Anime Nedir?

4219_anime3

Anime kavramı; toplumda pek fazla bilinmemekle birlikte, aslında toplumu meydana getiren her bireyin yakından tanıdığı bir kavramdır. Anime oldukça kısa bir şekilde tanımlanacak olunursa, çizgi film veya animasyon anlamına gelmektedir. Kelimenin nereden geldiği incelendiğinde ise, kelimenin Fransızca kökenli bir kelime olduğu görülmektedir.

Anime, Japoncaya Fransızcadan geçmiştir. Animeler’e dair farklı toplumlarda oldukça farklı görüşler yer almaktadır. Çizgi film anlamında olan anime’nin, anime olması için öncelikle bir mangaya sahip olması gerektiği inanışı, en yaygın görüşler arasında yer almaktadır. Manga, kısaca çizgi romandır. Bu tür düşünceye sahip olan kişiler, mangaların çizge filme uyarlanması halinde bu çizgi filmin ancak anime olacağını düşünmektedirler. Bu düşünce, eksik bir düşüncedir. Bu türden eksik bir düşüncenin hakim olmasının en büyük nedenlerinden birisi ise, dünya çapında oldukça fazla hayrana ve de takipçiye sahip olan mangaların, animeler tarafından çok konu edilmesidir.

4219_anime

Günümüzde anime sektörü, eskiye oranla oldukça fazla bir gelişim göstermiştir. Bu duruma neden olan faktör ise, gelişen teknolojiyle birlikte insanların teknolojiyi daha iyi bir şekilde kullanarak ortaya oldukça verimli ürünlerin çıkmasıdır. Geçmişe oranla günümüzde animelerde meydana gelmiş olan en büyük değişim, animelerin çizimi konusundadır. Teknolojinin günümüzdeki kadar fırsatlar sunmadığu geçmiş dönemlerde, animeler el ile çizilmekteydi. Fakat günümüzde bu durum tam tersine dönmüş durumdadır. Bu değişimle birlikte, animelerin yapısı da değişim göstermektedir. Buna neden olarak ise, teknolojiyle birlikte neslin de değişmesi olarak gösterilmektedir. Günümüzde animeyi birçok dünya ülkesi kullansa da, bir ülke çok daha ön plana çıkmaktadır. Bu ülke ise, Japonyadır. Japonya’nın anime konusunda gelişmişliği, ortaya anime’nin Japonya tekelinde olduğu iddiasını dahi atmıştır. Bu ülke, animede en gelişmiş ülke olarak gösterilmektedir. Anime sektörünün nasıl yürütüldüğüne bakıldığında ise, haftalık sürelerle yayınlanmakta olan anime serileri, bu sektörün ilerlemesinde önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda son yıllarda daha da artış gösteren içerisinde animelerin toplanmış olduğu OAV veya OAV olarak adlandırılmış olan DVD’lerin satışı da artmış durumdadır.

4219_anime4

Artık elle değil bilgisayar ortamında çizilen animeler, görüntü olarak çok daha profesyonelleşmiş ve da 3 boyutlu görüntülerin elde edilmesi sağlanmıştır. Japonya ile özdeşleşmiş olan anime sektöründe bir isim, oldukça fazla dikkat çekmekte ve anime sektörü bu isim ile özdeşleştirilmektedir. Modern anlamdaki animenin öncüsü olarak kabul edilen bu isim ise, Osamu Tezaku’dur. Bir kültür olmayı başarmış olan animeler, tarihsel süreç içerisinde incelendiğinde karşımıza 1900lü yıllar çıkmaktadır. Bu yıllarda Amerika ve de Avrupada mevcut animasyon teknikleri mevcuttu. Bu mevcut teknikler, bu yıllarda Japonlar tarafından öğrenilmeye başlanmıştır. Tekniklerin öğrenilmesi, anime sektörü için oldukça önemli bir adım olmuştur. Çünkü animeler Japonlar tarafından oldukça ilgi görmüş ve de sevilmiştir. Bu durum, film yapımcılarının da ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Halkın göstermiş olduğu yoğun ilginin ardından yaşanan bu gelişme, animelerin sinemaya alternatif olmasını sağlamıştır. Ardından bu bağlamda çalışmalar yürütülmeye başlanmıştır. Anime’nin Japonyada ki büyük ilgisi, bu sektöre büyük paraların yatırılmasına neden olmuştur. Japonlar, anime kültüründeki başarılarını özellikle de 2000li yıllardaki One Piece, Bleach ve de Naruo gibi anime serileriyle kazanmış durumdadır.

Yazar:Erdoğan Gül

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :