Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Yüce Dağ; Ilgaz Dağları

0 25

Batı Karadeniz Bölgesi‘nin en yüksek dağları olan Ilgaz Dağları, ülkemiz açısından önemli bir yere sahiptir. En yüksek zirvesi 2587 metre ile Büyükhacet olan dağların ikinci zirvesi ise 2546 metre ile Küçükhacet zirvesidir. Kışın kayak sporuna elverişli olması nedeni ile turistik değere sahip olan bu dağlar, Kastamonu ve Çankırı illeri arasında doğal bir sınır olma özelliğindedir.

Ilgaz Dağları Kış Turizmi ve Ilgaz Milli Parkı

Hem Kastamonu, hem Çankırı illerinde sınırı içerisinde bulunan Ilgaz Dağları, Kastamonu ilinin büyük ölçüde kış turizmini geliştirmesine katkı sağlar. 800 ve 1500 metre uzunluğunda iki kayak pistine sahip olan bu dağlarda rahat konaklama ve kayak sporuna yeni başlamak için kurulan değişik tesisler bulunur.
Kayak dışında pek çok kış aktivitesinin gerçekleştirilmesine imkan sağlayan bu tesisler, Kastamonu ilinin her yıl yerli ve yabancı binlerce turist tarafından ziyaret edilmesini sağlar. Milli ekonomi ve il ekonomisine oldukça katkı sağlayan bu tesislerin içinde bulunduğu Ilgaz Dağları Milli Parkı da merak edilen ve ziyaret edilen yerler arasında gelir.

6346_ilgaz-dagi-milli-parki-08

Doğa Burada Bambaşka

Geniş ormanlar ile kaplı bir alan olarak tarif edilebilen Ilgaz Milli Parkı, botanik gezi, doğa yürüyüşü, bisiklet sürüşü, doğa koşusu, dağ tırmanışı, piknik gibi aktiviteler için oldukça uygundur.
İçinde bulunan yürüme parkurlarında sakin bir gezinti yapıp bembeyaz karların tadını çıkarmak isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği bu milli park, geniş ormanlar ile kaplıdır. Bu ormanlarda yaşayan pek çok zararsız yabani hayvan ve kuş türüne rastlanmaktadır.

Ormanların genelinde en çok Yaban domuzu, Kafkas Sincabı, Boz Ayı, Cüce Yarasa, Yabani Tavşan, Kızıl Geyik, Karaca, Kurt, Vaşak, Tilki, Şahin ve Küçük Orman Kartalı olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizin en büyük doğal hazinelerinden olan bu milli park, doğallığının bozulmaması ve gelecek nesillere doğal bir miras olarak kalması için koruma altına alınmıştır.

Milli park içerisinde yer alan günü birlik tesisler sayesinde günü birlik keşif gezileri yapılabilen Ilgaz Dağları, keyifli bir keşif yapmak isteyenler için oldukça idealdir. Tesis içindeki piknik alanları ve gezi bölgeleri sayesinde yazın da turistik açıdan aktif olan bölgede, her mevsime özel spor aktiviteleri yapmak mümkündür.

6346_2506942-ilgaz-dagi-ve-kis

Ilgaz Dağları Ulaşım

Ilgaz Dağları, yüksekliği nedeni ile yılın büyük kısmını karlı olarak geçirmektedir. Ulaşım konusunda biraz sıkıntılı bir durum olsa da kış sporları için ideal olan bu durum zaman zaman merkeze ulaşımının kısıtlanmasına neden olur.
Ilgaz Dağlarına ulaşmak için Kastamonu ilinden bu dağlara giden minibüslere binebilir ve istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Yaz ve kış turizminde önemli bir yere sahip olan Ilgaz Dağları, Ankara-Kastamonu karayolu üzerinde bulunur. Kastamon’ya 40 Ankara’ya 200 kilometre kadar uzaklıkta olan bu tesisler, Kastamonu Havalimanı’na 30 ve İstanbul’a 475 kilometre uzaklıkta yer alır.

Ulaşım konusunda Kastamonu valiliğinin geniş çalışmaları olan turistik merkeze her geçen gün daha kolay şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Özel araçlarla da ulaşım sağlanabilen bu tesislere, daha çok toplu taşıma araçları ile gidilmesi önerilir. Özellikle ilk defa gidecek ve yolu çok fazla bilmeyen ziyaretçilerin ya özel araçlarını bir yere bırakıp toplu taşıma araçları ile istedikleri yerlere ulaşmaları, ya da yolu çok iyi bilen birisinin rehberliği ile özel araçlarını kullanmaları önerilmektedir. Siz de eğer bu tesislerde keyifli bir tatil geçirmek istiyorsanız iyi bir rehber eşliğinde ya da özel olarak düzenlenen turlar ile bu deneyimi yaşamalısınız. Bu sayede tatsız kazalardan uzak tam bir tatil geçirebilirsiniz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.