Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Med-Cezir (Gel-Git) Santrali Nedir?

0 407

Günümüzde hidroelektrik santralleri ile su enerjisinden faydalanmaktayız. Hidroelektrik santralinin haricinde Med-Cezir olayı ile de su enerjisinden faydalanmak mümkündür. Dünya ile Ayın çekimi arasında suyun denge sağlaması için suların kabarıp tekrar inmesine Med-Cezir olayı denir ve bu olay günde iki defa gerçekleşir. Med-Cezir olayından faydalanmak için okyanusun koy formundaki sahiline bir baraj yapılmalıdır.

7734_gel-gitMed esnasında su yükselir ve türbinden geçerek baraja dolar. Cezir esnasında ise barajdaki su tekrar türbinden geçerek denize geri döner. Bu olaylar süresince türbin çalıştığı için elektrik üretilmiş olur.

Med-cezir enerjsinden faydalanılabilecek yer sayısı Dünya üzerinde çok azdır. Ancak yeni teknolojik gelişmeler sayesinde verimlilik arttırılmaya çalışılmaktadır. Elektrik üretiminin sürekli olmaması Med-Cezir enerjisi santrallerinin dezavantajıdır. Ülkemiz, Med-Cezir enerjisinden faydalanmak için uygun değildir.

İlk Med-Cezir enerjisi istasyonu Fransanın Manş kıyılarında St. Maloda Rance ağzında yapılmıştır. Fransa‘nın Atlantik sahilinde her biri 10 MW gücünde 24 adet santral vardır.

Yazar:Vedat TaŞÇi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.