Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Marsel İlhan Kimdir?

0 663

Marsel İlhan’ın Kişisel Bilgileri

Doğum yeri: Semerkant
Doğum tarihi: 11 Haziran 1987
Vatandaşlık: Türkiye
Yaşadığı yer: İstanbul
Boy: 1.90

Marsel İlhan, 11 Haziran 1987 yılında, Semerkant’da dünyaya geldi. Babası Kahor Khamdamov, annesi Madia Khamdamov’dur. Doğduğu zaman Marsel Khamdamov olan ismi, Türk vatandaşlığına geçişi ile Marsel İlhan olarak değiştirildi. Özbek asıllı olan Marsel İlhan, Türk milli tenis oyuncusudur.

TED spor kulübü kadrosunda olan Marsel İlhan,�Türk tenisçileri arasında yapılan sıralamada birinci ve 27 eylül 2010 tarihinden itibaren de ATP dünya sıralaması içinde ilk 100 tenisçi arasına girmiş, tek Türk tenisçidir. Türk tenis tarihinde büyük bir başarıya imza atan, Marsel ilhan bu başarısını daha da geliştirerek bir yıl sonra, 2011 ATP dünya sıralamasındaki yerini 87. Sıraya taşımıştır. 2 Mart 2015 de ise ATP sıralamasında 77. Sıradadır. Antrenörlüğünü Erhan Oral’ın yaptığı Marsel İlhan, Türk tenisçileri içinde ATP sıralamasında en üst dereceyi alan oyuncu oldu.

6347_mars1

Marsel İlhan’ın Yaşam Öyküsü

Marsel İlhan, Özbekistan’da yaşıyordu. Çocukluğundan beri tenise ilgi duymuş ve tüm zamanını tenise adamıştır. Fakat Özbekistan’da yaşadıkları maddi sıkıntı ve imkansızlıklar nedeni ile kendini geliştirme konusunda zorluk çekmiştir. Tenise olan ilgisini ve kabiliyetini destekleyen annesi, 2004 yılında yaşadıkları ekonomik sorunlardan kurtulmak ve Marsel’e daha iyi imkanlar sunabileceğini düşündüğü için, Özbekistan’dan Türkiye’ye göç etmişlerdir.

Birçok kulübe başvuran Marsel, uzun bir süre aradığı imkanı bulamamıştır. Pek çok kulüp tarafından geri çevrilmiştir. Tam umutlarını yitirmek üzereyken, Taç Spor Tenis Kulübü tarafından Marsel’e antrenman yapabilme imkanı sunulmuştur. Marsel, tenis konusundaki başarısını gösterince de Taç spor kulübü Marsel’i desteklemeye başlamıştır.

2005 ve 2006 yılları arasında Türkiye’de düzenlenen beş turnuvaya katılan Marsel, 2006 yılında Khomdamov olan soyadını İlhan, olarak değiştirerek Türk vatandaşlığına girmiştir ve tenis hayatına profesyonel olarak devam etmiştir. Günümüze dek her yıl çeşitli turnuvalara katılan Marsel İlhan, başarılarını sürdürerek ne kadar iyi bir tenisçi olduğunu, Türkiye’de ve tüm dünyada ispatlamıştır.

Marsel İlhan’ın Kariyer Hikayesi

2007-2008 Yılı Sezonu

Bu sezonda 2007 yılı içerisinde toplam 23 turnuvada müsabakalara katılan Marsel İlhan, Türkiye ve İspanya’da oynanmış olan Futures turnuvasını kazanmıştır. Daha sonra Özbek rakibi olan Denis İstomin ile karşılaştığı Challengers turnuvası finalinde de galibiyet almış olan Marsel İlhan, bir sezonda 1000 kişiyi geride bırakarak, 321. olmuştur. Bu yüksek performansı ve aldığı başarılar sayesinde, dikkatleri üzerine çekmiş ve Kia markası ile sponsorluk anlaşması yaparak, destek almıştır.

2008’de 26 turnuvaya daha katılan Marsel İlhan yeni Futures turnuvasında Özbekistan’da şampiyonluk, aynı turnuvada Türkiye’de de iki final kazanmıştır. Marsel İlhan, bu dönemde hem adını duyurmaya başlamış, hem de tenis kariyerini daha yukarılara taşımıştır.

Yine aynı yıl içinde, Wimbledon tenis turnuvasına katılmış fakat ilk turunda elenmiştir. Bu onun için moral bozucu olsa da kendini bırakmamış ve hemen arkasından, Türkiye’de katıldığı Futures turnuvasında büyük başarı göstererek, turnuvayı kazanmıştır.

Daha sonra İsrail’de Challengers turnuvasına katılarak, şampiyonluk mücadelesi vermiştir. Amerika’da düzenlenen Amerika açık (US open) elemelerine katılmış, fakat burada başarıyı yakalayamadığı için turnuvaya veda ederek, sezonu bu şekilde kapatmıştır. Ancak 2007 ve 2008 yılları içerisinde 100 basamak daha yükselen Marsel İlhan, dünya sıralamasında 215. olmuştur.

2009 Yılı Sezonu

Bir önceki sezonda gösterdiği başarılar ile tüm dikkatleri üzerine çeken Marsel İlhan, bu sayede pek çok kulüpten teklif almış ve Yeşil Yurt Spor Kulübüne transfer olmuştur. 2009 sezonunun başlarında, Avusturya açık eleme maçlarında umduğu ve beklenen başarıyı gösteremediği gibi Ukraynalı rakibi olan Alexandr Dolgopolov’a yenilmiş ve Grand Slam turnuvasından elenmiştir.

Kötü bir başlangıç olan Grand Slam turnuvasının ardından, Nisan ayında Türkiye’de düzenlenmiş olan Futures turnuvasında şampiyonluğu kazanarak, büyük bir başarıya daha imza atmıştır. Artık sosyal medyada ve tenis camiasında adından çokça bahsedilen Marsel İlhan, hak ettiği değeri de görmeye başlamıştır. Fakat bir ay sonra İzmir’de düzenlenen Challengers turnuvasında final oynarken İtalyan tenisçi Andrea Stoppini’ye yenilerek ilk kez katılmış olduğu Rolland Garros turnuvasında iki eleme maçında da yenilerek elenmiştir.

6347_24945368

Her zaman yenilgilerinden bir ders çıkartmayı bilen Marsel İlhan, Ağustos ayında katıldığı Amerika açık eleme maçlarında, üç eleme maçını da kazanarak ana tabloya katılmayı başarmıştır. Bu Marsel İlhan için büyük bir başarıdır. Ardından ilk turda Belçikalı rakibi olan, Christophe Rochus’u malubiyete uğratmış ve ikinci tura kadar yükselmiştir.

Grand Slam ana tablosuna ilk kez yükselen, Türk tenisçi olma unvanını da kazanan Marsel İlhan böylece Türk tenis tarihine adını yazdırmıştır. Aynı yıl içinde 2009 Akdeniz oyunlarında, teklerde gümüş madalya kazanmıştır. Toplam 26 turnuvaya katıldığı sezon içindeki başarıları sayesinde, 155. sıraya yükselerek, 60 kişiyi daha geride bırakmış olan Marsel İlhan, başarılarını bir üst seviyeye taşımıştır.

2010 Yılı Sezonu

2010 sezonunun başında artık Marsel İlhan başarılı Türk tenisçi olarak anılmaktadır. Yeni sezonun ilk turnuvasına, Avustralya Open ile başlamıştır. Burada aldığı üç eleme maçı ile turu geçmiştir. Fakat o dönemde ATP sıralamasında 11. olan Şilili tenis oyuncusu, Fernando Gonzalez tarafından elenmiştir.

Mayıs ayında Fransa açıktenis turnuvasında iki eleme maçını da kazanarak yeniden kendini gösteren Marsel İlhan üçüncü turda İtalyalı Simone Bolelli’ye yenilerek Roland Garros turnuvasına katılma ihtimalini, elinden kaçırmıştır. Yine aynı sezon içinde üçüncüsü yapılan, Grand Slam Wimbledon elemelerinde karşısına çıkan üç rakibini de yenerek, Wimbledon tenis turnuvasına katılmaya hak kazanmış, ilk Türk tenisçi olmuştur.

2010 sezonu Ağustos ayında Cincinnati’de US Open elemelerinde kazanamadığı için, bu turnuvaya katılamamıştır.
Eylül ayında katıldığı Bosna Hersek‘de düzenlenen Challengers turnuvasında şampiyon olarak, başarılarına bir yenisini daha eklemiştir.

2011 Yılı Sezonu

Bu sezonda Marsel İlhan’dan en çok bahsedilen 25 Mayıs da G.Gorcia Lopez ile yaptığı Roland Garros ikinci tur mücadelesidir. Yaklaşık altı saat süren 2-2 beraberlikten son an da maçı kaybetmiş olmasına rağmen, gösterdiği oyun kalitesi ile adından çokça bahsedilmiştir.

17 Ocak 2011 de ATP sıralamasında 87. olması başarılarını daha da yükselttiğinin göstergesidir.

2012-2013 Yılı Sezonu

Bu sezonlar içinde aldığı en büyük başarı, Mersin’de düzenlenmiş olan 2013 Akdeniz oyunlarında gümüş madalya almış olmasıdır.

2014 Yılı Sezonu

Rusya’da düzenlenen Kazan Kremlin Cup turnuvasının finalinde Alman tenisçi Michael Berrer ile oynadığı maçta rakibini yenerek, şampiyon olmuştur. İlk seti 7-6 ikinci seti 6-3 aldığı bu maçta büyük bir başarı kazanmıştır.

2015 Yılı Sezonu

Yükselişi devam eden Marsel İlhan, dünya ATP sıralamasında 12. Olan Felicaiano Lopez’i yenerek kariyerindeki en büyük galibiyetini kazanmış oldu. Dubai Tenis Şampiyonası Marsel İlhan için büyük bir şanssızlık olmuştur. Tek erkekler kategorisinde, karşılaştığı rakibi ATP sıralamasında 1. olan Novak Dokovic çok güçlü bir rakipti ve bu maçta 2-0 yenildi.

Mart ayında yapılan Davis Cup Turnuvasında Marsel İlhan rakibi Wolmarans’i yendi. 4 saate yakın süren bu maçta, Güney Afrika karşısında durumumuzu 2-2 ye getiren Marsel İlhan, seriyi kazanıp tur atlama şansımızı da yakalamamız için bir fırsat yaratmış oldu.

ATP sıralamasında adını 27 sıra yukarıya taşıyan Marsel İlhan, şuan 77. Sırada bulunmaktadır. Bu sayede bundan sonra yapılacak olan turnuvalarda, eleme maçlarına katılmadan ana tablodan devam edecek.

Aldığı Madalyalar

2009 Peskara Akdeniz oyunları- Gümüş
2013 Mersin Akdeniz oyunları- Gümüş
Teklerde Grand Slam
2010 Avustralya �” 2. Tur
2010 Wimbledon açık- 2. Tur
2011 Fransa açık- 2.tur
2009-2011 Amerika açık- 2. tur
En yüksek sıralama – ATP 77 2 Mart 2015

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.