Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Marka Yönetimi Nedir?

0 497

tekniğidir. Marka, müşterilerin marka adını gördüklerinde veya duyduklarında düşündükleri şeydir. Birçok çokuluslu şirketin markası milyarlarca dolar değerindedir. Esasen bir marka, bir firmanın sağladığı bir ürün veya hizmetin imajı ve kişiliğidir. İyi marka yönetimi, daha sonra müşterilerin geri gelmesini sağlayan marka bağlılığını artırabilir. Bu da bir şirket için faydalı olabilir. Basitçe söylemek gerekirse; iyi bir marka, bir şirketin fiyatları ve kârlarını artırmasına olanak tanır.
Aslında, iyi bir marka yönetimi olmasaydı, dünyanın en büyük şirketlerinin çoğu o kadar başarılı olmazdı. Marka yönetimi: Marka adının olumlu sonuçlarla ilişkilendirilmesi için bir markayı koruma, geliştirme ve destekleme sürecidir. Bazen şirketler markalarını tamamen değiştirmeli, yani yeni bir imaj yaratmalıdır. Ve bu sürece yeniden markalaşma denmektedir. Marka yönetimi, bir işletmenin faaliyetlerinin ve ilgi alanlarının birçok alanını kapsamaktadır. Bir şirketin büyümesi için değil, aynı zamanda hayatta kalması için de hayati önem taşımaktadır.

Marka Yönetimi ile Marka Değeri Artırmak

Marka Yönetimi Nedir?Marka yönetiminde şirketler, markanın değerini artırmaya yardımcı olan stratejiler geliştirmektedir. Bu sadece maddi olmayan unsurların yönetimini değil, aynı zamanda markanın somut unsurlarının da yönetimini gerektirir. Maddi olmayan unsurlar hem bir markanın deneyimini hem de tüketicilerin onu nasıl algıladığını içerir. İyi marka yönetimi her iki unsuru da denetler. İyi marka yönetimi ayrıca şunları gerektirir:
• Markanın hedef kitlesi hakkında kapsamlı bilgi.
• Tüketici davranışını ve insanların markayı nasıl algıladığını anlama.
• Markanın rekabetini anlama
• Tutarlı marka fikirleri sunma
• Tüketicilerle iyi ilişkiler geliştirmek ve sürdürme.
Pazara hakim olan bir marka örneği Google’dır. Dünya çapında milyonlarca kişi Google da arama yapacağım ifadesini kullanmaktadır. Kullanıcılar, ‘arama’ kelimesi yerine çoğunlukla Google’ın marka adını kullanmaktadır. Arama işlevi Google’ın sunduğu ana hizmetlerden biridir.

Marka Müdürü

Marka Yönetimi Nedir?Marka Yöneticileri, müşteriler arasında kalıcı bir izlenim yaratmayı hedefler. Amaçları satışları artırmak ve pazar payını arttırmaktır. Marka Yöneticisinin görevi, markanın görünümünün mümkün olduğunca iyi olmasını sağlamaktır. Ayrıca markanın bütünlüğünü de dikkatle izlemektedirler. Marka yöneticisi, araştırmadan tasarıma kadar birçok etkinliğe katılmaktadırlar. Uzmanlara göre, bir marka yöneticisinin görevleri de şunları içerir:
• Pazar trendlerini izlemek
• Müşteriler ve çeşitli departmanlarla toplantı yapmak
• Tüketici araştırması yapmak
• Üst yönetim ve müşterilere rapor hazırlama ve sunmak
• Etkinlikler, açılış partileri ve fotoğraf çekimleri organize etmek.

Marka Yönetiminde 5 Etkili İlke

Markalar, ürünlerini uygulanabilir kılmak için piyasada kendilerini ayırt etmelidir. En iyi markalar, markalamaya tonlarca para harcamamak için stratejik marka yönetimini kullanmaktadırlar. Ayrıca, marka değeri mevcut dijital pazarda satın alma kararlarını belirlemektedirler. Geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine herkes erişebilir, bu da marka yönetimini en büyük büyüme alanı haline getirir.
Marka yönetimi, pazarda marka algısının gelişmesidir. Hedef pazarla olumlu bir ilişki kurmak marka yönetimi için hayati önem taşımaktadır. Ayrıca, müşterinin marka birliğinin ve satın alma süreciyle ilişkisinin tüm yönlerini kapsamaktadır. Buna bir markanın somut unsurları da dahildir. Marka yönetimi pazarlamanın önemli bir yönüdür ve bir ürünün değerini artırır. Görüntülerle veya anahtar mesajlaşmayla marka onaylarını kullanarak sadık müşteriler oluşturur. Marka oluşturmaya ve geliştirmeye yönelik beş basit ve etkili marka yönetimi ilkesi şu şekildedir:

Benzersiz Satış Teklifinden Yararlanmak

Benzersiz satış teklifiniz (USP) bir firmayı rakiplerden ayırır ve bu markayı farklılaştıran başarısının anahtarı olmaktadır. Benzersiz bir satış teklifi oluşturmak için ürünün ve şirketin pazarda hangi kitlelere uygun olduğunu anlamak gerekir. Ürünü rakiplerinden farklı kılan nedir? Daha dayanıklı mı yoksa uygun maliyetli mi? Şirketi nasıl farklı kılacak? Daha yenilikçi veya kararlı mı? Gibi sorular sormak bunu belirlemeye yardımcı olur. Ürün veya şirketin pazarda nerede yer alacağı tanımlandıktan sonra bu hedef kitleye verilecek anahtar mesaj haline getirilmelidir.
Şirket USP’si tanımladıktan sonra, çekici bir anahtar mesaja dönüştürülürken mesajın çekici bir tarz haline getirilmesi gerekir. Sonrasında bu mesaj pazarlama faaliyetlerinin omurgası olarak kullanılmalıdır. Mesajı planlarken yaratıcı düşünmek önemlidir.

Marka Bilinirliğini Artırmak için Güncel Araçlardan Faydalanmak

USP destekli anahtar mesajı alınıp markayı tanıtmak için kullanılmalıdır. Her pazarlama faaliyeti marka bilinirliğini teşvik etmelidir. Bu her kanal için geçerlidir ve marka yönetimi için gereklidir. Bu pazarlama faaliyetlerinin performansını ölçerek markanın pazarlaması yapılmalıdır. Markanın pazarlaması yapılırken uygun ortam ve araçların seçilmesine dikkat edilmeli, yenilikçi ve güncel, içerik pazarlaması yoluyla tanıtımı yapılmalıdır.

Markayı Dahili Olarak Geliştirmek

Marka Yönetimi Nedir?Markayı içeriden iş birliği içinde düşünmek ve geliştirmek çok önemlidir. Bunun için diğer departmanlardan ve dış paydaşlardan katılım alınmalıdır. Bu, gözden kaçırılabilecek farklı düşüncelerin bir bütün olarak markla yararına çalışmasını sağlamaktadır. Örneğin, ürün ekibi müşterilerin ürününü nasıl kullandığını en iyi bilenlerden bir departmandır ve satın alma işlemini basitleştirmek için bu bilgilerden faydalanabilir.
Tüm çalışanlar marka elçileridir ve markanın vermek istediği iletmek için kuruluşun tamamından katılım sağlanmalıdır. Bu içsel uyum, marka tutarlılığını korumak için gereklidir. Her departmanın, müşteriler, ortaklar ve tedarikçiler ile tüm iletişimde markayı temsil ettiğinden emin olunmalıdır. Şirketten marka kabulü sağlam marka varlık yönetimi ile desteklenmektedir. Dahili marka ortaklarına marka varlıklarını indirmek ve paylaşmak için merkezi bir konum sağlanmalıdır. Bu, marka varlıklarını kendi ekipleri içinde dağıtmalarını ve bakımlarını yapmalarını kolaylaştırır. Bu yüzden önemli bir marka yönetimi ilkesi içsel olarak benimsenmektir.

Markayı Üçüncü Şahıs Etkisi ile Tanıtmak

Bir markayı pazarlamanın harika yolarından biri, başkasının bunu yapmasını sağlamaktır. Bu işi hedef pazarın zaten güvendiği bir etkileyiciden daha iyi kimse yapamaz. Buna üçüncü şahıs etkisi denir. Teori basittir kazanılmış bir çıkarı olmayan biri daha güvenilir ve inandırıcıdır. Etkileyici ile ilişki kurmak ve sürdürmek zordur. Ancak, doğru dokunuşla yararlı bir iş birliği yapılabilir. Bu kişi, sosyal medya ve canlı etkinlikler veya web seminerleri gibi diğer önemli mekanlar üzerinden markanın tanıtımı yapmaktadır. Kamuoyunu etkileyen kişilerin şirketi evangelize etmeleri, önemli bir marka yönetimi stratejisidir.

Marka Yönetim Yazılımından Yararlanmak

İnsanlar gelir giderler, süreçler ve ürünler değişir, fakat markalar kalıcıdır. İstikrarlı marka gelişimi önemlidir ancak çekirdek marka asla değişmez. Markayı temsil eden görsel unsurları yöneterek markanın ilerlemesini kolaylaştırabilir. Renk şemaları ve logolar, kuruluşun markasını dönüştürmek için markalama yazılımında saklanmalıdır.
Piyasadaki en kapsamlı marka yönetim sistemi dijital varlık yönetimidir (DAM). DAM, daha iyi arama ve paylaşma özellikleri için resimler, videolar, sunumlar, logolar, tasarım dosyaları, belgeler ve diğer marka öğeleri gibi dijital varlıkları zengin meta verilerle kolayca depolanmasını sağlamaktadır. Dropbox, Box, Google Drive veya başka bir bulut dosya depolama sistemi kullanıyorsa, şirket kapasitesi muhtemelen bunları zaten aşmıştır ve gelişmiş bir marka yönetimi çözümüne geçmesi gerekmektedir.
Marka yönetiminin şirket başarısı için ne kadar önemli olduğu konusunda şirketler her geçen gün bilinçlenmektedirler. Ve markalarını geliştirme için farklı stratejiler geliştirmektedirler.

Kaynakça:
robertwalters.com.br
mediabistro.com
roadmunk.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku