Ga (resim) anlamına gelmektedir. Manga sözcüğü ilk olarak 18. Yüzyılın son çeyreğinde kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde ise Manga, tüm dünya çapında popülerdir. Seri şeklindeki çizgi romanlar olarak genellikle haftalık olarak çıkmaktadırlar.

Mangaka Nedir?
Mangaka; en sade haliyle Manga yazan kişilere verilen addır. Manga sanatçısıdır. Mangakalar çok para kazanan ya da çok zengin kişiler değillerdir. Fakat iyi bir mangaka tüm Dünyaya adını duyurabilir.Ülkemizde böyle bir işle uğraşan ne yazık ki yok.Daha doğrusu böyle bir mesleğin var olduğunu bilmeyenler bile var. Ama Japonyada her yıl birçok gencin hayali olan bu meslek tamamen sanatçılıktır. Yukarıda da söylediğimiz gibi Manga sanatçılığı anlamına gelmektedir.

4403_3Mangakalar çok çalışmak zorundadırlar.Öyle ki günde 12 saate kadar çalışırlar ve haftada en az 16-18 sayfa manga yazmaları gereklidir.Manga dergide yayınlandıktan sonrada bir sonraki bölüm için çalışmalarına başlarlar. Mangaka eğitimi ise, liseden sonra iki yıllık bir eğitim ile oluyor.

Manga ve animasyon dalında bilinen bir okul var: Japan Anımatıon & Manga College’dir. Mangaka eğitimi almak isteyenler, usta Mangakalardan günlük 6 saatlik dersleri 2 yıl boyunca alıyorlar ve bu eğitimin sonunda Manga yazabilecek ve çizebilecek kabiliyeti kazanıyorlar. Sonuç olarak Mangakalık hem yetenek hem de eğitim isteyen zevkli ve zorlu bir iş.

Bazı ünlü Mangalar: Dragon Ball,One Piece,Naruto,Bleach,Fullmetal Alchemist,D-Gray Man,Fairy Tail,HunterxHunter vb.

Bazı Mangakalar: Takao Aoki,Riyoko Ikeda,Masashi Kishimoto,Tite Kubo,Hiro Mashima,Hayao Miyazaki,Eiichiro Oda,Naoko Takeuchi,Arina Tanemura,Osamu Tezuka,Natsuki Takaya vs.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Manga_(%C3%A7izgi_roman)

Yazar:Hasan Can Bozkurt

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.