Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kariyer Sitelerinden İş Bulabilmek Mümkün Müdür? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

0 376

5330_176992712-thinkstock-kariyer-ofis-is-kadini-bilgisayar-internet-mutlu-kadin-mnkKariyer sitelerinden iş bulabilme fırsatı, hem işverenler, hem de iş arayan insanlarca sıklıkla başvurulan bir yöntem olmaktadır. Yakın geçmişte, yeni yeni gelişmekte olan bir sektör haline gelen kariyer ve iş arama siteleri, hemen hemen her şeyin dijitalleştiği ve elektronik ortama aktarıldığı günümüzde, gelişimi olanca hızıyla sürdüren bir iş kolu olmaktadır.

Öncelikle cevap aranacak soru, nedir bu kariyer ya da iş arama siteleri? Sarı sayfalardan farkları nelerdir? Yararları anlatıldığı kadar çok mudur?

İnternetin yaygın olarak kullanılmadığı dönemde, yerel ya da ulusal gazete ilanlarından, sarı sayfalardan, şehirlerdeki reklam panolarından, kulaktan kulağa, komşudan komşuya olan bir iletişim şekliyle, işverenler firmalarına eleman aramaktaydılar. İş başvurusu yapan çalışan adayı, daha önceden firma tarafından tanınmadığı için, yüzlerce başvurudan yalnızca bir ya da iki adayın seçilmesi oldukça zor bir durumdu. Gerek CV’lerin yeterli incelenememesi, gerekse zaman darlığı nedeniyle iş görüşmelerinin yeteri kadar kapsamlı yapılamaması nedeniyle, endüstride altın kural olan “doğru pozisyona doğru çalışan” prensibi uygulanamamktaydı. Ve bunun sonucunda, işletmeler ya çalışanını kabullenip düşük verimle çalışmakta, ya da çalışan sirkülasyonu sıklıkla gerçekleşmekteydi.

Günümüzde ise, kariyer ya da iş arama sitelerine yüklenen öz geçmişler aracılığıyla, firmaların insan kaynakları tarafından çalışan adaylarının CV’leri önceden incelenebilmekte ve incelemeler sonucu yeterli sayıya düşürülen adaylardan bir kısmının iş görüşmesine çağarılması gerçekleştirilebilmektedir. Bu şekilde, çalışanların öz geçmişlerinde detaylarıyla yer alan önceki işleri, yaptıkları projeler, üniversite eğitimleri, yüksek lisans öğrenimleri, askerlik durumları, yabancı dil bilgileri gibi pek çok kriter, zaman kaybetmeden yetkililer tarafından süzülebilmektedir. Veri süzgeçlerinden geçirilen birçok özellik, doğru çalışan olabilecek bazı adayları ortaya çıkartmaktadır. En nihayetinde, web sitesi üzerindeki öz geçmişlere göre seçilen belli sayıda ya da tek çalışan adayı, firmayla görüşmek için firmaya davet edilmektedir.

Yukarıda anlatılan işveren ve çalışan buluşmasının bu kadar hızlı ve içe sinerek olmasının, şüphesiz ki kariyer ve iş arama siteleri tarafından sağlanabildiği açıktır.

Sadece işveren açısından değil, iş arayan çalışan adayı için de bu tip kariyer siteleri oldukça avantajlıdır. Çalışan kişi, web sitesi ara yüzünde, kendine ait en iyi öz geçmişini, standartlar dahilinde oluşturabilmektedir. Yaptığı işleri ayrıntılarıyla yazabilmekte, bugüne kadar aldığı sertifikalar ve ödüller ile beraber, katıldığı konferanslara ait bilgiler de verebilmektedir. Bu şekilde, kendini şirketlere daha iyi ve açık şekilde anlatma şansına erişir.

5330_meb_kariyer_basamaklarinda_ipe_un_serdiTüm bunların yanı sıra, iş bulmaya özelleşmiş bu tip web sitelerinde, çalışan adayı da birçok şirkete başvuru yapma şansı yakalar. Şirketleri detaylarıyla inceler. Bu şirketlerin hangi sektörde yer aldıklarını, ne ürettiklerini, ne sattıklarını, nasıl bir hizmet sağladıklarını, hangi pozisyonlara çalışan aradıklarını, aşağı yukarı ne civarda bir maaş verebileceklerini, prim olup olmayacağını, çalışma şartlarını, çalışma saatlerini ve benzeri birçok merak edilen iş yeri özelliğini, çalışan adayı kariyer siteleri üzerinden rahatlıkla öğrenebilmektedir. Kariyer sitelerinde, sadece iş veren ya da çalışan adayı mı manuel şekilde iş veya işçi arayabilir? Sistemin getirdiği başka kolaylıklar yok mudur?

Elbette çeşitli kolaylıklar ve fırsatlar, bu sitelerin sağladıkları hizmetler içinde yer alır. Örneğin, tekstil sektöründe çalışmaya niyetli bir endüstri mühendisi, profil ve iş arama bilgileri kısmında, tekstil sektörünü işaretleyebilir. Ardından, kariyer sitesine haftalarca girmeyi unutsa bile, endüstri mühendisinin sitede tanımladığı e-posta adresine, haftalık ya da aylık olacak şekilde, çeşitli tekstil sektörü firmalarının iş ilanları gelmektedir. Bu şekilde, sistem, çalışan adayı yerine de sektör, iş ve pozisyon takibi yapabilmektedir. Adeta bir “iş arama” hatırlatıcısı sistemi devreye girmektedir. Bu yolla, çalışan adayı herhangi bir uygun ilanı kaçırmaz, dahası benzer ilanları da e-posta aracılığı ile öğrenmiş olur.

Çağımızın en kritik kavramlarından olan zaman ve nakit açısından, kariyer ve iş arama siteleri, hem iş verenler için, hem de çalışanlar için büyük kolaylıklar ve avantajlarla doludur. Hızdan dolayı iş ararken zaman kaybedilmez, ve dolaylı olarak para kazanılmaya devam edilir. Bulunduğumuz çağın iletişim ve haberleşme çağı olduğu düşünüldüğünde, internet üzerinden iş arama ve bulma durumu da oldukça doğal ve elzemdir.

Yazar:Baran Akçok

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.