Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Albert Camus Kimdir?

0 448

Albert_Camus,_gagnant_de_prix_Nobel,_portrait_en_buste,_posé_au_bureau,_faisant_face_à_gauche,_cigarette_de_tabagismeNobel ödüllü Fransız yazar, gazeteci ve filozoftur. 7 Kasım 1913 Cezayir doğumludur. Cezayir Üniversitesi’nde felsefe öğrenimi gördüğü sırada verem rahatsızlığı sebebiyle eğitimini yarım bırakmak zorunda kalmış, üniversite eğitimini ancak 1936 yılında tamamlayabilmiştir. Yaşadığı dönemde etkili olan İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında pasifist olmasıyla birlikte zaman içerisinde farklı yönlerde düşünceleri şekillenen Camus, 1941 yılında yazdığı Yabancı adlı romanı ve Sisifos Söyleni adlı denemesiyle üne kavuştu. 1942’de yayımlanan ve birbirlerinin tamamlayıcısı niteliğindeki bu eserleri ile Varoluşcu felsefesinin izlerini taşıyan saçma felsefesinin oluşumunda etkili olan Camus, 1949 yılında “Başkaldıran İnsan”ı yayımladı. Başta yakın arakadaşı Sartre ile ilişkisinin kopmasına neden olan ve fazlaca eleştirilen bu eser sonrası Camus, 1956 yılında yayımladığı Düşüş adlı romanı ile Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Eserlerinde daha çok absürdizm -saçma, uyumsuzluk felfesinin etkisiyle birlikte insan açısından evrenin mantığa aykırılığını dile getiren Camus’e göre insan için evren uyumsuzdur ve saçmadır. Rastgele olan evrende insan ölümle yok olmaktadır. Kendini öldürmek ya da evrenin ötesini umut etmek arasında yol tutan insan için, bu iki yolda uyumsuzdur. Asla bilinemeyecek olanın umudu ile bilinenin kendini yadsıması uyumsuzluğu… Ancak insan evrenin bilinmezliği ve çaresizliği karşısında kendini öldürmek yerine yaşamı seçmelidir. Camus’un bu durum karşısında yaşamı seçmesi çelişkili bir durum gibi görünse de bu görüşü ile Camus, saçma felsefesini pesimist bir yaklaşımdan kurtarmıştır.

Tiyatroyla da ilgili olan ve belli dönemlerde oyunlarda yazan Camus’un diğer eserleri arasında Yabancı kadar bilinen ve devamı niteliğini taşıyan Veba, Mutlu Ölüm ve İlk Adam romanları ile Denemeler, Tersi ve Yüzü, Düğün Ve Bir Alman Dosta Mektuplar denemeleri yer alır.

Düşünceleriyle 20. yüzyıl Batı felsefesinde önemli bir yere sahip Albert Camus, 4 Ocak 1960’da Fransa‘nın Villeblevin kasabasında geçirdiği trafik kazası sonucu 46 yaşında yaşamını yitirmiştir.

Kaynakça:
Felsefe Sözlüğü – Orhan Hançerlioğlu

Yazar:Solmaz Özlem Köse

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.